Také se vám stává, že jste často ve stresu, ať už z práce, školy nebo z lidí okolo? Je to každopádně nejrychlejší cesta k depresím. Ty jsou v dnešní době jednou z nejčastějších psychických nemocí. Může za to uspěchaná doba a také fakt, že se s problémy často nemáme komu svěřit. Negativní dopad to potom má na všechny stránky našeho každodenního života, ale terapeut nemusí být vždy k ruce, aby nám pomohl zachovat chladnou vždy hlavu. A výlohy za něj? Taky žádná sranda. Jak tedy může každý preventivně pomoct sobě nebo svému okolí?
Chronický stres přetrvávající v naší populaci si na nás začíná vybírat svou daň. Jsme netrpěliví, otrávení a nemáme čas na nic, na co bychom chtěli. Nezbývá nám energie z pracovního týdne a jen co se rozvzpomeneme, že byl víkend, je najednou pondělní ráno. Nejčastější rady slýcháme od těch, kteří si někdy neumí představit, co za zmatek se nám odehrává v hlavě.
Mladí lidé jsou vystavováni stresu již od brzkých let dospívání. Vrstevníci se mezi sebou navzájem nepřijdou dost dobří, chytří nebo produktivní. Dny strávené nicneděláním jsou ale nedílnou součástí udržení si zdravé mysli!
Tyto pocity méněcennosti následně mohou eskalovat až v potřebu vyhledávat odbornou pomoc. Jako lidé jsme zvyklí hodnotit a soudit. Nepřísluší to ale nikomu z nás a v naší moci máme jen to, jak se především chováme sami k sobě, ale také k lidem kolem nás.
REPORTÁŽ: Řešení k nalezení díky SATI APP?
Přijde-li za námi někdo i s menším problémem a potřebuje vyslechnout, otočením se zády ničemu nepomůžeme. Vyslechnutí je to nejmenší, co můžeme v danou chvíli udělat, a mnohdy ani nevíme, jak moc to pro druhého může znamenat. S tímto by také měla pomoci nově představená mobilní aplikace, která slibuje bezpečný prostor pro všechny, kdo ho potřebují. Založili ji dva muži na základě vlastních zkušeností.
SATI APP je vytvořena pro kohokoliv, kdo si prochází těžkým obdobím nebo jen slabou chvilkou a potřebuje si s někým promluvit, aniž by musel utratit tisíce za terapeuta. Každý tak zde může bezpečně sdílet své pocity.
Aplikace je inovativní dvěma směry využití. Tím prvním je cesta posluchače, který má za úkol vyslechnout, podpořit a případně poradit těm, kteří se nemají komu vypovídat. Druhá verze vítá uživatele, kteří potřebují podporu a sdílí posluchačům své pocity. Dle jednoho ze spoluzakladatelů Ing. Ondřeje Nádvorníka není důvod se obávat negativního vlivu posluchačů, i když nemají pravý terapeutický kurz.
"My velmi dbáme na to, aby byla pod kontrolou kvalita péče skrze naši aplikaci. To znamená, že po každém hovoru prosíme uživatele k vyplnění dotazníku, kdy kontrolujeme, jaká byla kvalita i v rámci výstupu toho samotného posluchače. Tímto preventivně monitorujeme to, jakým způsobem působí posluchač, a můžeme včas udělat potřebné kroky, pokud jsou třeba,"
Aplikace je vytvořena pro dva druhy využití - pro posluchače a pro ty, kteří posluchače potřebují. Za posluchače se zde může brát každý, kdo projde vytvořeným základním výcvikem a bude mu přidělen certifikát. Pozici posluchače v zakladatelské zemi nejčastěji využívají například studenti medicíny, mniši, ale i taxikáři. Certifikát je následně platný jeden rok.
SATI APP navázala účelové spojení s českou univerzitou NEWTON UNIVERSITY. Její studenti se tak k jejímu užívání mohou přihlásit již po samotném představení na českém trhu, které proběhlo tento měsíc.
"Já bych si moc přála, aby to pomohlo předejít spoustě situacím, které si ani nechci představit. Je to především skvělý nástroj k tomu, aby si každý uvědomil tu správnou váhu zdraví v této turbulentní době, ve které žijeme," říká Kateřina Çakin, akademická ředitelka NEWTON UNIVERSITY.
Aplikace získala již několik světových ocenění. K roku 2024 má přes 37 tis. uživatelů a přes 600 posluchačů. Největší důraz je kladen na anonymitu a důvěrnost aplikace a všech uživatelů. Nyní v ČR probíhá průzkum obyvatel, který následně ukáže uplatnění aplikace v zemi. Každý má tak možnost vyplnit dotazník a zapojit se do šetření pro zlepšení psychického zdraví ČR.
To nám dává signál, že ani v technologické době s rozvojem především moderní techniky nesmíme zapomínat na lidský faktor především v odvětvích týkajících se našeho zdraví.