Provozovatel portálu Hlídač státu a ředitel stejnojmenného ústavu Michal Bláha pracuje na dohodu o pracovní činnosti pro Středočeský kraj. Za konzultační činnost v oblasti informačních a komunikačních technologií mu měsíčně náleží odměna až 64 tisíc korun. „Musím každou hodinu vykázat a odpracovat. Když tady hodinu sedím a nic nedělám, nedostanu ji zaplacenou,“ hájí se.
Úřad Středočeského kraje zveřejnil smlouvy, které podepsal s externími spolupracovníky. Figuruje mezi nimi také dohoda o pracovní činnosti Michala Bláhy, který je znám jako provozovatel portálu Hlídač státu, jenž eviduje smlouvy mezi veřejným a soukromým sektorem. Bláhovi náleží hodinová odměna 800 korun a ve službách kraje má odpracovat měsíčně celkem 80 hodin, což odpovídá polovičnímu pracovnímu úvazku. Měsíčně si tak může přijít na 64 tisíc korun. Dohoda je podepsána na období od 7. prosince 2020 do 6. prosince 2021.
„Připadá vám to jako hodně peněz? Je to v hrubém, tedy před zdaněním, je to bez nároku na dovolenou, je to bez jakýchkoli dalších benefitů, takže ve skutečnosti je to asi poloviční odměna, protože zbytek se zdaní,“ řekl Michal Bláha CNN Prima NEWS. Podle dohody má Bláha na Středočeském kraji na starosti poradenství a konzultační činnost v oblasti informačních a komunikačních technologií, digitalizaci nebo návrhy inovací za účelem optimalizace procesů krajského úřadu.
Stavím očkovací centra
„Teď právě třeba stavím očkovací centra ve Středočeském kraji, mám za den asi 80 telefonátů a pracuji 14 hodin denně,“ dodal. Věří, že do měsíce až měsíce a půl se vrátí ke své původní náplni práce, až pominou starosti s přípravou očkovacích center. „Jsem také stálým hostem krajských výborů pro digitalizaci a jsem současně neplaceným poradcem hejtmanky pro tuto oblast,“ řekl Bláha.
Podle něho má s hejtmankou Středočeského kraje Petrou Peckovou (STAN) dohodu, že nastartuje změny a pomůže vybudovat tým. „Pak se stáhnu, takže tu smlouvu nebudu čerpat celou, ale jen asi šest až osm měsíců,“ vysvětlil a zdůraznil, že je placený od hodiny. „Každou jednotlivou hodinu musím vykázat a každou jednotlivou musím odpracovat. Když tady hodinu sedím a nic nedělám, zaplacenou ji nedostanu,“ řekl.
Jenže ne každému se spolupráce mezi Bláhou a Středočeským krajem zamlouvá. „Nerozumím tomu. Jsou tam přece krajští zastupitelé a úředníci, kteří pro kraj pracují. Někteří zastupitelé jsou odborníky ve svých oborech, včetně digitalizace. Navíc prošli volbami a mají jasný mandát. Namísto toho si kraj najme pana Bláhu za 800 korun na hodinu a nechá ho dělat práci, kterou by měl dělat uvolněný zastupitel,“ uvedl pro CNN Prima NEWS dobře informovaný zdroj z blízkosti středočeského krajského úřadu, který si přál zůstat v anonymitě, ale jehož identitu redakce zná.
Stínový hejtman?
Podle něho má Výbor pro digitalizaci uvolněného zastupitele Tomáše Zmudu (Piráti), který má na digitalizaci ze své placené funkce dohlížet. „Michal Bláha se často dostává do polohy nadřízeného některých úředníků z krajského úřadu a chce mít kontrolu nad procesy v úřadě. Působí tak trochu jako stínový hejtman,“ dodal zdroj.
Za Bláhu se ale jasně postavila hejtmanka Pecková. „Pracuje na věcech, které se týkají digitalizace a v současné době i zcela zásadním způsobem řeší rezervační systém pro očkování a koordinaci s centrálním rezervačním systémem. Pan Bláha pro stát pracuje za mnohem více peněz a cenu pro privátní sféru už vůbec nemůžeme srovnávat. Smlouva s krajem není nijak nestandardní,“ řekla politička CNN Prima NEWS.
Petra Pecková připustila, že kraj má uvolněného zastupitele pro digitalizaci, ale její úřad je prý v oblasti informačních technologií personálně velmi podhodnocen. „Dlouhodobě se shánějí lidé na pozice, které se neustále vyhlašují ve výběrovém řízení. Středočeský kraj nemá vůbec oddělení digitalizace, má pouze lidi, kteří dělají vnitřní IT,“ dodala hejtmanka. Zdůraznila také, že Bláha během svého dosavadního působení zásadně pohnul s digitalizací. „Je to věc, na kterou se tady zapomínalo a vždycky byla na okraji zájmu, a myslím si, že spolupracovat s kvalitními lidmi je nutné,“ řekla Pecková.
Ve střetu zájmů nejsem
Nabízí se také otázka, zda se Michal Bláha neocitl ve střetu zájmů, když na jedné straně hlídá, jak je nakládáno s veřejnými penězi a na straně druhé je sám inkasuje. „Necítím se v konfliktu zájmů, protože využívám znalosti z Hlídače státu pro zlepšení fungování těch úřadů, pro které pracuji. A abych věděl, jak je vůbec zlepšovat. Budu velmi rád, když najdete nějaký konflikt zájmů, kde bych ho využil. Dávám si na to velký pozor a myslím si, že v tomto jsem zcela průhledný,“ hájí se.
Připomněl rovněž, že veřejné peníze pobíral ve více případech. „Mám stejnou smlouvu, dokonce ještě na víc peněz, tisíc korun za hodinu, se státním podnikem NAKIT (Národní agentura pro komunikační a informační technologie, pozn. red.). Dělám také pro ministerstvo vnitra, dříve jsem tam ale měl úvazek větší, pomáhal jsem vládnímu zmocněnci Dzurillovi s konceptem Digitální Česko. Podobnou smlouvu jsem měl také s MPSV a jsem v dozorčí radě operátora ICT, což je zase pražská organizace,“ uzavřel Bláha s tím, že v NAKIT například nečerpal v listopadu nic a v prosinci jednotky hodin.