Hypoteční sazby na desetiletém maximu a bude hůř. Někde už překročily pět procent

Hypoteční úvěry v lednu dramaticky zdražily. Průměrná úroková sazba vyskočila skoro o půl procentního bodu a je na desetiletém maximu. Zájem o půjčky na bydlení kvůli tomu klesl o 30 procent. Aktuální nabídkové sazby u některých bank již překročily pětiprocentní hranici. Lidé v očekávání dalšího zdražování hypoték zkracují délku fixace úrokové sazby.

Průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů v lednu vystoupala na 3,43 procenta. To je skoro o půl procentního bodu více než v prosinci. Takto drahé hypotéky si Češi brali naposledy v září 2012. Objem poskytnutých hypotečních úvěrů v lednu dosáhl necelých 23 miliard korun, což je o více než 30 procent méně než v prosinci a o osm procent méně než před rokem. Vyplývá to z aktuálních údajů ukazatele Fincentrum Hypoindex.

Podle hypotečního analytika společnosti Fincentrum Hypoindex & Swiss Life Select Jiřího Sýkory se na razantním zdražování hypoték podepisuje hlavně zpřísňování měnové politiky České národní banky. Její základní sazba totiž činí 4,5 procenta. „Rychlý růst základní sazby se s určitým zpožděním propisuje i do hypotečních sazeb. Hypotéka za méně než dvě procenta se dala v některých bankách pořídit ještě loni v létě, v současné době se ale nabídkové sazby hypoték již přibližují, a v některých bankách i překračují, hranici pěti procent,“ uvedl Sýkora pro CNN Prima NEWS.

Pětka není strop

A podle něho Česká národní banka se zvyšováním sazeb ještě neskončila, lze proto očekávat, že nabídkové sazby u hypoték dál porostou. Do druhého letošního pololetí by tak moly vkročit s úrovní kolem 5,5 procenta.

Že se centrální banka pravděpodobně odhodlá k dalšímu navýšení sazeb, potvrdil v pondělním vydání pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda. „Myslím, že sazby ještě o něco vzrostou, prostor tady je. Jde ale o dočasné řešení. Nechceme v tom zůstat zbytečně dlouho. ČNB není škodolibá instituce, která by si lebedila v tom, že lidi mají drahé hypotéky,“ řekl. Podle něho je nutné se připravit, že takzvaná dvoutýdenní reposazba vystoupá krátkodobě i nad pětiprocentní hranici. „Pětka není strop,“ dodal Benda.

Možná paradoxní vývoj můžeme ale sledovat na on-line hypotečním trhu. Na největším internetovém českém hypotečním tržišti Zaloto totiž v lednu došlo k meziměsíčnímu růstu poptávky po hypotékách o 43 procent. Celkově si zde Češi sjednali hypotéky za 3,7 miliardy korun, což je nejvíce od loňského září.

Fixace se výrazně zkracuje

„Připisujeme to částečně snaze zájemců o nové bydlení, respektive hypotéku, stihnout mírnější podmínky poskytování hypoték v oblasti ukazatelů LTV (Loan to Value – podíl úvěru a ceny nemovitosti), DTI a DSTI (ukazatele zadlužení žadatele o hypotéky), které se od dubna letošního roku zpřísní,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS Vojtěch Prokop z hypotečního tržitě Zaloto.

Prokop také upozornil, že se zkracuje délka fixace úrokové sazby. „Zatímco prakticky celý loňský rok se průměrná délka fixace prodlužovala a opakovaně atakovala hranici pěti let, nyní už třetí měsíc v řadě klesá. V lednu činila průměrně 4,55 roku, což je hodnota, pod kterou se naposledy trh pravidelně pohyboval na podzim 2020,“ dodal Vojtěch Prokop. Podle něho se dá právě kvůli očekávání dalšího růstu úrokových sazeb počítat s tím, že trend zkracování fixace bude pokračovat.

Tagy: