Vlastnická změna ve fotbalovém Newcastlu United se na „ostrovech“ nelíbí skoro nikomu. Investici saúdskoarabského investičního fondu (PIF) velmi viditelným způsobem zkritizovali i fanoušci Crystal Palace při víkendovém zápase Premier League. Příznivci se opřeli do toho, že peníze zvítězily nad morálními aspekty.
Fanouškovská skupina Crystal Palace nazývající se Holmesdale Fanatics vytáhla během domácího zápasu s Newcastlem (1:1) transparent, který zahrnoval mnohé.
Plachtě dominoval Arab se zakrvácenou mačetou. Zároveň si fanoušci cynickým způsobem utahovali z toho, co podle nich vedení Premier League požaduje od potenciálních majitelů, aby je mohla uznat za vhodné. Celkem šlo o šest položek.
Terorismus? Splněno. Popravy? Splněno. Porušování lidských práv? Splněno. Vraždy? Splněno. Cenzura? Splněno. Perzekuce? Splněno.
V dolní části se v kaluži krve nacházel balík peněz a nadšená straka, která je symbolem Newcastlu. Nahoře v pozadí se pak objevila silueta radujících se příznivců doplněná o slova: „Máme náš klub zpátky.“
Crystal Palace fans have unveiled a banner protesting Newcastle's Saudi takeover 👏 pic.twitter.com/SAgVEv8JYj
— FootballJOE (@FootballJOE) October 23, 2021
„Transparent je typ řízné politické satiry, na kterou může být Velká Británie právem hrdá,“ řekl pro Daily Mail ke kreativně zpracovanému názoru příznivců Crystal Palace Nicholas McGeehan, ředitel poradenské společnosti FairSquare v oblasti lidských práv. „Fanoušci, kteří to udělali, si nezaslouží nic jiného než uznání. Neměli bychom se vzdávat našich těžce vybojovaných práv a svobod, abychom se nedotkli Saúdské Arábie nebo fanoušků Newcastlu, kteří zoufale chtějí věřit, že kritika porušování lidských práv je rasistická,“ dodal McGeehan.
Policie už prý obdržela stížnosti na to, že transparent měl být urážlivý. Každopádně „malba“ jen v jiné formě vyjádřila to, jaký názor často panuje na „ostrovech“. Vstup státního investičního fondu PIF do anglického fotbalu má minimum zastánců. Konsorcium vedené korunním princem Saúdské Arábie Muhammadem bin Salmánem koupilo 80 procent klubu za více než 300 milionů liber.
MS ve fotbale 2022
Kritici podotýkají, že je nepochopitelné, jak Premier League mohla tento krok dopustit, protože v zemi z Arabského poloostrova je velký problém s dodržováním lidských práv. Často zmiňovaná je vražda tamního novináře Džamála Chášukdžího, který měl být popraven na příkaz zmiňovaného bin Salmána.
Lidé z tribun londýnského Selhurst Parku, kteří vyvěsili plachtu nelichotící Newcastlu, Premier League a fondu PIF, vše doprovodili prohlášením na sociálních sítích.
„Převzetí Newcastlu pod vedením Saúdské Arábie se právem dostalo širokého odsouzení a vzteku. Je jasné, že PIF je reprezentantem vládnoucího tyranského režimu. Tím, že to Premier League schválila, se vysmála vlastnímu testu majitelů a ředitelů klubů. Premier League upřednostnila peníze před morálními aspekty a tato dohoda znamená obchod s jedním z nejkrvavějších a nejrepresivnějších režimů na světě,“ napsala skupina Holmesdale Fanatics k pokrytectví soutěže.