reklama

Hrozí celosvětový nedostatek jídla. Potraviny jsou nejdražší za poslední půlstoletí

Globální cenový index potravin se dostal na nejvyšší úroveň od poloviny 70. let minulého století. Jídlo je dnes ve světě dokonce dražší než v roce 2008, kdy jeho ceny stouply v důsledku zavádění povinného přimíchávání biosložky do pohonných hmot. Ceny potravin patří mezi hlavní motory zdražování, kterému čelí ekonomiky napříč světem.

reklama

Potraviny jsou v současné době nejdražší za několik posledních generací. Měřeno reálným cenovým indexem (očištěným o inflaci) stálo jídlo stejně jako dnes naposledy někdy kolem roku 1975, tedy téměř před půlstoletím. S odkazem na údaje Organizace pro výživu a zemědělství (FAO – Food and Agriculture Organization) při OSN to uvedla agentura Bloomberg.

Za potravinovou drahotou stojí hned několik faktorů, které se shodou okolností sešly právě letos. Výkyvy počasí (v některých částech světa dokonce extrémní), raketově rostoucí cena námořní přepravy (k níž přispěla i březnová nehoda lodi Ever Given v Suezském průplavu), omezení produkce v důsledku protiepidemických opatření a nedostatek pracovní síly způsobily, že potraviny meziročně zdražily o jednu třetinu.

Hladovějící Američané

Regály v obchodech s potravinami jsou podle OSN nyní prázdnější a roste riziko globálního hladomoru. Některé vlády se již snaží přijímat opatření, pomocí nichž by se mělo podařit zabránit tomu nejhoršímu. „Je to skutečně něco, co by nás mělo vytrhnout z letargie. Lidem v našich končinách sice bezprostřední nedostatek jídla nehrozí, ale je jisté, že si za něj připlatíme. Ne v každé zemi ale mají štěstí jako my, kdo žijeme v bohaté části světa,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Veronika Hedija, ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické.

Na druhé straně se i v ekonomicky vyspělých zemích již začínají potýkat s tím, že v nich žijí lidé, kteří nemají dostatečný příjem potravy. Agentura Bloomberg uvedla, že například ve Spojených státech skoro devět procent lidí uvedlo, že se nedokázalo v uplynulém týdnu dostatečně najíst. Těm nejchudším v USA tak pomáhají programy na podporu potravinové dostupnosti, které tamní vláda posiluje.

Ve Velké Británii už stát začal zjišťovat, jaké jsou dopady pandemie koronaviru, brexitu a s tím spojeného nedostatku pracovní síly na potravinářský průmysl. Kabinet Borise Johnsona chce vědět, zda se situace ještě zhorší, respektive jak ji stát může efektivně řešit.

Pokuty za zdražení?

V hospodářsky méně vyspělých zemích jsou pak přijímána už konkrétní opatření, kterými vlády chtějí zabránit nejhoršímu. Například tuniský prezident nařídil výrobcům i obchodníkům, aby u vybraných druhů potravin snížili ceny. Turecko pak hrozí pokutami těm, kdo bude ceny potravin „neúměrně“ zvyšovat. Indické úřady pak začínají sahat do hmotných rezerv státu a dodávají na trh miliony tun rýže nebo obilí, aby se pokusily ceny stabilizovat. Současně utrácejí miliardy dolarů na zvýšení dostupnost potravin obyvatelstvu.

„Je pravděpodobné, že se situace časem opět uklidní. Čelíme globální ekonomické nerovnováze, která vznikla v důsledku koronavirové pandemie, kdy vlivem protiepidemických opatření došlo k rychlému omezení produkce prakticky všeho. Jenže poptávka neklesla, lidé chtějí utrácet a výrobci ani dopravci nestíhají. Týká se to všech oborů a potraviny se vezou ve vleku událostí,“ vysvětlila Hedija. Podle ní ale nelze dostatečně věrohodně předpovědět, kdy by se situace mohla stabilizovat.

Zdražení potravin se týká i České republiky a další má přijít ve zbytku roku. Pekaři už oznámili, že ceny pečiva vzrostou průměrně o 30 procent. Dražší budou také těstoviny v důsledku neúrody tvrdozrnné pšenice v Kanadě. Země javorového listu je největším producentem komodity pro výrobu semolinových těstovin, jejichž cena má stoupnout až o 40 procent.

Tagy:

Hlavní zprávy

Měli bychom Zemana zbavit pravomocí, shodli se lídři koalic. Chtějí další zprávu ÚVN
Politika

Měli bychom Zemana zbavit pravomocí, shodli se lídři koalic. Chtějí další zprávu ÚVN

Lídři koalice Spolu a Pirátů se Starosty se seznámili s informacemi o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana, které Ústřední vojenská nemocnice poskytla vedení Senátu. O aktivaci článku 66 ústavy, která by prezidenta zbavila pravomocí, by měl Senát jednat 5. listopadu. Podle šéfa ODS Petra Fialy by Sněmovna na horní komoru Parlamentu měla navázat do deseti dnů. Pokud se Zemanův stav do té doby nezlepší, lídři obou koalic se vysloví pro aktivaci zmíněného článku.

