reklama

Infektolog: Praha zaspala, nákaze se dalo předejít. Vláda přitvrdí a omezí shlukování

Praha v pátek na regionálním koronavirovém semaforu zčervenala a zavede na vysokých školách distanční výuku. Od pondělí hlavní město nařizuje také roušky na venkovních akcích nad 100 lidí. Jsou opatření vzhledem k rychlosti šíření nákazy adekvátní? Na to odpovídal v pořadu 360° Pavlíny Wolfové infektolog František Stejskal.

reklama

Že se koronavirová situace v hlavním městě v posledních dnech tolik zhoršila, není podle Stejskala překvapivé. Signály rozšířeného komunitního přenosu už zde byly prý dva měsíce zpátky. „Určitě se dalo předejít zhoršení situace v Praze, ty signály komunitního přenosu už zde byly v červenci i srpnu. Když se na začátku srpna například uzavřelo univerzitní výcvikové středisko na Osice, tak to bylo pravděpodobně kvůli nákaze zanešené z Prahy. Lidé měli pocit, že jim nic nehrozí,“ myslí si infektolog.

K tématu

Praha měla podle něj postupovat stejně jako jiné evropské metropole – například Berlín nebo Hamburk – a měla včas nakázat nošení roušek ve větších prostorech. „V nočních klubech v Berlíně se člověk musel zapsat a dát hygieně svůj kontakt. Roušky neznamenají jen to, že člověka ochrání, ale také mu dávají pocit, že není v bezpečí,“ vysvětlil Stejskal. „Současná opatření nestačí, budou se zpřísňovat,“ dodal.

Omezený provoz restaurací a malé skupiny na pracovištích

Přestože infektolog věští tvrdší vládní kroky, některá v pátek zavedená opatření vnímá jako nešťastná. „Já jsem trochu nerad, že se zákazalo chodit do nemocnic a do sociálních zařízení, lidé potřebují kontakt. Tento krok úplně nezamezí šíření viru. To vyřeší jedině zákaz shlukování lidí, bude se muset omezit návštěva restaurací. Na pracovištích budou muset vzniknout malé skupiny, aby nemusel velký počet lidí najednou do karantény,“ sdělil Stejskal pro CNN Prima NEWS.

Stejně kritizuje i zavírání škol. „Smysl mi to nedává, vysoké školy se otevřou až za dva týdny. Mnohem závažnější je to, že se studenti potkávají na kolejích. Když ale bude nárůst nových případů nadále exponenciální, nic jiného nezbyde a zavřou se jak školy, tak celá společnost,“ varoval Stejskal.

Hygiena je podle něj na hranici počtu lidí, které stíhá trasovat. „Možná se bude muset přistoupit ke strategii, jakou zavedla Velká Británie. Když je tam člověk nemocný, zůstane doma, nepřijímá návštěvy, izoluje se na sedm dní, ale většinou nejde na testy. Testují se jen lidé, kteří mají závažnější příznaky. Když jste ve firmě v kontaktu s 30 lidmi, tak je potřeba, abyste byl otestován,“ řekl infektolog.

K tématu

Další hlavní zprávy

Domácí

Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

  • Aktualizováno

Českem stále rezonují dozvuky nedělní demonstrace na Staroměstském náměstí. Původně poklidný protest přerostl v násilné střety mezi částí demonstrantů a policisty. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) rozpoutali násilnosti fotbaloví chuligáni. Fanoušci ostravského Baníku, kteří byli jedni z hlavních iniciátorů spojení ultras a chuligánských skupin z celé republiky, to ale vidí jinak. Ve vyjádření pro CNN Prima NEWS z rozpoutání násilností viní policisty. Ti to ale odmítají, podle nich to nedává smysl.

Domácí

Bezpečnostní expert o protestu: Policie zakročila správně, chuligáni vyhledávají střet

Bezpečnostní expert o protestu: Policie zakročila správně, chuligáni vyhledávají střet

Koně, slzný plyn a vodní děla na straně policie. Z opačné strany lahve, kameny a dělobuchy. Nedělní pražská demonstrace proti vládním opatřením se zvrhla v násilnosti. Policie předvedla 144 lidí, z nich stíhá 14. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) požaduje nejvyšší možné tresty jak pro organizátory, tak pro účastníky, kteří nedodržovali rozestupy a neměli roušky. Částky mohou jít do milionů korun. Nedělní demonstraci se věnoval i pořad 360° Pavlíny Wolfové.

reklama
Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec
Desetitisíce lidí ve Francii uctili památku setnutého učitele. Podpořili je i imámové
Američané žasnou: Jak se mohlo Česko stát z premianta koronavirovým odpadlíkem?
Nový policejní systém za vteřinu rozpozná obličej. Praha ho v ulicích nechce
reklama
reklama
Hrdinové nedělní demonstrace. Na policejní koně létaly dlažební kostky, přesto vydrželi

Krimi

Domácí zpravodajství

V karanténě je šéf krizového štábu Hamáček i zbytek vedení ČSSD
Další články
reklama
reklama