reklama
CNN Prima News imunolog

imunolog

Výpis příspěvků ke štítku „imunolog“

Omikron v ČR převládne. Někteří experti radí kombinaci očkování a vystavení se nákaze

11. ledna 2022 20:11

Koronavirová varianta omikron již v České republice převážila a bude obtížné neprojít infekcí, myslí si mnozí čeští experti. Někteří v takovém scénáři ale vidí výhody – strmý nárůst nákaz může vyústit ve strmý pokles. V nejoptimističtějším scénáři by omikronová vlna mohla odeznít i po měsíci. Jiní experti ovšem varují, že se tím neeliminují rizika nemoci. I to je důvod, proč se ozývá nesouhlas se zkrácením karantény a izolace na pět dnů.

Přehnaná opatření nemají smysl. Musíme začít normálně žít, shodli se Prymula se Šinkorou

3. ledna 2022 19:32

Podle imunologa Jiřího Šinkory a epidemiologa Romana Prymuly omikronová vlna přinese vysoké počty infikovaných, zdravotní systém se však nezahltí. „Počítám, že zde bude vysoká vlna, která bude krátce trvat a pak bude klesat,“ podotkl ve vysílání CNN Prima NEWS Prymula s tím, že není nutné přijímat přehnaná opatření. Šinkora doplnil, že se musíme naučit s pandemií žít.

Omikron tu bude řádit jako černá ruka, tvrdí Hořejší. Proti variantě chybí účinné léky

30. prosince 2021 12:37

Varianta omikron se rychle šíří Evropou a Česká republika se jí s největší pravděpodobností nevyhne. Třebaže první analýzy hlásí mírnější průběh nemoci po nákaze, problém vězí v její velmi vysoké nakažlivosti. A co víc, podle nových studií si varianta umí do jisté míry poradit jak s dokončeným očkováním, tak aktuálně podávanými léky. Mnohé z nich na omikron jednoduše příliš nezabírají, varují někteří odborníci, mezi nimi i imunolog Václav Hořejší.

Omikron je jiná nemoc než covid před rokem. Děsivé scény už neuvidíme, věří imunolog

29. prosince 2021 10:44

Přední imunolog a britský vládní poradce John Bell si myslí, že vysoká úmrtnost na covid je již minulostí. „Omikron není stejnou nemocí, jakou jsme pozorovali před rokem,“ podotkl s odkazem na varianty delta či alfa. Jeho nadšení však nesdílí mnozí vědci, kteří britskou vládu kritizují za to, že před vánočními svátky nepřijala přísnější opatření.

Očkovat se jednou za půl roku? Naprostá maličkost a vůbec mi to nevadí, říká Hořejší

23. prosince 2021 06:20

Očkovat se jednou za půl roku by mi nevadilo. Řekl to imunolog z Ústavu molekulární genetiky AV ČR Václav Hořejší v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Podle něj se nyní nacházíme v přechodném období, které může trvat i rok. „Tedy do chvíle, než se vyvine generace vakcín, která bude účinnější a vydrží déle,“ uvedl Hořejší.

Hel: Pracuje se na vakcíně proti omikronu. Dostupná ale bude až po masivní vlně

21. prosince 2021 19:35

Celý svět se nyní zabývá variantou omikron, která se v mnoha zemích velmi rychle šíří. Imunolog Zdeněk Hel v pořadu CNN Prima NEWS Interview podotkl, že společnosti Pfizer a Moderna již pracují na specifické vakcíně, která bude vyvinuta přímo proti omikronu. „Pravděpodobně vyvinou i vakcíny, které budou mít několik proteinů z různých variant a budou mít podstatně širší záběr,“ podotkl.

Imunolog: Epidemie si řídí průběh sama. Další vlna přijít musela, protože nastala všude

6. prosince 2021 08:12

Další vlna epidemie do Česka přijít musela, protože propukla i ve všech ostatních státech. V pořadu Partie PLUS televize CNN Prima NEWS to prohlásil imunolog a specialista v oboru buněčné analýzy Jiří Šinkora. Podle Aleksiho Šeda z Ústavu biochemie a experimentální onkologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy ale vlna mohla být mírnější díky větší proočkovanosti a dodržování opatření.

reklama