Rozhovor s Václavem Hořejším (zdroj: CNN Prima NEWS)
Šíření nákazy koronaviru v Česku zpomaluje, ale stále to ještě není důvod k přílišnému optimismu. Rozvolňovací kroky by měly přicházet postupně a s rozvahou. „Psychologicky je nebezpečné, když se lidem řekne, že to vypadá dobře. Hrozí riziko, že se na opatření vykašlou,“ řekl imunolog Václav Hořejší v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.
Václav Hořejší je přesvědčen, že za pozitivním průběhem epidemie koronaviru v posledních dnech stojí několik faktorů. Značná část české populace už dostala alespoň jednu dávku očkování, další část již získala protilátky proděláním covidu. „Virus tak má asi jen poloviční prostor v populaci. Další polovinu přispívají protiepidemická opatření, částečně k tomu přispívá i počasí,“ uvedl profesor Ústavu molekulární genetiky Akademie věd v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.
Přesto podle něho není na místě přílišný jásot nad zlepšujícími se počty nově potvrzených nákaz nebo hospitalizovaných. „Čísla jsou optimistická, ale nejsou tak dobrá, jak bychom chtěli. Jsou země, které dokonce s těmito čísly uvažují o zpřísnění opatření,“ varoval Hořejší.
Rozvolňovat bychom měli s rozumem a vláda by měla postupovat podle doporučení odborníků. „My bychom to měli respektovat. Psychologicky je nebezpečné, když se lidem, řekne, že situace vypadá dobře. Lidé se pak na opatření vykašlou. Rozvolňování bude postupné a nezkažme si to tím, že se na to vykašleme,“ apeloval.
Přeočkování nebude hned nutné
Václav Hořejší se rovněž vyjádřil k postupujícímu očkování v Česku. Podle něho tempo vakcinace odpovídá tomu, kolik očkovací látky máme k dispozici. „Horší by bylo, kdybychom jí měli nadbytek a nezvládali jsme očkovat. Kdybychom měli vakcín několikanásobně více, zvládli bychom to. Vládu bych za průběh očkování nekritizoval,“ vysvětlil imunolog.
Podle něho je možné, že současné vakcíny nebo protilátky získané proděláním nemoci COVID-19 nás budou chránit dlouhou dobu a nebude nutné nějaké brzké přeočkování. Václav Hořejší tak reagoval na slova šéfa firmy Pfizer Alberta Bourly, který o nutnosti přeočkování už za rok hovořil. „Přeočkování by bylo nutné v případě, že by současná ochrana neměla dlouhého trvání nebo kdyby převládla hodně odlišná varianta viru. Doufám, že to nebude potřeba. Farmaceutické firmy by se na to ale měly ve svém i v našem zájmu připravovat,“ uzavřel Václav Hořejší.