ZPRÁVY PLUS - 26.8. v 10:30
Imunolog Václav Hořejší se diví lidem, kteří i nadále odmítají vakcinaci. Kdyby bylo na něm, nastavil by opatření tak, aby k tomu byli více nuceni. Hořejší to řekl ve vysílání CNN Prima NEWS. Jeho kolega z oboru Jiří Šinkora má naopak za to, že očkování by nemělo být povinností. Vyslovil se ovšem pro to, aby se lidem pravidelně ukazovaly informace o rizicích či úmrtnosti v jednotlivých věkových skupinách.
Hořejší ve vysílání CNN Prima NEWS řekl, že se diví lidem, kteří se stále nechtějí nechat naočkovat. Vakcinace je přitom chrání proti vážnému průběhu onemocnění a navíc by se díky ní nemuseli prokazovat na různých místech. Řada lidí však rizika koronaviru ignoruje či zlehčuje. „Někteří to berou jako výraz politického přesvědčení, což je podle mě úplný nesmysl,“ řekl imunolog.
„Pokud by bylo po mém, zpřísnil bych opatření, která by vedla k tomu, že by se lidé téměř povinně očkovali. Ono se to dá všelijak zařídit tím, že lidé, kteří nebudou očkovaní, budou mít různé potíže,“ přitvrdil by Hořejší s tím, že se to takto dá nastavit i ve firmách.
Proti tomu naopak vystoupil jeho kolega Jiří Šinkora. „Žijeme ve svobodném světě a každý by měl mít právo se rozhodnout sám za sebe, jaké riziko ponese. V žádném případě bych to nepřikazoval jako povinnost,“ reagoval odborník.
Na druhou stranu ovšem Šinkora dodal, že by měli být odmítači očkování pravidelně informováni o rizicích. „Je důležité, aby byli lidé informováni o tom, jaké riziko jim hrozí, a aby byli neustále informováni o úmrtnosti v jednotlivých skupinách,“ doplnil Šinkora.
Je neetické zneužívat děti k testování, říká Šinkora
Ani jeden z nich na podzim neočekává, že by situace s pandemií koronaviru byla tak závažná jako loni. „Myslím, že nás nečeká nic dramatického, protože ta čísla jsou skutečně velmi dobrá,“ řekl Hořejší a poukázal na to, že čísla o nakažených i zemřelých jsou aktuálně vzhledem k loňsku příznivá.
Stejně to vidí i Šinkora. „Naprosto souhlasím. Očekávám, že u nás průběh bude mírnější,“ řekl imunolog ve vysílání CNN Prima NEWS. Jak on, tak Hořejší mají za to, že množství lidí, kteří v Česku prodělali COVID-19, je navíc vyšší, než je uváděno.
Imunolog Václav Hořejší Zdroj: ČTK
Ani jeden si pak nemyslí, že by riziko šíření nákazy bylo zásadní například ve školách, které se žákům otevřou již v příštím týdnu. Šinkora k tomu řekl, že mu nedává smysl očkovat děti pod 12 let. Vadí mu i avizované trojí testování na začátku školního roku. „Myslím, že je neetické používat děti k celonárodnímu screenování. Ničemu to nepomůže a děti budou vystavené zbytečnému stresu,“ dodal Šinkora.
Hořejší reagoval, že kdyby se ve školách netestovalo, nejspíš by se nic hrozného nestalo, ale nemyslí si, že by z toho děti měly velký stres. „Moje vnoučata tím prošla taky a rozhodně si nijak nestěžovala. Ten stres se přehání,“ míní odborník.