reklama

V Česku znovu přibylo nakažených s covidem. Reprodukční číslo se drží nad hodnotou 1

V pondělí přibylo v České republice 7117 potvrzených případů nemoci covid, o 152 více než před týdnem. V nemocnicích bylo v pondělí s koronavirem 5854 pacientů, to je o zhruba o 400 více než v neděli. Ve vážném stavu je 988 lidí. Před týdnem jich bylo přes 1000. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama

S covidem je nyní nemocných zhruba 92 700 lidí. Počet zemřelých s covidem stoupl od začátku epidemie na 16 545. Na pondělí zatím připadá 63 úmrtí. Při pozdějších aktualizacích se tento údaj většinou zvyšuje.

K tématu

Index protiepidemického systému PES pro úterý zůstává na 73 bodech. Všechny čtyři hodnocené ukazatele se mírně zlepšily, reprodukční číslo ale druhý den v řadě zůstává těsně nad 1,0. Index nadále zůstává ve čtvrtém stupni rizika z pěti, platná protiepidemická opatření však odpovídají nejpřísnějšímu stupni.

Nejvyšší hodnoty dosáhl index PES na začátku roku, kdy se tři dny držel na 90 bodech. Ve čtvrtém stupni, který je vymezen 61 až 75 body, je index nepřetržitě od poloviny ledna.

Rizikové skóre PES se počítá z počtu nakažených v obecné populaci a mezi seniory na 100 000 obyvatel za 14 dní a příjmů do nemocnic, kdy nakažený o své pozitivitě neví. Všechny tři ukazatele v pondělí ve srovnání s předchozím dnem mírně klesly. Nepatrně se zlepšil i čtvrtý hodnocený parametr, zjednodušené reprodukční číslo. Stále ale zůstává těsně nad hodnotou 1,0. To znamená, že jeden nemocný s potvrzeným covidem v průměru nakazí přibližně jednoho dalšího člověka.

Indexem PES se měla původně řídit opatření proti šíření nemoci covid. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve čtvrtek řekl, že skóre PES už není pro určování opatření relevantní.

Kvůli riziku nakažlivější britské formy koronaviru a trvající přetíženosti nemocnic ministerstvo zdravotnictví zatím vyčkává se změnami v tabulce protiepidemických opatření systému PES. Původně měly změny, které počítaly například s negativním antigenním testem jako možností zvýšení limitů pro setkávání lidí na akcích, platit od začátku února.

K tématu

Tagy: nakažení Česko COVID-19 pandemie koronaviru protiepidemický systém systém PES index rizika

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic

Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic

Pokud třítýdenní lockdown dostatečně nezlepší koronavirovou situaci v Česku, jsou ve hře přísná opatření na Velikonoce. Pro CNN Prima NEWS to v neděli uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj by mohly být restrikce, které platí od pondělí, ještě tvrdší. Babiš zároveň nevyloučil zavření českých hranic, před páteční tiskovou konferencí, na které nová nařízení oznamoval, prý jeho kabinet ne vše správně domyslel.

Andrej Babiš

Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová

Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová

Manželka premiéra Andreje Babiše (ANO) Monika se prý rozplakala po slovech svého muže, že kdosi chtěl zastřelit členy jeho rodiny. Ministerský předseda to uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové CNN Prima NEWS. Premiér v neděli ve vysílání CNN Prima NEWS prohlásil, že kvůli hrozbě manželku poslal mimo republiku, konkrétně do Dubaje, navzdory doporučením ministerstva zahraničí necestovat. Jeho žena webu Blesk zprávy sdělila, že se kvůli tomu „klepe“ a nic o tom nevěděla.

Na poslední chvíli velká změna. Ledecká vynechá mistrovství světa ve snowboardingu
Zeman: Že covid vychcípá v létě? Ať zrůdní pseudoodborníci typu Pekové zalezou pod zem
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Registr očkování se nově otevírá lidem nad sedmdesát let. Prioritu má vyšší věk
Šéf Senátu: Část mzdy lidí na home office by mohli dostat potřebnější. Musíme se podělit
Další články
reklama
reklama