Obědové menu za 200 korun? Brzká realita, varuje před dalším zdražováním ekonom

Za posledních deset let polední meníčko zdražilo průměrně o 80 korun na současných 163 korun – v Praze méně než ve zbytku země. Pro řadu lidí se tak kvůli inflaci stává oběd v restauraci nedostupným a stále častěji si vaří doma. Brzy totiž cena jednoho menu může být v průměru 200 korun. Uvádí to ekonom Lukáš Kovanda.

Lidé v Česku se už dnes v restauraci jen těžko naobědvají za cenu pod 150 korun. „Oběd nyní stojí průměrně 163 korun, plyne z šetření společnosti Sodexo Benefity. V Praze to je dokonce 190 korun, na Karlovarsku jen 147 korun. Průměrná cena ‚meníčka‘ od roku 2020 narostla o 28 korun,“ podotkl Kovanda.

Cena „poledních meníček“ dramaticky stoupá ze dvou důvodů. „Jednak kvůli obecné inflaci, tedy zdražování všeho od energií, jako je elektřina nebo plyn, přes zdražování pracovní síly kuchařů nebo servírek až po růst cen samotných potravin a ingrediencí pro přípravu jídel,“ pokračoval.

Druhým důvodem je pak to, že provozovatelé hospod a restaurací během dvou let pandemie finančně krváceli, tudíž se nyní potřebují vyššími cenami „zahojit“. „Trápí je navíc nedostatek vhodné pracovní síly, která během pandemie ‚prchla třeba do sféry e-commerce. Takže člověk, co dříve roznášel točené pivo coby číšník v hospodě, dnes pivo – v plechovce – rozváží pro některý z potravinových e-shopů,“ vysvětlil Kovanda.

Oběd pod 100 korun je minulostí

Pokud chce provozovatel restaurace bývalé zaměstnance nalákat zpět do práce, musí jim nabídnout vyšší mzdu. A i ta se promítá do cen poledního menu. „Ještě před necelými deseti lety se obědové menu všude v republice, i v Praze, vešlo pod stovku. V roce 2013 vyšlo průměrně na 98 korun,“ zmínil ekonom.

V krajských městech stálo v té době menu vesměs méně než 90 korun, plyne z tehdejších dat portálu Lunchtime.cz. „A ve městech typu Frýdku-Místku třeba jen 70 korun. Celorepublikově tak menu stálo průměrně ani ne 85 korun. Za deset let tak ‚meníčko‘ zdražilo o zhruba 80 korun,“ zdůraznil.

Za pozornost podle něj stojí, že průměrná cena menu v Praze stoupla za osm let méně, než odpovídá celorepublikovému průměru. „V metropoli totiž mezi restauracemi panuje větší konkurence, ale zejména tam roste průměrná mzda pomaleji než celorepublikově,“ vysvětlil Kovanda.

Výrazné zdražování poledního menu bude v době rapidní inflace a očekávaného poklesu reálných příjmů pro řadu lidí důvodem, aby dali přednost přípravě pokrmu k obědu doma. „Naučila je to pandemie. Trend je patrný také v jiných evropských zemích. Ve své loňské studii jej analyzuje dokonce i Evropská centrální banka,“ podotkl ekonom.

Pandemie lidi změnila

Lidé se prý během pandemie naučili obstarávat si řadu věcí svépomocí či v rámci domácnosti, ať už jde o přípravu jídla k obědu nebo třeba o ostříhání. „Není to tedy jenom o současném zdražování, ale také o celkové změně spotřebních návyků, kterou pandemie způsobila. Zdražování jídla ovšem tuto změnu návyků podporuje a umocňuje,“ dodal.

Jídla v restauracích zdražují a dle Kovandy zdražovat budou i nadále kvůli rostoucím cenám energií, nedostatku vhodné pracovní síly, zdražování základních surovin pro přípravu pokrmů, ale i třeba kvůli vyššímu nájemnému. „Už v příštím roce může ‚meníčko‘ celorepublikově atakovat cenu 200 korun,“ varoval Kovanda.

Doplnil, že letošní rok je pro řadu gastropodniků složitý, ale ten příští bude ještě náročnější. „Svým způsobem se budou splácet účty za pandemii, přičemž zhruba patnáct procent gastro provozoven může zkrachovat či jinak ukončit činnost,“ uzavřel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Petr Pavel už má dostatek podpisů na kandidaturu. Archy před volbami prověří kontrola
Prezidentské volby

Petr Pavel už má dostatek podpisů na kandidaturu. Archy před volbami prověří kontrola

Kandidát na prezidenta Petr Pavel a jeho tým sesbírali k 27. září přes 55 tisíc podpisů občanů. Tyto podpisy má podle něho už tým fyzicky v rukou. Další mají v terénu podporovatelé. Ke kandidatuře potřeboval coby nezávislý kandidát získat minimálně 50 tisíc. Podle svých slov by chtěl dosáhnout hranice 70 tisíc podpisů, sběr tak bude pokračovat. Podpisové archy musí kandidáti odevzdat na ministerstvu vnitra do 8. listopadu do 16 hodin, následně je prověří kontrola.

