reklama

Šejkovské kostýmy nechte doma. Newcastle prosí žertující fanoušky o změnu outfitu

Jakmile převzal Newcastle United Veřejný investiční fond Saúdské Arábie, zavládla u fanoušků tradiční anglické fotbalové značky velká radost. Vidinu obrovských financí a potenciálního vzestupu Newcastlu oslavili i tak, že na první zápas pod novými majiteli vyrazili mnozí příznivci v improvizovaném oblečení šejků. To se ale klubu nelíbí a mluví o kulturně nevhodném kroku. Vedení žádá fanoušky o „anglický“ outfit.

reklama

V St. James Parku se to o víkendu při utkání s Tottenhamem šejky jen hemžilo. Ale ne těmi opravdovými. Vzhledem k tomu, že Newcastle United teď de facto patří Saúdské Arábii prostřednictvím investičního fondu, rozhodli se fanoušci premiéru s novými majiteli pojmout tematicky.

Vzali všechny možné věci – ručníky, šátky, povlečení – za jejichž pomoci se stylizovali do zámožných arabských mužů, a zápas tak byl jedinečnou přehlídkou kostýmů. Fotografie falešných boháčů se staly na sociálních sítích virální a ve fotbalové komunitě vzbuzovaly úsměv. Vedení Newcastlu ale „maškarní ples“ už tak vtipný nepřišel.

„Na stadion přišlo mnoho fanoušků s přidruženými pokrývkami hlavy a róbami,“ začíná vzkaz klubu. „Nikdo z nové skupiny vlastníků nebyl nijak uražen oblečením fanoušků, kteří se rozhodli oslavit změnu tímto způsobem. Bylo to gesto, které lze považovat za pozitivní a vítací. Existuje však možnost, že oblékání tímto způsobem je kulturně nevhodné, a hrozí, že někoho by urazit mohlo,“ napsal dále Newcastle. Dodal, že fanoušci by měli nosit to, co jim je vlastní.

Veřejný investiční fond Saúdské Arábie (PIF), jejž vede korunní princ Mohamed bin Salmán, koupil klub od fanoušky neoblíbeného Mikea Ashleyho. Nyní drží 80 % akcií, zbytek připadá společnostem PCP Capital Partners a RB Sports and Media.

Fond za Newcastle utratil přes 300 milionů liber a vzhledem k jeho takřka neomezeným finančním možnostem příznivci „strak“ změnu vítají a věří, že se v budoucnu z momentálně spíše podprůměrného klubu Premier League stane jeden z kandidátů na titul.

Kde je Džamalovo tělo?

Obrovská investice do klubu vzbudila na „ostrovech“ kontroverze, mnozí se obávali, že Newcastle bude přímo řízený ze Saúdské Arábie. Konsorcium ale prokázalo, že tomu tak nebude. Nicméně kvůli postavě saúdského prince znepokojení zcela nezmizelo.

Právě on je totiž nejčastěji spojován se světově medializovanou vraždou saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího. A nejde jen o tento případ. Porušování lidských práv je v zemi běžné a uplatňované právo šaría nešetří popravami, kamenováním či usekáváním končetin.

John Nicolson, britský poslanec za Skotskou národní stranu a člen výboru pro digitální, kulturní, mediální a sportovní činnost, v úterý prohlásil, jak ho zasáhlo, když viděl, že fanoušci příchod saúdskoarabských majitelů explicitně oslavovali. Přišlo mu to krajně nevhodné zejména vůči vdově po Chášukdžím Hatice Cengizové.

„Pokouším se představit si, jaké to musí být vdovou po Džamálu Chášukdžím, když byl její manžel na pokyn vládce Saúdské Arábie rozsekán a zavražděn a ona pak venku vidí tancovat hlupáky v arabských pokrývkách hlavy – fanoušky Newcastlu United. Je to srdceryvné,“ konstatoval.

Sama Hatice Cengizová se k nové éře Newcastlu vyjádřila krátce poté, co byla transakce oficiálně stvrzena. „Je hrozné číst, že peníze byly opět důležitější než spravedlnost. Jaká ostuda pro Newcastle. Doufám, že fanoušci a hráči poženou majitele k odpovědnosti a budou se jich ptát, proč ještě nikdo neví, kde je Džamálovo tělo,“ napsala na Twitteru.

Tagy:
Premier League fotbal sport Džamál Chášukdží Newcastle United Saúdskoarabský Veřejný investiční fond Mohammed bin Salmán

Hlavní zprávy

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu
Koronavirus

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Arnold Schwarzenegger v bizarní vánoční reklamě. Připomněl, že má doma opravdový tank
Gaming

Arnold Schwarzenegger v bizarní vánoční reklamě. Připomněl, že má doma opravdový tank

Terminátor, John Matrix či barbar Conan. Hollywoodský herec, kulturista a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger je známý především jako drsňák z akčních filmů. Hráče počítačových her ale překvapil i zmátl svou přítomností ve vánoční reklamě pro on-line titul World of Tanks. Spolupráci s vývojáři posléze vysvětlil na sociálních sítích – sám je prý velký fanda vojenské techniky. Připomněl, že doma má funkční tank, se kterým už v minulosti „pro radost“ přejížděl vraky aut či nábytek.

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Diplomatický bojkot olympiády v Pekingu. USA viní Čínu z porušení lidských práv

Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA. Diplomatický bojkot her v pondělí oznámila mluvčí Bílého domu Jen Psakiová, která rozhodnutí odůvodnila porušováním lidských práv v Číně. Cílem opatření je naznačit Pekingu, že nemůže pokračovat ve svém současném kurzu. Vláda prezidenta Joea Bidena tím vyjádřila podporu americkým sportovcům, kteří na hry pojedou. Trestat je zákazem účasti by podle Bílého domu nebylo správné

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky

Nepříjemnou statistiku si v pondělí 6. prosince připsali hasiči ze Středočeského kraje. Během jediného dne vyjížděli hned ke třem totožným událostem – vyprošťování osob po pádu do hloubky. Hned první akce však skončila tragicky, muž po pádu do desetimetrové hluboké studny svým zraněním podlehl. Další dvě osoby, kdy jedna spadla do šachty při výkopové práci a druhá do výtahové šachty, byly převezeny do nemocnice.

reklama

Domácí zpravodajství

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket

V Jablonci nad Nisou mají namísto vánočních trhů adventní supermarket. Bývalá prodejna nábytku v centru města se nyní proměnila v takzvaný Štědrý dům, který funguje stejně jako běžné obchody. Zákazníci si u vchodu berou košíčky, u stolů si vybírají zboží a u pokladny platí nákup. Skupina lidí, která pořádá několikrát do roka řemeslné trhy, si prostor pronajala a upravila během několika dní.

reklama