V sousedním Rakousku vyschlo po vlně veder první jezero. Zicksee ve spolkové zemi Burgenland, ležící 50 kilometrů jižně od Bratislavy a 80 kilometrů jihovýchodně od Vídně, přišlo o veškerou vodu, což potvrdily satelitní snímky.
Co natropilo horko v Rakousku, zdokumentovaly působivé, až šokující snímky z vesmíru od dvojice satelitů Sentinel-2. Je na nich patrné, že jezero Zicksee vyschlo během několika týdnů. Fotografie pořízené na začátku června 2022 ukázaly jezero plné vody, zatímco 24. července už bylo vidět celé dno připomínající písečnou poušť.
Itálii drtí hrozivá sucha. Zoufalí farmáři mluví o katastrofě, z mocné řeky mizí voda
Evropa se potýká s tropickými teplotami a řada zemí hlásí masivní požáry. V některých částech Itálie během posledních čtyř měsíců ani jednou nezapršelo a lidé se shodují, že zažívají nejhorší sucho za posledních 70 let. Až třetina zemědělské produkce je ohrožena, farmáři jsou zoufalí. Z řek mizí voda a nikdo netuší, kolik produkce se zvládne zachránit.
Podle informací rakouského deníku Heute hasiči a dobrovolníci bojovali několik dní o záchranu ryb a jejich přemístění do hlubších rybníků v okolí. Ne u všech se to podařilo a tisíce jich uhynuly.
Podle Christopha Pölzera, vedoucího rybolovu v Zicksee, byly v pondělí odpoledne vyloveny tři tuny ryb a celkový objem by se měl pohybovat kolem dvaceti až třiceti tun. Většinou šlo o kapry, uhynuli však štiky a candáti, kteří jsou citlivější.
Strana zelených obvinila starostu, že se záchranou ryb čekal příliš dlouho. Vedení národního parku prý na situaci upozornilo již před několika dny. „To by rybám ublížilo ještě víc, bylo by mnohem víc umírajících ryb, protože by byly jednoduše ve stresu. Kdy je ten správný čas? Samozřejmě by se teď dalo říct: dva dny, tři dny předtím,“ obhajoval se Andreas Sattler, starosta nedalekého města St. Andrä, ve vysílání rakouské veřejnoprávní televize ORF.
Příčina jsou tlakové níže i výše z Afriky
Experti nyní řeší příčiny vyschnutí jezera. Podle meteorologa Michele Salmiho ze společnosti Ubimer vše souvisí s tlakovými výšemi nazvanými Jürgen a Lebrecht, které několik týdnů držely Rakousko v tepelných kleštích.
Na Olomoucku vyzráli na boj se suchem. Díky netradičnímu řešení se vyhnuli zákazům
Inspirativní způsob, jak se vyrovnat se suchem v letním období, vyzkoušeli v Hněvotíně u Olomouce. Osvědčilo se jim tam napouštění bazénů podle rozpisu. Obyvatelé se mu přizpůsobili a teď jsou rádi, že jim díky tomu obec nezakazuje ani větší odběry vody.
„Také stacionární tlaková níže poblíž Portugalska vedla k velkému a především dlouhotrvajícímu přesunu horka ze severní Afriky směrem do střední Evropy. Za vedro však můžeme ‚poděkovat‘ i severomořské níži Daniele,“ popsal Salmi. Před její studenou frontou se do alpské oblasti znovu dostával velmi horký vzduch ze Španělska.
Při teplotě nad 30 stupňů klesala hladina vody každý den o jeden centimetr. V případě Zicksee muselo být na začátku června zastaveno dopouštění podzemní vodou. „Obec měla k tomuto účelu povoleno jen určité množství. Kvůli dopouštění jezera také klesla hladina podzemní vody, proto jsme vše museli odstavit,“ vysvětlil pro Rakouskou tiskovou agenturu starosta Sattler.
Rakouskou veřejnost znepokojuje i vývoj kolem Neziderského jezera, které leží 13 kilometrů západně od Zicksee a je největší vodní plochou nejen v sousední zemi, ale také ve střední Evropě. Během pouhých šesti týdnů klesla hladina vody o 20 centimetrů na historické minimum. „Jezero ztratilo 60 miliard litrů vody,“ uvedl meteorolog ORF Daniel Schrott.
Podle něj bude zlepšení sotva patrné, přestože v nadcházejících dnech přejde přes Rakousko několik silných bouřek, z nichž některé budou doprovázeny vydatným deštěm. Nepřinesou ale ani skutečné ochlazení, ani úlevu od akutního sucha.