reklama

Indická varianta děsí Evropu. Je čtyřikrát nakažlivější a může za horší průběh nemoci

Ve Velké Británii přibylo za posledních sedm dní více než 30 procent nově potvrzených případů nákazy koronavirem. Zhruba 90 procent z nich má na svědomí varianta delta, kterou známe jako indickou mutaci. Ta je přitom nejnebezpečnější ze všech dosud známých verzí SARS-CoV-2.

reklama

První letní den měl být ve Spojeném království rovněž dnem, kdy se země rozloučí s protiepidemickými opatřeními. Jenže britský premiér Boris Johnson přišel týden před plánovaným definitivním rozvolněním s nemilou zprávou: Poslední vlna rozvolnění začne až 19. července.

„Čelili jsme těžké volbě. Mohli jsme pokračovat podle plánu s tím, že je zde reálná šance, že virus předběhne vakcíny a budou následovat další tisíce úmrtí, jimž by se dalo zabránit. Nebo můžeme naší NHS (Národní zdravotnická služba, pozn. red.) dát několik důležitých týdnů na podání zbytku vakcín těm, kteří je potřebují,“ napsal Johnson na Twitter.

Čtyřnásobek originálu

Na vývoj situace ve Velké Británii už zareagovaly další evropské země, které omezily cestování z ostrovů. Obávají se totiž rozšíření indické varianty koronaviru, která se zdá být nejen výrazně nakažlivější než originální verze viru, ale zřejmě způsobuje i horší průběh onemocnění COVID-19.

Podle studie vládní agentury Public Health England, na kterou odkazuje časopis The Economist, se indická varianta (mutace delta) dokáže šířit asi 2,5krát rychleji než originál viru. Přitom interval odhadu této rychlosti je velmi široký a pohybuje se od zhruba 1,9 až po 4. Údaj lze interpretovat jako reprodukční číslo viru, tedy kolik dalších lidí nakazí člověk, jenž je sám indickou mutací infikován.

Jde o poměrně dramatický nárůst rychlosti šíření viru, obzvláště v kontextu nakažlivosti britské varianty odhadované asi na 1,5násobek původního viru SARS-CoV-2. Indická varianta je navíc výrazně nakažlivější než varianta brazilská, která je schopná se přenášet asi dvakrát rychleji než originální virus, a rovněž nakažlivější než varianta jihoafrická.

Očkování chrání před hospitalizací

The Economist rovněž zmiňuje studii amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, která vychází z laboratorních experimentů. Podle ní je nakažlivost indické varianty zapříčiněna větší schopností viru obejít obranu protilátek, dokonce bez ohledu na to, zda byly vyvolány předchozí infekcí, nebo očkováním. Public Health England pak uvádí, že riziko hospitalizace v důsledku nakažením indickou mutací roste o 32 až 289 procent ve srovnání s mutací britskou. Tím pádem lze předpokládat, že indická mutace bude také smrtelnější.

V souvislosti s šířením indické mutace se přirozeně diskutuje o účinnosti vakcinace proti ní. Podle studie Public Health England dvě dávky očkování látkou firmy AstraZeneca chrání z 92 procent před hospitalizací v důsledku nákazy variantou delta. V případě očkování vakcínou Comirnaty od firem Pfizer/BioNTech je tato ochrana až 96procentní. Je tedy pravděpodobné, že i v případě masivnějšího rozšíření indické mutace by nemělo dojít k přetížení zdravotnického systému, jako jsme tomu v Česku byli svědky při druhé vlně pandemie.

Tagy:
ON-LINE: Třetí den olympiády. Stoprocentní český tenis a vítězství basketbalistů
OH 2021

Živě
ON-LINE: Třetí den olympiády. Stoprocentní český tenis a vítězství basketbalistů

Nedělní soutěže už znají své první vítěze. Vstup do turnaje slaví čeští basketbalisté výhrou nad Íránem, ač ne tak výrazným, jak se v první polovině zápasu zdálo. O fenomenální úspěchy se postaraly české tenistky, které své čtyři nedělní zápasy ve výhry a všechny v singlu i deblu postupují do dalšího kola. Jejich úspěch ve večerním duelu postupem do druhého kola podtrhl Tomáš Macháč. Kanoista Lukáš Rohan i kajakářka Kateřina Minařík Kudějová bez problémů postoupili do semifinále.

