Infektolog: Praha zaspala, nákaze se dalo předejít. Vláda přitvrdí a omezí shlukování

Infektolog František Stejskal byl hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Praha v pátek na regionálním koronavirovém semaforu zčervenala a zavede na vysokých školách distanční výuku. Od pondělí hlavní město nařizuje také roušky na venkovních akcích nad 100 lidí. Jsou opatření vzhledem k rychlosti šíření nákazy adekvátní? Na to odpovídal v pořadu 360° Pavlíny Wolfové infektolog František Stejskal.

Že se koronavirová situace v hlavním městě v posledních dnech tolik zhoršila, není podle Stejskala překvapivé. Signály rozšířeného komunitního přenosu už zde byly prý dva měsíce zpátky. „Určitě se dalo předejít zhoršení situace v Praze, ty signály komunitního přenosu už zde byly v červenci i srpnu. Když se na začátku srpna například uzavřelo univerzitní výcvikové středisko na Osice, tak to bylo pravděpodobně kvůli nákaze zanešené z Prahy. Lidé měli pocit, že jim nic nehrozí,“ myslí si infektolog.

Praha měla podle něj postupovat stejně jako jiné evropské metropole – například Berlín nebo Hamburk – a měla včas nakázat nošení roušek ve větších prostorech. „V nočních klubech v Berlíně se člověk musel zapsat a dát hygieně svůj kontakt. Roušky neznamenají jen to, že člověka ochrání, ale také mu dávají pocit, že není v bezpečí,“ vysvětlil Stejskal. „Současná opatření nestačí, budou se zpřísňovat,“ dodal.

Omezený provoz restaurací a malé skupiny na pracovištích

Přestože infektolog věští tvrdší vládní kroky, některá v pátek zavedená opatření vnímá jako nešťastná. „Já jsem trochu nerad, že se zákazalo chodit do nemocnic a do sociálních zařízení, lidé potřebují kontakt. Tento krok úplně nezamezí šíření viru. To vyřeší jedině zákaz shlukování lidí, bude se muset omezit návštěva restaurací. Na pracovištích budou muset vzniknout malé skupiny, aby nemusel velký počet lidí najednou do karantény,“ sdělil Stejskal pro CNN Prima NEWS.

Stejně kritizuje i zavírání škol. „Smysl mi to nedává, vysoké školy se otevřou až za dva týdny. Mnohem závažnější je to, že se studenti potkávají na kolejích. Když ale bude nárůst nových případů nadále exponenciální, nic jiného nezbyde a zavřou se jak školy, tak celá společnost,“ varoval Stejskal.

Hygiena je podle něj na hranici počtu lidí, které stíhá trasovat. „Možná se bude muset přistoupit ke strategii, jakou zavedla Velká Británie. Když je tam člověk nemocný, zůstane doma, nepřijímá návštěvy, izoluje se na sedm dní, ale většinou nejde na testy. Testují se jen lidé, kteří mají závažnější příznaky. Když jste ve firmě v kontaktu s 30 lidmi, tak je potřeba, abyste byl otestován,“ řekl infektolog.

Tagy: