Formuje se nová vláda
Poslanci se v pondělí odpoledne sešli na ustavující schůzi nově zvolené Sněmovny. Zákonodárci složili slib. Pikantní je, že vedle sebe výjimečně zasedli bratři Tomio Okamura (SPD) a Hayato Okamura (KDU-ČSL). Na první schůzi totiž poslanci sedí podle abecedy, příště už podle stranické příslušnosti.
Slib poslance a senátora zní: „Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj mandát budu vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.“ Slib poslanci stvrzovali podpisem u stolku, který je obvykle vyhrazen předkladatelům zákonů. Plénum sledovalo tento zhruba 40minutový ceremoniál vestoje.
Během skládání slibu nejvíce zaujal nový poslanec z KDU-ČSL Jiří Horák. Zatímco většina poslanců si vzala oblek, zákonodárce z Jihomoravského kraje dorazil v tradičním kroji. Na Twitteru poté vysvětlil, proč. „Před 75 lety složil poslanecký slib můj pradědeček Jan Plesl. Po roce 1948 se však nechtěl podřizovat komunistům, a proto byl zatčen a v roce 1953 utýrán k smrti. Složením poslaneckého slibu ve vlčnovském kroji mu chci vyjádřit svou úctu a také vztah k našim kořenům a tradicím,“ napsal Horák.
Před 75 lety složil poslanecký slib můj pradědeček Jan Plesl. Po roce 1948 se však nechtěl podřizovat komunistům a proto byl zatčen a v roce 1953 utýrán k smrti. Složením poslaneckého slibu ve vlčnovském kroji mu chci vyjádřit svou úctu a také vztah k našim kořenům a tradicím. pic.twitter.com/HJQjdVNQCD
— Jiří Horák (@JirHorak) November 8, 2021
Poslanecký slib složil i hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO), který už dříve ohlásil, že se sněmovního mandátu vzdá, protože nechce hromadit funkce a chce se soustředit na práci v kraji. Mandát po Holišovi v takovém případě připadne Margitě Balaštíkové, která byla poslankyní hnutí ANO ve dvou minulých volebních obdobích.
Poslanci v pondělí také rozhodli o tom, že mandátový a imunitní výbor bude mít 16 členů. K jeho zvolení a volbě vedení dolní komory se poslanci sejdou kvůli zákonným lhůtám ve středu. Ustavující schůze byla kvůli tomu zhruba po hodině přerušena.
Poslanci navíc ještě vyslechli informaci o ustavení sněmovní volební komise v čele s Martinem Kolovratníkem (ANO). I další sněmovní orgány zvolí Sněmovna ve středu, sejde se v 10 hodin.
Schůzi svolal Vondráček
Schůzi svolal bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Poslance ke složení slibu vyzýval Petr Fiala (ODS), který je nejstarší z místopředsedů minulé Sněmovny. Starší byl Vojtěch Filip (KSČM), ten se ale do dolní komory nedostal.
Vedení nové Sněmovny se bude volit zřejmě až ve středu. V jejím čele stane s největší pravděpodobností předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Pětice klubů obou koalic má ve Sněmovně většinu 108 ze 200 poslanců. Pro účely uspořádání dolní komory vytvořily tyto kluby dva bloky. Nejpočetnějším klubem o 72 poslancích disponuje dosud vládní ANO. SPD zastupuje 20 poslanců.
Okamurové vedle sebe
Při první schůzi, která začala ve 14 hodin, seděli poslanci v lavicích hlavního zasedacího sálu v abecedním pořadí. Vedle sebe tak byli například bratři Tomio (SPD) a Hayato (KDU-ČSL) Okamurové. Oba mají rozdílné politické názory, nestýkají se, ale uvádějí, že se mají rádi.
„Že jsme bratři a z jiného politického tábora, není důležité. Je to zajímavost, kterou napsal život. Jsem rád, že jsme tam oba a že se s Tomiem třeba sejdeme při svačině v kantýně,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS Hayato Okamura. Návrh zasedacího pořádku podle příslušnosti k jednotlivým klubům bude plénum schvalovat až na další schůzi.
Neumíte počítat do jedné, pletete jablka s hruškami. Jaké hlášky zazněly v Partii?
V nedělní Partii nebylo nouze o třaskavé výroky i zpochybňování odborných kompetencí. Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura se pohádali kvůli uniklému návrhu programu budoucí vlády, výrocích o migrantech nebo rozhodnutí Pekarové neucházet se o post ministryně práce a sociálních věcí. Emoce ale rozbouřila i délka Okamurova projevu.
Dostane se Vondráček do vedení sněmovny?
Ve středu po volbě předsedy plénum rozhodne, kolik bude místopředsedů dolní komory. Podle plánů sněmovní většiny by jich mělo být šest, tedy o jednoho víc než v minulém volebním období. Očekává se, že už v prvním kole tajné volby uspějí kandidáti stran obou koalic Jan Skopeček (ODS), Věra Kovářová (STAN), Jan Bartošek (KDU-ČSL) a Olga Richterová (Piráti) a také nominantka ANO Jana Mračková Vildumetzová.
Samotné volbě ale může předcházet debata kvůli postoji sněmovní většiny k nominaci bývalého šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) a ke snaze SPD o zastoupení ve sněmovním vedení. Naposledy zástupci koalic kritizovali Vondráčka v souvislosti s jeho návštěvou hospitalizovaného prezidenta Miloše Zemana. Nevoli v minulosti vzbudilo také video, které ho zachycovalo při večírku v jednacím sále, jak na předsednickém pultu hraje na kytaru a zpívá. Hnutí ANO ale na Vondráčkově nominaci trvá. Předsedkyně frakce Alena Schillerová však připustila, že klub by byl v budoucnu schopen „vygenerovat další osobnosti“.
V případě SPD představitelé sněmovní většiny uvádějí, že extremistická strana by v předsednictvu mít zastoupení neměla. Předseda hnutí Tomio Okamura označil postup koalic za diskriminační, protože podle něj nerespektuje vůli voličů.
Budoucí vláda v pondělí podepsala koaliční smlouvu. Zdroj: CNN Prima NEWS
Kdy podá Babišova vláda demisi?
Pokud plénum v tajné dvoukolové volbě některé z místopředsednických pozic neobsadí, na další schůzi by se konala volba nová. Opakovala by se situace ze začátku minulého volebního období. Tehdy poslanci zvolili nominanta ODS Petra Fialu místopředsedou Sněmovny až na třetí pokus. Nyní je Fiala koaličním kandidátem na nového premiéra.
Po volbě místopředsedů, byť by v některých případech nemusela být úspěšná, poslanci zřídí další výbory a stanoví počty jejich členů. Půjde o jeden z posledních bodů ustavující schůze. Po jejím ukončení podá demisi nynější vláda ANO a ČSSD vedená Andrejem Babišem (ANO).