Od pátku je k dispozici ke stažení nová verze aplikace eRouška, jejíž účel spočívá v upozornění na možný kontakt s infikovaným. Stejně jako u dřívější verze si i na tuto uživatelé stěžují. Aplikace eRouška 2.0 totiž, stejně jako její předchůdkyně, silně ubírá životnost baterie telefonu a navíc není s některými přístroji vůbec kompatibilní. Tím ovšem výčet chyb nekončí.
„Chtěl jsem jako uvědomělý občan nainstalovat, ale není kompatibilní s mým Xiaomi Redmi 3 z roku 2016. Nový mobil kupovat kvůli tomu nebudu, zase tak uvědomělý nejsem,“ píše na novou verzi eRoušky v recenzi na obchodu Google Play uživatel jménem Tomáš Brixí. Trable stejného rázu má i uživatel Jaromír Jestřebecký. Nainstalováno na Xiaomi Redmi Note 8 Pro a po aktivaci hláška ‚Aplikace eRouška přestává opakovaně fungovat.“ Další možností je odeslat na Xiaomi hlášení o chybách,“ píše uživatel.
Podobný problém má i Milan Řeřicha. „První verzi mám a používám, druhá verze nainstalovat nelze, protože mám Android 5.5 a aplikace je od verze 6.0. Myslím, že v tom nebudu sám,“ píše uživatel. „V průběhu aktivace se mi aplikace zavře a dál nic nedělá. Asi je nekompatibilní s mým telefonem Huawei Mate 8,“ uvádí pak ve svém hodnocení Zuzana Keszi.
I když se to popírá, k plošnému uzavření škol dojde, říká zástupce učitelů
Stanovte kritéria pro uzavření škol, žádají členové Učitelské platformy vládu. Pravidla celostátního semaforu označují za nejasná, takže chtějí, aby byla zveřejněna data, díky nimž by se školy mohly alespoň připravit. Podle Michala Kaderky z Učitelské platformy však k uzavření škol dojde, byť se to „veřejně popírá“.
Další problém shrnuje Martin Truhlář. „Tak i nová verze žere baterku a vypíná Bluetooth, a to opakovaně, třeba pětkrát za den,“ píše v hodnocení na eRoušku 2.0 uživatel. „Proč potřebuje mít celou dobu aktivní kromě Bluetooth i GPS? Píše, že ho nevyužívá, ale bez něj, zdá se, nefunguje. Nechci mít GPS nepřetržitě zapnuté kvůli baterii a ostatním aplikacím, tak jsem eRoušku odinstaloval,“ uvádí pak Pavel Holeček.
Někteří uživatelé navíc kritizují vládu za to, že aplikaci příliš nezpropagovala. „Nemá propagaci, takže to děláte špatně a aplikace je na nic. Píšete, že nechcete vidět politické diskuze. Nicméně jste politicky selhali,“ vyčítá vládě Jan Machynka.
Aplikace má anonymně upozorňovat své uživatele
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) spuštění nové verze oznámil na středeční tiskové konferenci. Zde také vyzval, aby ji lidé používali a nebrali ji jako sledování, uživatelská data v aplikaci jsou dle jeho slov anonymní.
Hřib couvá: Praha příští týden uzavře jen vysoké školy a ne zcela. Metropole je červená
Na vysokých školách v Praze bude příští týden zavedena distanční výuka, uvedl na Twitteru primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Původně na stejné sociální síti oznámil, že toto opatření bude platit i pro střední školy, později to ale odvolal s tím, že hygienici nesouhlasí. Podle zástupců školských asociací ovšem takový způsob komunikace vyvolává chaos. Kdy přesně bude distanční výuka zavedena, Hřib neuvedl. Během odpoledne přišlo znovu další upřesnění: Zákaz výuky na VŠ neplatí pro praxi, zkoušení a laboratorní práci.
Aplikace má být pomocným nástrojem systému chytré karantény spolu se vzpomínkovými mapami a linkou 1221. Novou verzi aplikace slibovala vláda spustit počátkem září. První verzi aplikace si od jara stáhlo přes čtvrt milionu lidí.
Nová verze aplikace už nebude pomáhat s trasováním kontaktů, ale sloužit k anonymnímu varování uživatele, že se mohl setkat s nakaženým člověkem. Oproti předchůdci má také spolehlivě fungovat i na mobilech od Apple.
Nová eRouška má fungovat tak, že pokud je člověk pozitivně testovaný, dostane od hygieniků unikátní kód, který po zadání do aplikace umožní rozeslání varování na všechna zařízení, která telefon ve své blízkosti zaznamenal. Lidé dostanou varování, že se vyskytovali v blízkosti nakaženého, a návod, jak mají postupovat dále. Nebudou ale znát identitu nakaženého. O setkání s nakaženým se díky aplikaci dozvědí i lidé, které hygiena není schopna pomocí trasování najít.