Sledujte ŽIVĚ: Koalice ladí noty na budoucí vládu. Už má jasno, kdo budou noví ministři?
Politika

Sledujte ŽIVĚ: Koalice ladí noty na budoucí vládu. Už má jasno, kdo budou noví ministři?

Zástupci koalice Spolu (ODS, TOP 09 a lidovci) společně s Piráty a STAN opět ladí budoucí podobu vlády Petra Fialy. V úterý odpoledne se v širším složení podruhé oficiálně sešli, aby pokročili v jednáních o tom, jaké bude programové prohlášení nové pětikoalice, kdo usedne ve vládě a kdo na posty ve vedení Poslanecké sněmovny. Tiskovou konferenci po jednání můžete sledovat živě na CNN Prima NEWS i v tomto článku.

Před rokem se Berbr z vazby rozloučil s fotbalem. Co všechno se od té doby změnilo?

Přesně před rokem rezignoval na všechny funkce v českém fotbale muž vzbuzující dlouhé roky kontroverze. Roman Berbr neopustil posty v čele s místopředsedou FAČR zčistajasna – o tři dny dříve ho totiž kvůli rozsáhlé úplatkářské aféře zatkla policie. Co všechno se po pádu funkcionáře přezdívaného „Lord Voldermort“ v jeho někdejším království událo a jak probíhá proces „deberbrizace“?

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Sledujte ŽIVĚ: Poslanci ANO řešili Vondráčkovu návštěvu Zemana. Jak na situaci zareagují?

Poslanecký klub hnutí ANO se v úterý odpoledne sešel k volbě svých zbývajících místopředsedů. Jednat měl také o návštěvě předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u hospitalizovaného prezidenta Miloše Zemana. Poslanci při příchodu na jednání nechtěli komentovat, koho navrhnou do vedení Sněmovny. Tiskovou konferenci po jednání klubu sledujte živě v tomto článku. Měla začít v 18:30, ale bude mít zpoždění.

Šéf výrobce polovodičů Intel: Čipů je dost, ale automobilky je nechtějí

Nejžhavějším tématem posledních dnů a týdnů v automobilovém průmyslu je nedostatek polovodičových součástek nezbytných pro provoz moderních aut. Kvůli jejich absenci automobilky zastavují nebo omezují výrobu, což se zase neblaze promítá do dodacích lhůt. Podle šéfa jednoho z nejvýznačnějších producentů mikročipů, firmy Intel, si však výrobci automobilů za současnou situaci mohou částečně sami.

ON-LINE: Právo mě odvolat má jen prezident, reagoval Mynář na výzvy k rezignaci

Aktualizováno

Prezident Miloš Zeman je v nemocnici už více než týden. Šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v pondělí uvedl, že podle zprávy, kterou dostal od Ústřední vojenské nemocnice, není Zeman schopen vykonávat svou funkci. Ještě předtím na tiskové konferenci vystoupil také hradní kancléř Vratislav Mynář, který Vystrčila obvinil, že se chce jen zviditelnit a předvádí pokrytectví. Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý vyzval Mynáře k rezignaci, ten reagoval, že odvolat ho může jen prezident.

reklama

Domácí zpravodajství

Tempel musí být okamžitě propuštěn. Ústavní soud se zastal odsouzeného vraha

Ústavní soud (ÚS) v úterý vyhověl stížnosti Roberta Tempela, jenž po zrušení doživotí za dvojnásobnou vraždu na Sokolovsku zůstával ve vězení kvůli dřívějšímu trestu. Okresní soud v Sokolově by měl dát bezodkladně pokyn k propuštění Tempela na svobodu, starší tresty si již odpykal, plyne z nálezu ústavních soudců. Další držení ve výkonu trestu je neústavní, zdůraznil soudce Jaroslav Fenyk.

Okamura: Aktivovat článek 66? Z 12 řádků to nepůjde. Zeman dostal nejvíce hlasů v historii

Chceme více informací, řekl předseda SPD Tomio Okamura před schůzkou, na které šéfové sněmovních stran jednali s vedením Senátu o postupu při předání prezidentských pravomocí. Okamura zdůraznil, že k aktivaci ústavního článku 66 není zatím důvod. Lídři koalic Spolu a Pirátů se STAN se ale shodli na tom, že by měli zbavit Miloše Zemana prezidentských pravomocí.

Babiš: Válek lže, opozice podklady a data k pandemii má. Pořád hrají politiku

S koncem současné vlády Andrej Babiš (ANO) nabídl svému kritikovi Vlastimilu Válkovi (TOP 09) post ministra zdravotnictví místo Adama Vojtěcha (za ANO). „Opozice měla plno řečí, co všechno budou dělat, tak mohl Válek nastoupit. Bral to jako vtip a evidentně o to nestojí,“ řekl pobouřeně Babiš v rozhovoru redakci CNN Prima NEWS. Následně Válka osočil ze lži. Podle premiéra neříká poslanec pravdu, že opozice nedostává data a podklady k pandemii.

reklama