reklama
CNN Prima News imunolog

imunolog

Výpis příspěvků ke štítku „imunolog“

Očkování těch nejmenších proti covidu? Neshodnou se odborníci, politici ani rodiče

Děti jsou ideální živé vakcíny, tvrdí imunolog Jiří Šinkora. Podle něj je zbytečné očkovat je proti koronaviru, protože pokud by někoho nakazily, mohlo by to být i výhodné, jelikož dospělého nakazí jen nižší virovou dávkou. Naproti tomu Ministerstvo zdravotnictví už předobjednalo pro ty nejmladší vakcíny Pfizer a BioNTech. Nyní čeká na schválení Evropskou lékovou agenturou.

Černý scénář a tisíc nakažených denně? Plán máme, ale neprozradím ho, říká Vojtěch

Nejpesimističtější předpověď pro podzim uvádí podle ředitele ústavu zdravotnických informací až tisíc nakažených covidem denně. Česko by se tak na takový nápor mělo připravit. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve čtvrtek řekl, že plán má, ale jeho detaily neprozradí. Opozice to přirovnává k situaci, která nastala loni, a obává se, že bude resort v případě zhoršení situace reagovat opožděně.

Otužováním předejdete covidu. Respirátory virus neomezí, přesto je noste, žádá imunolog

Otužováním lidé předejdou nákaze covidem, měli jsme to dělat už dávno, řekl v pořadu K věci televize CNN Prima NEWS imunolog a vakcinolog Jaroslav Turánek. Zároveň uvedl, že „respirátory jsou obchod a virus neomezí, jen sníží jeho nálož“. Přesto vyzval, aby je lidé nosili v místech, kde se můžou nakazit. Také podpořil názor molekulární bioložky Soni Pekové, že koronavirus pochází z laboratoře ve Wu-chanu.

Imunolog Hořejší: Neočkované nechápu. Opatření by měla lidi k vakcinaci více nutit

Imunolog Václav Hořejší se diví lidem, kteří i nadále odmítají vakcinaci. Kdyby bylo na něm, nastavil by opatření tak, aby k tomu byli více nuceni. Hořejší to řekl ve vysílání CNN Prima NEWS. Jeho kolega z oboru Jiří Šinkora má naopak za to, že očkování by nemělo být povinností. Vyslovil se ovšem pro to, aby se lidem pravidelně ukazovaly informace o rizicích či úmrtnosti v jednotlivých věkových skupinách.

Očkování proti covidu v těhotenství: Kdy je vhodné a kdy se mu naopak vyhnout?

Očkování proti covidu je v plném proudu a podle odborníků by se mu neměly vyhýbat ani těhotné ženy. Důvodem je fakt, že zejména ve třetím trimestru mohou mít závažnější průběh onemocnění COVID-19. K očkování se odhodlala také devětatřicetiletá Jana na doporučení své gynekoložky. První dávku vakcíny dostala ve 26. týdnu těhotenství. A není zdaleka jediná. Hlavním důvodem, proč se těhotné nechávají očkovat, jsou obavy z další vlny pandemie, která by mohla přijít na podzim.

Kubek: Ještě je čas, očkujte se. Pokud se epidemie rozjede, budou umírat neočkovaní

„Pokud přijde na podzim další vlna epidemie koronaviru, budou zbytečně umírat ti, kteří se nenechali naočkovat,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS prezident České lékařské komory Milan Kubek. Dodal, že když se do vakcinace nyní „šlápne“, mohla by Česká republika na podzim dosáhnout alespoň 70procentní proočkovanosti. Podle imunologa Zdeňka Hostomského navíc neexistuje logisticky snadný způsob, jak ve velkém měřit hladiny protilátek a míru imunity, které by třeba pomohly vyjmout některé lidi z pravidelného testování.

Neočkovaní lidé mohou pomoci šířit mutace, varuje odborník na infekční nemoci

Státy, které mají k dispozici vakcínu proti covidu, nabádají své občany k očkování. Stále se však najde dostatek lidí, kteří vpíchnutí látky odmítají, a důvodů má hned několik. Podle odborníka na infekční nemoci – Williama Schaffnera, jsou však neočkovaní jedinci hrozbou pro zbytek populace. „Neočkovaní lidé jsou potencionálními továrnami na varianty,“ uvedl pro web CNN.

Očkujme i děti. Hrozí jim těžké komplikace a doživotní následky, říká imunolog Hořejší

Onemocnění covidem u dětí není žádná banalita, některé průběhy mohou vyústit ve vzácné zánětlivé komplikace s doživotními následky, řekl imunolog Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Ačkoliv je potřeba počkat na další data, očkování dětí podle něj má smysl, jinak hrozí i mezi nimi vznik mutací.

reklama