Výstraha meteorologů před velmi silnými bouřemi trvá. Na Plzeňsku hrozí povodně
Počasí

Výstraha meteorologů před velmi silnými bouřemi trvá. Na Plzeňsku hrozí povodně

 • Aktualizováno
 • Sobotní výstraha, kterou v neděli dopoledne upřesnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), varuje před velmi silnými bouřkami, krupobitím a povodněmi. V neděli se bouře mohou na území celé České republiky vyskytnout především od 15 hodin do večera. Teploty budou letní, od 23 do 28 stupňů Celsia, místy vyšplhají až k třicítce. Pro Plzeňsko platí povodňová pohotovost.

  Celebrity ve službách politiků. Komu dělají reklamu Jágr, Čtvrtníček nebo Klus?

  S kuřetem nebo u slivovice. Tak se nechal v minulých letech vidět po boku premiéra Andreje Babiše hvězdný hokejista Jaromír Jágr. A ani letos nebude o celebrity ve službách politiků nouze. Jako první se svou nákloností pochlubil herec a satirik Petr Čtvrtníček. Koalici SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) připravuje volební spoty, ve kterých sám účinkuje. Jágr se Čtvrtníčkem v tom ale nejsou sami. Kdo další propůjčil svůj obličej a jméno politikům?

  Prymula: Kdo nakazil olympioniky zjistit lze. Zas tak moc kontaktů v letadle nebylo

  Česká republika se ještě před začátkem letní olympiády v Tokiu „proslavila“ několika nakaženými sportovci, z nichž někteří už jistě do průběhu her nezasáhnou. Za zdroj nákazy bývá označován lékař výpravy Vlastimil Voráček, který to ale odmítá. Podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly však „pacienta nula“ vystopovat lze. Uvedl to v nedělních Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS.

  V San Franciscu se už krade za bílého dne. Obchody jsou bezmocné a zavírají

  Obchodníci v San Franciscu čelí v poslední době doslova nájezdům organizovaných lupičů. V tlupách naběhnou do obchodu a odnesou si z něho, co chtějí. Nevadí jim ani to, že už jejich řádění několikrát natočili svědci na mobilní telefon. Nárůst loupeží ve městě je tak velký, že řetězce své obchody už raději zavírají. Vedle maloobchodních krádeží město sužuje i rekordní počet vloupání do automobilů.

  Měli je utlouct čepicemi. V krvavé řeži u Hradce Králové ale Rakušané ztratili vše

  Byla to největší a nejkrvavější bitva, k níž v českých zemích kdy došlo. V rozhodujícím boji prusko-rakouské války v červenci 1866 proti sobě stálo přes 430 tisíc mužů. Na území kolem 70 kilometrů čtverečních mezi Hradcem Králové a Hořicemi krvavou řež dodnes připomíná na 400 památníků, pomníčků, křížů nebo hrobů. A také muzeum války, které stojí za návštěvu.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Rakovina kůže je také daň za časté opalování bez ochrany. Kdo je nejvíce ohrožený?

  Rakovina kůže patří mezi časté onkologické onemocnění. Lidí s tímto typem karcinomu stále přibývá. Přitom prevence v podobě dostatečné ochrany před sluncem a pravidelných prohlídek kožních znamének je v tomto případě stěžejní. CNN Prima NEWS oslovila onkologa Radka Lakomého, který popsal, jak poznat rizikové znaménko a jaké jsou možnosti léčby v případě zhoubného melanomu.

  Bitka kvůli dítěti? V Sokolově se střetli místní a vodáci, situaci uklidnila až policie

  Aktualizováno

  V pátek odpoledne v Sokolově létaly urážky i pěsti. Potyčka se strhla mezi místními Romy a vodáky, kteří do města přijeli. Web Romea.cz tvrdí, že konflikt vyvolali agresivní mladíci, kteří zaútočili na romské dítě, následně měli napadnout i další Romy. Situaci uklidnili až policisté, kteří nyní celou věc vyšetřují. V neděli policie informovala, že se během potyčky lehce zranilo třináct lidí.

  Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

  Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

  Spolupracoval s Hapkou, hostoval u Čechomoru. Zemřel legendární valašský zpěvák

  Ve věku 66 let v sobotu zemřel zpěvák, herec a výtvarník František Segrado. Smutnou zprávu oznámila režisérka a scenáristka Marta Santovjáková Gerlíková, která s hudebníkem natočila celovečerní rodinný film z Valašska Děda. Segrado byl označován za renesančního člověka, jako textař a zpěvák čtyři desítky let účinkoval v nejrůznějších hudebních skupinách, znám byl také svou účastí v projektech Petra Hapky a Michala Horáčka. Své první sólové album dokončil v téměř 60 letech.

  reklama