Šejkovské kostýmy nechte doma. Newcastle prosí žertující fanoušky o změnu outfitu

Jakmile převzal Newcastle United Veřejný investiční fond Saúdské Arábie, zavládla u fanoušků tradiční anglické fotbalové značky velká radost. Vidinu obrovských financí a potenciálního vzestupu Newcastlu oslavili i tak, že na první zápas pod novými majiteli vyrazili mnozí příznivci v improvizovaném oblečení šejků. To se ale klubu nelíbí a mluví o kulturně nevhodném kroku. Vedení žádá fanoušky o „anglický“ outfit.

V St. James Parku se to o víkendu při utkání s Tottenhamem šejky jen hemžilo. Ale ne těmi opravdovými. Vzhledem k tomu, že Newcastle United teď de facto patří Saúdské Arábii prostřednictvím investičního fondu, rozhodli se fanoušci premiéru s novými majiteli pojmout tematicky.

Vzali všechny možné věci – ručníky, šátky, povlečení – za jejichž pomoci se stylizovali do zámožných arabských mužů, a zápas tak byl jedinečnou přehlídkou kostýmů. Fotografie falešných boháčů se staly na sociálních sítích virální a ve fotbalové komunitě vzbuzovaly úsměv. Vedení Newcastlu ale „maškarní ples“ už tak vtipný nepřišel.

„Na stadion přišlo mnoho fanoušků s přidruženými pokrývkami hlavy a róbami,“ začíná vzkaz klubu. „Nikdo z nové skupiny vlastníků nebyl nijak uražen oblečením fanoušků, kteří se rozhodli oslavit změnu tímto způsobem. Bylo to gesto, které lze považovat za pozitivní a vítací. Existuje však možnost, že oblékání tímto způsobem je kulturně nevhodné, a hrozí, že někoho by urazit mohlo,“ napsal dále Newcastle. Dodal, že fanoušci by měli nosit to, co jim je vlastní.

Veřejný investiční fond Saúdské Arábie (PIF), jejž vede korunní princ Mohamed bin Salmán, koupil klub od fanoušky neoblíbeného Mikea Ashleyho. Nyní drží 80 % akcií, zbytek připadá společnostem PCP Capital Partners a RB Sports and Media.

Fond za Newcastle utratil přes 300 milionů liber a vzhledem k jeho takřka neomezeným finančním možnostem příznivci „strak“ změnu vítají a věří, že se v budoucnu z momentálně spíše podprůměrného klubu Premier League stane jeden z kandidátů na titul.

Kde je Džamalovo tělo?

Obrovská investice do klubu vzbudila na „ostrovech“ kontroverze, mnozí se obávali, že Newcastle bude přímo řízený ze Saúdské Arábie. Konsorcium ale prokázalo, že tomu tak nebude. Nicméně kvůli postavě saúdského prince znepokojení zcela nezmizelo.

Právě on je totiž nejčastěji spojován se světově medializovanou vraždou saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího. A nejde jen o tento případ. Porušování lidských práv je v zemi běžné a uplatňované právo šaría nešetří popravami, kamenováním či usekáváním končetin.

John Nicolson, britský poslanec za Skotskou národní stranu a člen výboru pro digitální, kulturní, mediální a sportovní činnost, v úterý prohlásil, jak ho zasáhlo, když viděl, že fanoušci příchod saúdskoarabských majitelů explicitně oslavovali. Přišlo mu to krajně nevhodné zejména vůči vdově po Chášukdžím Hatice Cengizové.

„Pokouším se představit si, jaké to musí být vdovou po Džamálu Chášukdžím, když byl její manžel na pokyn vládce Saúdské Arábie rozsekán a zavražděn a ona pak venku vidí tancovat hlupáky v arabských pokrývkách hlavy – fanoušky Newcastlu United. Je to srdceryvné,“ konstatoval.

Sama Hatice Cengizová se k nové éře Newcastlu vyjádřila krátce poté, co byla transakce oficiálně stvrzena. „Je hrozné číst, že peníze byly opět důležitější než spravedlnost. Jaká ostuda pro Newcastle. Doufám, že fanoušci a hráči poženou majitele k odpovědnosti a budou se jich ptát, proč ještě nikdo neví, kde je Džamálovo tělo,“ napsala na Twitteru.

Tagy:
Saúdská Arábie Premier League Mohamed bin Salmán investiční fond fotbal sport Džamál Chášukdží Newcastle United Saúdskoarabský Veřejný investiční fond Mohammed bin Salmán sportovní soutěž Tottenham Hotspur FC Newcastle United FC Skotská národní strana John Nicolson Mike Ashley