Hoří stejně často, ale škod z požárů přibývá. Pojišťovny ukázaly, kdy je riziko největší

Počty pojistných událostí v důsledku požárů se v posledních letech příliš nezměnily. Roste ovšem objem způsobených škod. Některé pojišťovny evidují jejich meziroční zvýšení o více než 80 procent. Jako nejrizikovější měsíc se jeví březen.

„Generali České pojišťovně za první pololetí klienti nahlásili celkem 1 108 pojistných událostí, za jejichž vznikem byl požár. Tyto škody dosáhly objemu téměř 570 milionů korun. Za první pololetí 2021 to bylo 1 135 škod za 310 milionů korun,“ uvedl mluvčí pojišťovny Jan Marek.

Nejvíce jich letos vzniklo z občanského pojištění, konkrétně 736 za 123 milionů korun. Typicky jde o škody zejména na majetku. Nejvíce požáry v letošních prvních šesti měsících zuřily ve středních Čechách (180 případů), v Moravskoslezském kraji (128) a na jižní Moravě (128).

Nejrizikovější je březen

Požár se podle expertních odhadů v čase co do počtu případů příliš nemění. Mění se ale objemy peněz, které se za požáry klientům vyplácí. Příkladem může být letošní rok, kdy jsou počty pojistných událostí sice meziročně o něco nižší, ale vyplacená částka je téměř dvojnásobná. „V tomto ohledu hrají roli zejména požáry ve velkých průmyslových nebo výrobních podnicích. Počty hořících aut naopak zůstávají zhruba na stejné úrovni, stejně jako v případě požárů na majetcích lidí,“ upozornil Marek.

Kooperativa za první pololetí v posledních třech letech každoročně řešila téměř 700 požárů. V roce 2020 to bylo 662 požárů za 343 milionů korun, loni bylo 681 požárů za 330 milionů a letos 667 požárů za 213 milionů. „Nejhorším měsícem byl ve všech letech březen, to jsme evidovali nejvíc požárů,“ uvedl mluvčí pojišťovny Milan Káňa. V České podnikatelské pojišťovně jejich pololetní počet stoupl z předloňských 250 a loňských 243 na letošních 322.

V souvislosti se situací v Českém Švýcarsku pojišťovny připomínají, že v rámci pojištění lesních porostů lze vedle rizika vichřice pojistit také riziko požáru. „Toto pojištění má mezi majiteli lesů tradici. Aktuálně v Česku pojišťujeme dřevní hmotu za 6,5 miliardy korun,“ dodal Marek. To představuje plochu asi 50 tisíc hektarů.

Správně nastavit pojistné částky

Vedle pojištění požárem zničené dřevní hmoty je možné připojistit náklady na vytěžení nebo následné zalesnění lesního pozemku. Dále lze uhradit takzvané zachraňovací náklady. To je situace, kdy by pojištěný vykácel pás lesa nebo prováděl jiné práce, aby zabránil dalšímu šíření ohně.

„Pojištění pro případ požáru je povinnou součástí každého pojištění majetku, a to jak retailového, tak i firemního,“ doplnila mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová. Základem je podle ní správné stanovení pojistných částek, aby v případě zejména totálních škod pojištění skutečně posloužilo k plné obnově zázemí a zařizovacích předmětů v dosavadní úrovni. „U větších požárů vždy vyžadujeme protokol Policie ČR a Hasičského záchranného sboru, protože musíme znát původ a příčinu požáru,“ podotkla.

Tagy:

Hlavní zprávy

Příští rok bude extrémní, horší než letošní. Rozhodně si neoddechneme, varuje Havlíček
Partie

Příští rok bude extrémní, horší než letošní. Rozhodně si neoddechneme, varuje Havlíček

Čeká nás extrémní rok 2023, bude horší než ten letošní, hrozil v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS místopředseda Sněmovny i hnutí ANO Karel Havlíček. Upozornil, že kroky vlády nebudou moci „všechno vyřešit“. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v pořadu řekl, že „na jaře se lidem uleví, protože se vládě podařilo vyřešit vysoké ceny“.

