reklama

Hrozí u nás politický chaos a ústavní krize, varuje exministr spravedlnosti Pospíšil

Jsme na hraně ústavní krize, varuje exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (TOP 09). Rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS) zrušit části volebního zákona stejně jako další politici vesměs vítá. Nechápe ale, proč verdikt přišel osm měsíců před volbami. Zákonodárci musejí totiž rychle vymyslet, jakým způsobem se budou mandáty nově přepočítávat.

reklama

„Rozhodnutí Ústavního soudu je správné. Současný systém diskriminoval malé strany, takže jsem moc rád, že vytvořil podmínky pro to, aby hlas každého voliče měl stejnou váhu,“ řekl CNN Prima NEWS bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (TOP 09).

K tématu

Zdůraznil, že je pro něj ale nepochopitelné, proč přichází až po třech letech od podání návrhu a osm měsíců před volbami. „Hrozí tak politický chaos, který nás může stavět na hranu ústavní krize,“ varuje Pospíšil.

Podle něj by měl premiér Andrej Babiš urychleně začít vyjednávat s opozicí o úpravách volebního zákona. To už ostatně oznámil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který svolává schůzku všech parlamentní stran.

„Musejí se dohodnout a přijmout jasná pravidla, podle jakých se bude volit. Nyní je to už na zákonodárcích, aby našli takové řešení, které tuto nově nabytou rovnost hlasů zajistí,“ zhodnotil Pospíšil.

Kalousek: Rychetský jednal před 20 lety protiústavně

Rozhodnutí ÚS vítají i Piráti a Starostové. Podle nich byla doposud narušená rovná politická soutěž. „Věřím, že ve Sněmovně i Senátu najdeme rychlou shodu, první schůzka má proběhnout již v úterý. Na koaliční spolupráci Pirátů a Starostů se verdiktem Ústavního soudu samozřejmě nic nemění,“ uvedl šéf Pirátů Ivan Bartoš.

K tématu

To CNN Prima NEWS potvrdil i předseda STAN Vít Rakušan. „Změny dávají větší šanci menším stranám a to je dobře. Nedíváme se na to pragmatickým pohledem, že STAN je teď v koalici, tak z toho nebudeme mít radost. Dlouho jsme si zažili realitu té strany, která překročila těsně pět procent. V minulých volbách jsme potřebovali na zisk jednoho mandátu přes 40 tisíc hlasů, vítězné ANO 19 tisíc hlasů,“ podotkl Rakušan s tím, že rozhodnutí Ústavního soudu výrazně napomohlo tomu, aby hlas každého člověka z různě velkého kraje, a ať už volí jakoukoliv stranu, měl stejnou hodnotu.

„Náš volební systém znevýhodňuje malé politické strany. Vítězná strana potřebuje na mandát 19 tisíc hlasů, lidovci třeba dvakrát tolik. Chceme rovné volby. Je škoda, že na rozhodnutí čekáme od roku 2017 a přijde v roce voleb,“ popsala šéfka lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková.

Že ÚS oznámil změny poměrně krátce před volbami, kritizoval i poslanec a předseda Ústavně právního výboru Marek Benda (ODS). „Jsem z toho trochu nešťastný, protože Ústavní soud měl rozhodnout před rokem nebo před dvěma, ale rozhodnul těsně před volbami. Navíc zrušil přepočítávací fórum, to je podle mě trochu nefér,“ prohlásil Benda.

„Už se to stalo v roce 2009, kdy zrušil volby těsně před tím, než se měly konat. Ale politikům nezbývá, než se s tím pokusit nějakým způsobem poprat a přijít s návrhem, který umožní volby na podzim uskutečnit. Nedokážu si představit, že bychom je odkládali,“ dodal s tím, že během měsíce až dvou by se politici na nové podobě voleb mohli domluvit.

„Volební zákon se upravoval, aby se znevýhodnily menší strany. Částečnou nápravu a spravedlivější podmínky proto vítám. Rozhodnutí však mělo být rychlejší,“ uvedla šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) označil středu za „velký den“ šéfa Ústavního soudu Pavla Rychetského. Připomněl totiž, že to byl právě Rychetský, kdo před dvaceti lety jako místopředseda vlády Miloše Zemana novelu volebního zákona, která diskriminovala menší strany, připravil. „Dnes v roli předsedy Ústavního soudu Rychetský definitivně potvrdí, že tenkrát jednal protiústavně,“ podotkl Kalousek.

K tématu

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Světlo na konci covidového tunelu existuje. Akorát strojvůdce je šílený, říká lékařka

Světlo na konci covidového tunelu existuje. Akorát strojvůdce je šílený, říká lékařka

Světlo na konci tunelu sice existuje, ale český tunel k němu vede oklikami s nejrůznějšími překážkami a strojvedoucí je šílený. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekla Darina, lékařka z nemocnice ve větším městě, která si přála zůstat v anonymitě. Svou vinu za současnou situaci podle ní nesou také hygienické stanice. Popsala zářijové školení, na kterém hygienici nabádali praktické lékaře, aby neposílali lidi na testy. Uvedla také, jak zkomplikovalo očkování otevření systému pro praktické lékaře.

Koronavirus

Část firem porušuje opatření. Nutí zaměstnance chodit do práce navzdory nákaze

Část firem porušuje opatření. Nutí zaměstnance chodit do práce navzdory nákaze

Pětina zaměstnanců má zkušenosti s tím, že jejich zaměstnavatel či nadřízený porušil opatření proti covidu. Každý sedmý uvedl, že jeho zaměstnavatel či nadřízený vyzýval k porušování pravidel v testování a trasování kontaktů nakaženého. Dvě pětiny zaměstnanců naopak poukázaly na zodpovědný přístup firem. Více než 20 procent společností dokonce testovalo své zaměstnance ještě před zavedením této povinnosti.

360°

Hejtmanka Pecková: Rozhoduje se o tom, jestli pacient dostane vůbec postel a doktora

Hejtmanka Pecková: Rozhoduje se o tom, jestli pacient dostane vůbec postel a doktora

Hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (za STAN) znovu varovala před zahlcením zdravotnického systému vlivem pandemie koronaviru. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové se zastala pracovní povinnosti části studentů v nemocnicích. Zároveň uvedla, že jí přijde absurdní, když si někdo v době přeplněných nemocnic nechá dělat umělá prsa u plastických chirurgů.

Není myška jako myška. Některá zvířata se ve zverimexech prodávat nesmí, jiná ano
Miliony respirátorů FFP2 nechrání proti koronaviru. Testování nepočítalo s aerosoly
reklama
reklama
O pacienty ať se stará primář Volný, my si bereme volno, zlobí se zdravotníci

Zdravotnictví

Domácí zpravodajství

Zasloužené odměny za boj s covidem. Dostanou je zdravotníci i sociální pracovníci
Další neshody ve vládě: Plaga nesouhlasí s Babišovým návrhem na úřední maturity
Další články
reklama
reklama