ON-LINE: Máme právo použít jaderné zbraně, říká Medveděv. NATO podle něj nezasáhne
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Máme právo použít jaderné zbraně, říká Medveděv. NATO podle něj nezasáhne

Ruská invaze na Ukrajinu začala před více než sedmi měsíci. Volodymyr Zelenskyj vyzval ruské vojáky, aby utekli z fronty nebo se vzdali, a opřel se do akcí Ruska v Doněcké oblasti. Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260 tisíc mužů. Evropské země se v současnosti neshodnou, zda přijímat ruské migranty. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
11:26

Země V4 chtějí pomáhat Ukrajině s opravami techniky a odminováním

10:55

ČR, Maďarsko, Polsko a Slovensko se chtějí angažovat při opravě ukrajinské techniky, ošetřování vojáků, odminování Ukrajiny, shodli se ministři obrany.

10:30

Kazachstán ochrání Rusy, kteří do země utečou před nedávno vyhlášenou vojenskou mobilizací, oznámil kazachstánský prezident Kasym-Žomart Tokajev.

10:03

Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně, řekl Medveděv

Brutální napadení kvůli banálnímu dotazu. Kateřinu zbil na zastávce v Plzni neznámý muž

Kateřina z Plzně prožila velmi nepříjemnou zkušenost. Na zastávce Sady pětatřicátníků ji napadl muž poté, co ho upozornila na to, aby neházel odpadky na zem, ale do koše, který se na místě nacházel. Místo toho, aby uposlechl, začal rozdávat rány do hlavy. Ženu poté odvezli záchranáři do nemocnice na vyšetření. Utrpěla několik pohmožděnin, nevidí na pravé oko a má lehký otřes mozku.

Čech bojující na Ukrajině: Mobilizace záložáků? Každý ozbrojený Rus může znamenat naši smrt

Ruská mobilizace pravděpodobně zpomalí postup ukrajinských vojsk. I voják s nízkou morálkou a malými bojovými zkušenostmi může znamenat problém a smrt, uvedl redakci CNN Prima NEWS jeden z Čechů bojujících na Ukrajině. Další ruské posily podle něj prodlouží válku, s blížící se zimou proto bude klíčová podpora západních zemí, ať už v podobě vojenského materiálu, či zásob na nadcházející chladné měsíce.

Kalousek útočí na STAN: Vyžírky a odpadkový koš pro šíbry, už chápu jejich svatbu s ANO

Bývalý předseda TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek kritizoval nově vznikající plzeňskou koalici Pirátů, STAN a ANO s podporou SPD již v neděli. V pondělí se jeho ostrá slova zaměřila zejména na STAN a jejich kandidáta Petra Náhlíka, který poskočil z 11. místa na první. Kalousek označil hnutí Starostů a nezávislých za odpadkový koš, který smrdí rozličnými pachy.

Na pracovištích bude zřejmě chladněji. Vláda umožnila zaměstnavatelům přivřít kohoutky

Minimální povolené teploty v pracovním prostředí budou moct být nižší než doposud. Vláda v pondělí kvůli energetické krizi schválila příslušné nařízení připravené ministerstvem zdravotnictví. Podle dané normy má například pro řidiče, pracovníky montážních linek nebo pokladní nejnižší povolená teplota klesnout ze současných 18 na 16 stupňů Celsia. V šatnách bude moci spadnout z 20 na 18 stupňů, v umývárnách z 22 na 19 stupňů, ve sprchách z 25 na 19 stupňů a na záchodech z 18 na 15 stupňů.

I pan premiér vidí, že ministr Síkela je zoufalec. Měl ho dávno odvolat, kritizuje Babiš

Vláda je totálně neschopná, pustil se do koalice bývalý premiér Andrej Babiš (ANO). Ten kritikou dlouhodobě nešetří ani u ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN). Tentokrát v pořadu Nový den předseda hnutí podotkl, že by šéfa resortu měl současný premiér Petr Fiala (ODS) odvolat. I on sám vidí, že je Síkela zoufalec, dodal ve vysílání CNN Prima NEWS.

Zelené brzdové světlo? Slováci testují převratný vynález, má pomoct zvýšit bezpečnost

Díky přednímu zelenému brzdovému světlu chodci včas zjistí, zda je přijíždějící auto před přechodem registruje a zpomaluje. Zelená přední brzdová světla se budou testovat na slovenských autobusech, taxících či donáškových a jiných vozidlech. Součástí testování bude i průzkum veřejného mínění účastníků silničního provozu. Projekt realizuje Žilinská univerzita.

Deset nejčastějších příznaků covidu. S novými variantami lidé hlásí jiné potíže

Počty nově nakažených covidem za jednotlivé dny začaly letos, podobně jako v předchozích letech, po prázdninách stoupat. Lékaři varují před zesílením epidemie v dalších měsících a doporučují zejména starším a chronicky nemocným lidem, aby se nechali proti onemocnění očkovat či přeočkovat. U jakých příznaků zpozornět a nechat se otestovat, radí britská studie.

Domácí zpravodajství

Ne všude lze sestavit pětikoalici. Svoboda by byl dobrý primátor, věří Fiala

Politiky na komunální úrovni nyní čekají složitá vyjednávání o tom, jakým způsobem v regionech složit koalice. V případě uskupení Spolu by premiér Petr Fiala (ODS) upřednostňoval vznik komunálních vedení na půdorysu vládní pětikoalice. Připustil však, že ne všude to bude možné. Předseda vlády také v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS zmínil své přesvědčení, že lídr Spolu v hlavním městě a poslanec Bohuslav Svoboda (ODS) by byl dobrým pražským primátorem.