reklama

Inflace je důsledkem covidismu. Nová ideologie s námi manipuluje, má jasno expert

Inflace je důsledkem tzv. covidismu. Jde o novou ideologii, která vede k omezování svobody a k manipulaci s masami. Je o tom přesvědčen proděkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze Miroslav Ševčík. Ten pro CNN Prima NEWS také zmínil, co by mohlo v aktuální ekonomické situaci pomoci.

reklama

Ani Babišova drahota, ani Fialova drahota. Za raketový nárůst cen může podle Ševčíka covid. „Jsem rád, že jsem měl možnost jako jeden z prvních říct, že to, co politici říkali, je hloupost. Nejedná se o žádnou Babišovu inflaci, dokonce se nebude jednat ani o Fialovu inflaci,“ poznamenal ekonomický poradce hnutí Trikolora.

„Je to důsledek covidismu. To znamená důsledek toho, co můžeme nazvat novou ideologií. Vede to k přerozdělování bohatství. Jde o útok na soukromé a možná později i osobní vlastnictví. Je to omezování individuální svobody a jde o manipulaci a snahu ovládnout velké masy obyvatelstva,“ má jasno Ševčík.

Lockdown zdravým ani nemocným nepomůže

Vliv na zdražování mají podle Ševčíka také tlaky EU, zejména v souvislosti s tzv. Zelenou dohodou (Green Deal), která „v současné době způsobuje energetickou krizi“. Dalším problémem je kvantitativní uvolňování peněz ze strany Evropské centrální banky a „naprosto nezodpovědná politika v měnové oblasti právě od těchto měnových autorit“.

Česká národní banka (ČNB) ví, že se nedaří inflaci držet pod cílem. To vedlo dvakrát ke zvýšení úrokové sazby. Guvernér Jiří Rusnok upozornil, že se zřejmě o poslední navýšení jednat nebude. „Myslím, že by to nebyl správný krok,“ uvedl proděkan.

V důsledku růstu cen se podle Ševčíka mnoho domácností dostane do existenčních problémů. „Určitě to hrozí všem. Reálné příjmy klesají a bohužel budou klesat i důchodcům. Je nutné si uvědomit, že vzestup cen energií prakticky vede k vzestupu cen úplně všeho zboží a služeb,“ vysvětlil.

„Myslím si, že se musí úplně změnit přístup Green Dealu, aby se snížily dopady energetické krize, a především zabránit jakýmkoliv dalším lockdownům. Lockdowny nepomohou nikomu – neléčí nemocné, nepomohou zdravým a zničí ekonomiku ještě více, než ji ničí teď,“ dodal na závěr.

Kdy začne inflace slábnout?

Že má pandemie na inflaci vliv, přiznávají i další ekonomové. Do souvislosti ji ale dávají s konkrétními protipandemickými opatřeními, nikoliv s ideologií. Ve zbytku roku navíc počítají s jejím slábnutím.

„Stále počítáme s tím, že tempo zdražování už nenabere na síle,“ míní analytik Komerční banky Michal Brožka. „Inflace v příštích měsících zpomalí z titulu snížení DPH na energie,“ doplnil hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler s tím, že půjde pouze o jednorázový vliv nižších daní. „Bez něho by inflace mířila k sedmi procentům,“ řekl.

Podle Seidlera je však velmi nejisté, jak se tempo růstu cen bude vyvíjet na začátku příštího roku. „Meziroční růst cen bude výraznější a patrně nad sedmiprocentní hranicí. Ve druhé polovině roku začne inflace zpomalovat, nicméně do konce roku se pravděpodobně nedostane pod tři procenta,“ uvedl Seidler.

Tagy:
ekonomika Česká národní banka inflace zdražování finance koronavirus COVID-19 proděkan ideologie Miroslav Ševčík Vysoká škola ekonomická covidismus

Hlavní zprávy

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka

Husté sněžení a silný vítr komplikují už od rána dopravu na českých dálnicích a silnicích. Například D8 u Ústí nad Labem byla kolem 6:30 uzavřená na 82. kilometru v obou směrech, tedy na Drážďany i na Prahu. Sněžení ovlivňuje i dopravu kolem Prahy. Příměstské autobusy mají zpoždění, některé zastávky se ruší. Na Mělnicku mají autobusy zpoždění desítky minut. Varování meteorologů řidičům před ledovkou platí i nadále.

Olympiáda v Pekingu jako svátek sportu? Dva měsíce před startem spíš symbol strachu

Do zahájení zimních olympijských her v Pekingu zbývají přesně dva měsíce. Místo toho, aby se mluvilo o tom, kdo bude bojovat o medaile, se řeší, zda vůbec sportovci, kteří se mají na hrách představit, přicestují. Odradit je mohou ještě přísnější covidová opatření než při hrách v Tokiu nebo znepokojivá situace kolem tenistky Pcheng Šuaj. Už před startem olympiády je tak její renomé značně pošramocené.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Výbuch indonéské sopky si vyžádal mrtvého a 41 zraněných. Všude jsou oblaka kouře a popela

Aktualizováno

Na východě nejlidnatějšího indonéského ostrova Jáva v sobotu vybuchla sopka Semeru. Vychrlila mohutný oblak tmavého kouře a popela, čímž donutila obyvatele přilehlých oblastí, aby se dali na útěk. Místní úřady uvádějí, že zemřel nejméně jeden člověk, 41jich utrpělo zranění. Náměstek šéfa okresu Lumajang Indah Masdar na tiskové konferenci oznámil, že desítky lidí mají popáleniny.

reklama

Domácí zpravodajství

Židé odsuzují antivaxery za nošení hvězd: Neočkovaní se oproti válce mají skvěle

Odpůrci očkování a protiepidemických opatření přicházeli v posledních měsících na demonstrace kromě transparentů i s různými doplňky na kabátech a bundách. Kromě odznáčků, kterými dávali najevo svůj negativní názor na vakcinaci či opatření, si někteří z nich na oblečení připevnili žlutou hvězdu připomínající tu, kterou nosili Židé za 2. světové války na územích okupovaných nacisty. Židovská obec v Praze však takové jednání odsuzuje. Stejně tak i jakékoliv srovnávání problémů neočkovaných se strastmi Židů za války.

Kde se vzala mutace omikron? Mohla se vyvinout u pacientů s AIDS, poukazují vědci

O nově objevené verzi koronaviru se toho zatím příliš neví. Celý svět teď hledá odpověď na otázku, jak varianta omikron, která má přes 50 mutací včetně více než 30 na takzvaném hrotovém (spike) proteinu, vlastně vznikla. Podle izraelského vědce Cyrille Cohena se mohla vyvinout v těle pacientů trpících nemocí AIDS. Tuto možnost podpořili i další odborníci, jiní ji naopak považují za nepravděpodobnou.

reklama