Úrokové sazby u hypoték se přiblíží šesti procentům. Fixujte na kratší dobu, radí experti

Pokud vám letos končí fixace hypotečního úvěru a chystáte se jej refinancovat, nepatříte zrovna mezi šťastlivce. Odborníci totiž očekávají, že by v roce 2022 mohl padnout dosavadní 14 let starý rekord, kdy se úrokové sazby u hypoték dostaly na dohled šesti procentům. Proto radí hypotéku nyní fixovat spíše na kratší dobu.

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů se budou pohybovat nejméně o jeden procentní bod nad základní sazbou České národní banky. Myslí si to hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček. Základní sazba ČNB se nyní nachází na úrovni 3,75 procenta, avšak řada členů bankovní rady avizovala, že letos dojde k jejímu dalšímu zvýšení.

To není dobrá zpráva pro domácnosti, kterým letos fixace úrokové sazby u hypotečního úvěru končí. „Pokud se na té základní úrokové sazbě (ČNB) dostaneme přes čtyři procenta, tak ty hypotéky se dostanou přes pět procent,“ řekl Štěpán Křeček v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS. Podle Lukáše Kovandy, hlavního ekonoma Trinity Bank, však úroky porostou ještě výše. „V dalších měsících letošního roku hypotéky zdraží do pásma pěti až šesti procent,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.

Návrat do roku 2008?

Takový vývoj by znamenal pomyslný návrat do roku 2008, v němž byl vytvořen dosavadní úrokový rekord u hypoték, a to ve výši 5,82 procenta. „Je zřejmé, že vstupujeme do éry, kdy peníze budou drahé, ale ta éra nemusí trvat úplně dlouho, minimálně do příchodu další krize. V takové situaci centrální banka zase sníží úrokové sazby, aby podpořila ekonomiku,“ řekl Křeček ve vysílání CNN Prima NEWS.

Krize však podle Křečka nemusí být jediným důvodem k poklesu sazeb. „Jakmile se narovnají dodavatelské řetězce, pomine příčina mít úrokovou sazbu nastavenu restriktivně. Pak se můžeme dostat k tomu, že hypoteční sazby začnou klesat. Ale to nebude letos ani v příštím roce,“ odhadl Křeček. Fixaci úrokové sazby u hypoték proto doporučil na tři roky. „Jestliže někdo teď dostane nabídku na sazbu třeba 4,5 procenta, tak bych s dlouhou fixací raději nepočítal,“ dodal Štěpán Křeček.

Sazby mohou kulminovat už letos

„Dovoli bych si tvrdit, že vrcholu úrokových sazeb dosáhneme už v tomto roce. Otázkou jen zůstává, jak dlouho setrváme na těch dosažených úrovních. Finanční trhy napovídají, že v horizontu třeba dvou let můžeme vidět vyklesávání sazeb,“ řekl v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS Richard Bechník, hlavní analytik společnosti Fincentrum & SwissLife Select. Také on doporučuje zvolit fixaci úrokové sazby na období dvou až tří let.

Ale i v době, kdy sazby rostou, stojí za to hledat na trhu co nejvýhodnější nabídku. Odborníci radí obejít více bankovních domů. „Lidé mohou říkat, že v jiné instituci mají lepší nabídku, a takto se snažit banky srazit v těch nabídkách. A jde to,“ upozornil Štěpán Křeček. Banky jsou podle něho také ochotny slevit v případě, kdy si u nich žadatel o úvěr založí účet nebo sjedná jiný obdobný produkt.

Průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů v prosinci loňského roku vystoupala na 2,99 %. Oproti listopadu se tak zvýšila o 0,29 procentního bodu, což je největší meziměsíční skok od roku 2003. Vyplývá to z údajů o prosincovém ukazateli Fincentrum Hypoindex.

Hypoteční rekord padl

„Jedná se o nejvyšší meziměsíční nárůst v historii Fincentrum Hypoindexu. A s ohledem na stále rostoucí nabídkové sazby je jasné, že budou stoupat i nadále. Můžeme očekávat, že tento trend bude platit pro celý letošní rok,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select. Podle něho je v současné době běžné, že nabídkové sazby u hypotečních úvěrů se již pohybují nad hranicí 4 %, a že se letos jen těžko dočkáme jejich poklesu.

Přestože hypotéky zdražují, Češi si na bydlení v roce 2021 půjčovali rekordně. Banky za celých loňských 12 měsíců poskytly hypotéky v objemu 427,1 miliardy korun. To je o 68 % více než v roce 2020, a dokonce 2,3krát více než v předcovidovém roce 2019. Přitom už rok 2020 byl co do objemu poskytnutých hypoték rekordní.

