Zapomenutý komunikační kanál, nebo hit? (Zdroj: CNN Prima NEWS)
V malých obcích informují občany o důležitém dění v jejich regionu pomocí rozhlasu. Na Třebíčsku přišli s řešením pro ty, kteří hlášení nestihli. A jsou i další místa, kde se předhánějí s originálními nápady, jakým způsobem sdělit lidem to, co by měli vědět.
V obci Zahrádka nedaleko Třebíče si lidé stěžovali, že hlášení z amplionu často přeslechnou. Jak zjistil web iDnes, to už je minulostí. Stačí zmáčknout knoflík na sloupu s tlampačem a hlášení se jim přehraje znovu.
Sněhulák jako symbol přátelství. Na česko-německých hranicích jich postavili desítky
Na české a německé straně hranice stavěli lidé po celý týden sněhuláky jako znak stesku po bližních. Iniciativa Soboty pro sousedství tak vyjadřuje nejen strádání, kterým lidé trpí kvůli zavřeným hranicím, ale také obavu ze stigmatizace přeshraničních vztahů. Novinářům to řekl ústecký germanista Jan Kvapil, který s rodinou v sobotu v Petrovicích na Ústecku sněhuláka také postavil.
„Firma nám připravila dvě tlačítka, pro každou obec jedno, takže kdokoliv hlášení přeslechne, může si poslední pustit znovu,“ popisuje starosta obce Jiří Vlček. Lidé si nový systém pochvalují.
Jsou však i místa, kde rozhlas neslouží jen k informování, ale také k pobavení. Například starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný nechá občanům zahrát i blahopřání. „Potřebuji ale vždy desku nebo kazetu,“ podotýká Novotný.
S originálním řešením jak informovat obyvatele přišla i radnice v Bystřanech na Teplicku. Hlášení posílá elektronicky. „Každý občan má u nás možnost se zaregistrovat a dostávat veškeré hlášení formou sms zprávy nebo e-mailu,“ popisuje místostarosta Bystřan na Teplicku Jaroslav Svoboda.
V malých obcích informují občany o důležitém dění v jejich regionu pomocí rozhlasu. Zdroj: CNN Prima NEWS
V malých obcích informují občany o důležitém dění v jejich regionu pomocí rozhlasu. Zdroj: CNN Prima NEWS