Ševčík k aktuálnímu růstu inflace
Inflace je důsledkem tzv. covidismu. Jde o novou ideologii, která vede k omezování svobody a k manipulaci s masami. Je o tom přesvědčen proděkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze Miroslav Ševčík. Ten pro CNN Prima NEWS také zmínil, co by mohlo v aktuální ekonomické situaci pomoci.
Ani Babišova drahota, ani Fialova drahota. Za raketový nárůst cen může podle Ševčíka covid. „Jsem rád, že jsem měl možnost jako jeden z prvních říct, že to, co politici říkali, je hloupost. Nejedná se o žádnou Babišovu inflaci, dokonce se nebude jednat ani o Fialovu inflaci,“ poznamenal ekonomický poradce hnutí Trikolora.
Inflace bitcoinu paradoxně pomáhá. Virtuální svět by se měl regulovat, říká šéf CRYFIN
Svět sice bojuje se stále rostoucí inflací, pokud jste ale majitelem kryptoměn, zažíváte příjemné období. Instituce i jednotlivci si ve virtuální měně totiž své finance uchovávají. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS to řekl šéf investiční skupiny CRYFIN Václav Holler. I přesto, že poslední bitcoin se má vytěžit v roce 2140, doporučuje s nákupem neváhat.
„Je to důsledek covidismu. To znamená důsledek toho, co můžeme nazvat novou ideologií. Vede to k přerozdělování bohatství. Jde o útok na soukromé a možná později i osobní vlastnictví. Je to omezování individuální svobody a jde o manipulaci a snahu ovládnout velké masy obyvatelstva,“ má jasno Ševčík.
Lockdown zdravým ani nemocným nepomůže
Vliv na zdražování mají podle Ševčíka také tlaky EU, zejména v souvislosti s tzv. Zelenou dohodou (Green Deal), která „v současné době způsobuje energetickou krizi“. Dalším problémem je kvantitativní uvolňování peněz ze strany Evropské centrální banky a „naprosto nezodpovědná politika v měnové oblasti právě od těchto měnových autorit“.
Česká národní banka (ČNB) ví, že se nedaří inflaci držet pod cílem. To vedlo dvakrát ke zvýšení úrokové sazby. Guvernér Jiří Rusnok upozornil, že se zřejmě o poslední navýšení jednat nebude. „Myslím, že by to nebyl správný krok,“ uvedl proděkan.
V důsledku růstu cen se podle Ševčíka mnoho domácností dostane do existenčních problémů. „Určitě to hrozí všem. Reálné příjmy klesají a bohužel budou klesat i důchodcům. Je nutné si uvědomit, že vzestup cen energií prakticky vede k vzestupu cen úplně všeho zboží a služeb,“ vysvětlil.
Inflace dosáhne šesti procent. Na nic nečekejte a investujte, radí odborníci
Ministerstvo financí před několika dny přehodnotilo svůj odhad růstu cen pro příští rok. Namísto 3,5 procenta očekává rovnou šestiprocentní zvýšení. Odborníci proto radí našetřené peníze investovat, aby neztrácely svou hodnotu.
„Myslím si, že se musí úplně změnit přístup Green Dealu, aby se snížily dopady energetické krize, a především zabránit jakýmkoliv dalším lockdownům. Lockdowny nepomohou nikomu – neléčí nemocné, nepomohou zdravým a zničí ekonomiku ještě více, než ji ničí teď,“ dodal na závěr.
Kdy začne inflace slábnout?
Že má pandemie na inflaci vliv, přiznávají i další ekonomové. Do souvislosti ji ale dávají s konkrétními protipandemickými opatřeními, nikoliv s ideologií. Ve zbytku roku navíc počítají s jejím slábnutím.
„Stále počítáme s tím, že tempo zdražování už nenabere na síle,“ míní analytik Komerční banky Michal Brožka. „Inflace v příštích měsících zpomalí z titulu snížení DPH na energie,“ doplnil hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler s tím, že půjde pouze o jednorázový vliv nižších daní. „Bez něho by inflace mířila k sedmi procentům,“ řekl.
Podle Seidlera je však velmi nejisté, jak se tempo růstu cen bude vyvíjet na začátku příštího roku. „Meziroční růst cen bude výraznější a patrně nad sedmiprocentní hranicí. Ve druhé polovině roku začne inflace zpomalovat, nicméně do konce roku se pravděpodobně nedostane pod tři procenta,“ uvedl Seidler.