Tagy:

Hlavní zprávy

Konec školní turistiky? Gazdík chce zpřísnit podmínky pro zápisy na základní školy
Školství

Konec školní turistiky? Gazdík chce zpřísnit podmínky pro zápisy na základní školy

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) uvažuje o úpravě kritérií pro zápisy na základní školy. Podle něho by se mohla začít zohledňovat doba trvalého bydliště u spádových škol. Gazdík je přesvědčen, že by takové opatření zabránilo účelovému přehlašování dětí na adresu podle toho, do jaké školy chce rodič svého potomka dostat. Jenže podle některých odborníků by to mělo své negativní dopady.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:28

Ruské jednotky zaminovaly mosty a silnice v Chersonské oblasti

10:01

Podle informací ukrajinského generální štábu Rusové rozmisťují rakety Iskander v Belgorodské oblasti, která se nachází u hranic s Ukrajinou.

10:00

Rusové se ve videu pochlubili obávanou zbraní. Ukrajinci den poté minomet zdemolovali

09:43

Rusové ostřelují Charkovskou oblast. Zranění utrpělo 8 civilistů

91letá Češka: Všechny války jsou stejné. Viděla jsem umírat Rusy i Němce, zabili mi sestru

Na jaře roku 1945 se dívala do tváří umírajících rudoarmějců, kteří zoufale křičeli o pomoc, aby nakonec vykrváceli. A pamatuje si i klučící obličeje sedmnáctiletých německých vojáků, kteří se vzdali, Rusové je ale stejně postříleli. „Byla to strašná válka, ta Putinova je ale horší, tenkrát Němci ani Rusové bezdůvodně nestříleli civilisty,“ myslí si 91letá Anna Satková.

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Živě
ON-LINE: Ukrajina zahájí rozsáhlý protiútok, tvrdí vyšetřovatelé. Začít by měla z Donbasu

Na Donbasu pokračuje ruská ofenziva. Ukrajinci okupanty zadržují i dělostřelectvem československé výroby. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rusové v ukrajinských přístavech dál blokují asi 22 milionů tun obilí. Moskva zakázala vstup do Ruska téměř tisícovce občanů Spojených států. Na seznamu figurují i tři američtí politici, kteří jsou již po smrti. Podle týmu nezávislých vyšetřovatelů Conflict Intelligence Team (CIT) by měla Ukrajina za jeden a půl až dva měsíce zahájit rozsáhlou protiofenzivu.

Švýcarsko a Izrael mají první případy opičích neštovic, v Německu jsou další dva

Ve Švýcarsku byl potvrzen první případ opičích neštovic. Německo pak hlásí nejméně dva nové pacienty v Berlíně, uvedla agentura Reuters. Svůj první případ ohlásil také Izrael, kde kvůli němu svolalo ministerstvo zdravotnictví mimořádné jednání. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění podobné lidským neštovicím, obvykle však s mírnějšími projevy.

Čestný prezident, který není na hokejovém MS vítán. Fasel si proruským postojem zavařil

O jeho proruském postoji se ví delší dobu. Ale bývalý šéf IIHF René Fasel svoji náklonnost k režimu Vladimira Putina i prezidentovi samotnému ještě posunul na další úroveň, když se krátce po začátku války na Ukrajině stal poradcem soutěže KHL. A i proto si Finové nyní nedovedou představit, že by stále čestný prezident nejvyššího hokejového orgánu měl navštívit probíhající šampionát v zemi tisíců jezer.

Domácí zpravodajství

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Maso stačí jednou týdně, zažili jsme horší bídu, bojují s krizí hrdí senioři z Ostravy

Za jednopokojový byt platí 78letý vdovec František Dvořák 10 500 korun. Bez energií. „Na jídlo a všechno ostatní mi zbývají necelé tři stovky na den. Vyžiju, a ještě mi trochu zůstane,“ sebevědomě říká bývalý stavař. „Člověk musí být šetrný, pak vyjde. Současná krize mě nerozhází,“ tvrdí 76letá Jarmila Šimonová. Ani o deset let starší František Sekanina si nestěžuje: „S manželkou jsme na to dva, tak zatím není s nájmem problém.“

Exkluzivní průzkum: Uprchlíci by měli zůstat maximálně do konce války, tvrdí polovina Čechů

Češi pomalu začínají přemýšlet o návratu uprchlíků zpět na Ukrajinu. Podle průzkumu, který pro CNN Prima NEWS provedla agentura STEM/MARK, by téměř polovina respondentů dovolila běžencům u nás zůstat pouze do konce války. A 23 procent dotázaných by je už dnes poslalo zpátky domů. S tím, že by v České republice uprchlíci mohli zůstat na neurčito nebo dokonce natrvalo, souhlasila pětina oslovených.