Jelínková o prohře se Zwyrtek Hamplovou: Děsí mě, že takový člověk bude v Senátu
Partie

Jelínková o prohře se Zwyrtek Hamplovou: Děsí mě, že takový člověk bude v Senátu

Děsí mě, že v senátních volbách zvítězila paní, jež stojí na jednom pódiu s lidmi, kteří říkají, že by šli požádat o pomoc Putina. V nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS to řekla bývalá senátorka a šéfka klubu KDU-ČSL Šárka Jelínková. Ta se na Kroměřížsku nedostala do druhého kola senátních voleb. Nakonec v daném obvodu vyhrála kontroverzní právnička Jana Zwyrtek Hamplová (NEZ).

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
17:15

Lyman byl zcela vyčištěn od Rusů. Osvobodíme i další města, předpovídá Zelenskyj

16:31

Nejlepší odpověď na anexe je podpora Ukrajině, řekl šéf NATO, Macron chce sankce

15:46

Rusové zůstávají největším dodavatel zbraní na Ukrajinu, hlásí tamní ministerstvo obrany

15:03

Německo, Dánsko a Norsko koupí slovenské houfnice pro Ukrajinu

Živě
ON-LINE: Ruský ústavní soud dal zelenou anexi ukrajinských území. Na tahu jsou poslanci

Ruský ústavní soud schválil připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku. V pondělí mají anexi Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti schvalovat poslanci. V Lymanu na východě Ukrajiny, kde v sobotu zavlála ukrajinská vlajka, se sice ještě bojuje, ale už tam není ani stopy po pseudoreferendu zorganizovaném Moskvou, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko by se podle čečenského vůdce Razmana Kadyrova nemělo v reakci na utrpěné porážky bát použít jaderné zbraně. Na letišti Belbek na poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian. Podle tamní proruské správy tam vzplálo letadlo. Z plynovodu Nord Stream 1 už patrně neuniká plyn, tlak v plynovodním potrubí se stabilizoval, uvedly v neděli podle agentury AP dánské úřady.

Havlíček: Brečíte a neumíte přijímat rány. Fňukání známe od někoho jiného, vmetl mu Kupka

Stále brečíte, musíte umět přijmout rány, opřel se v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS místopředseda Sněmovny a hnutí ANO Karel Havlíček do ministra dopravy a místopředsedy ODS Martina Kupky. Ten mu ale s narážkou na šéfa hnutí ANO Andreje Babiše vmetl, že „fňukání zná od někoho jiného“ a že v kampani opoziční hnutí říkalo „objektivní lži“.

Putin nemá vagnerovce pod kontrolou. Kvůli mobilizaci zažije horké chvíle, říká analytik

Vladimir Putin nemá Vagnerovu skupinu plně pod kontrolou, říká vojenský analytik Lukáš Visingr. Jedná se však o jednu z nejúspěšnějších ruských sil během invaze na Ukrajinu. Zakladatel skupiny nicméně zkušenější veterány v jednotce doplňuje nováčky bez výcviku, ti pak slouží jen jako „potrava pro děla“. Mobilizace podle odborníka ruské problémy jen prohloubí.

Snížení teplot v učebnách? Děti by onemocněly, budeme vytápět i nadále, zní od ředitelů škol

Učebny budeme vytápět i nadále, jinak děti onemocní a odrazí se to na absenci ve třídách i kvalitě vzdělání. Redakci CNN Prima NEWS to uvedli oslovení ředitelé škol, kterým se nelíbí vládou doporučované snižování teplot v prostorech nejen vzdělávacích institucí. Navzdory rostoucím cenám energií si ředitelé podle svých slov nemohou dovolit riskovat zdraví svých žáků, u některých škol přitom prudce vzrostly zálohy na energie.

Tragédie po utkání ligy v Indonésii: V tlačenici na fotbalovém stadionu zemřelo 125 lidí

Aktualizováno

Při násilnostech a následném chaosu a tlačenici po zápase indonéské první fotbalové ligy ve městě Malang zemřelo v sobotu večer 125 lidí. Úřady počet obětí oficiálně upřesnily po kontrole údajů z deseti nemocnic v oblasti, kam byly desítky zraněných, včetně žen a dětí, ze stadionu převáženy. Původně bylo hlášeno 174 mrtvých a dalších nejméně 180 zraněných. O tragédii v neděli informovaly zahraniční tiskové agentury s odvoláním na místní policii a úřady na ostrově Jáva.

Domácí zpravodajství