Zatímco inflace klesá, úrokové sazby jsou nehybné – a pořád nejvyšší od konce devadesátých let minulého století. Podle ekonomů to tak ještě nějakou dobu zůstane. Kdy se dočkáme levnějších půjček a hypoték na nákup nemovitostí?
Je to už rok a půl, kdy byla inflace naposledy pod dvojcifernými hodnotami. Česká národní banka (ČNB) teď má ambici ji tam vrátit co nejdříve. „Naším hlavním cílem je cenová a finanční stabilita. Pracujeme na tom, abychom snížili inflaci. Do tří měsíců už bude pod 10 procenty, pak budeme pokračovat dál ke dvěma procentům,“ uvedl guvernér ČNB Aleš Michl.
Ekonomka a viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová připomněla, že už dubnové inflační číslo 12,6 bylo pod odhady analytiků. Proto je podle ní možné, že se inflace dostane pod 10 procent už za dva měsíce.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Bartoš s rušením rodných čísel narazil i v koalici. Skopeček z ODS návrh za 55 miliard strhal
S tím by mohla přijít i příležitost snižovat úrokové sazby – právě jimi totiž banka proti ní bojuje. Momentálně je základní sazba na sedmi procentech. Ekonomové ale před jejím příliš rychlým škrtáním varují.
„Umím si představit, že nějaké kosmetické snižování sazeb přijde ve chvíli, kdy bude jednociferná. Byla by chyba, úrokové sazby snižovat příliš rychle, protože je tu riziko posílení inflačních tlaků a ustřelení inflace od cíle,“ upozornil hlavní ekonom společnosti Roklen Pavel Peterka.
Levné hypotéky se proto zřejmě jen tak nevrátí. S názorem ekonomů souhlasí i centrální bankéři. „Je velmi nepravděpodobné, že se tak letos stane. Pokud budeme mít hodně velké štěstí, nejdříve někdy v průběhu příštího roku by mohla ČNB začít pozvolna snižovat úrokové sazby,“ řekl hlavní ekonom Deloitte ČR David Marek.
Vysoké úroky s nízkou inflací
Někteří členové rady centrální banky přitom mluví o tom, že by úroky mohly zůstat relativně vysoké, i když se inflace uklidní. Novým standardem by se mohly stát třeba čtyři procenta. Tomu ale část ekonomů oponuje. „Centrální banky ve světě mají stejný strach jak z vysoké inflace, tak i z příliš nízké. Vysoké úrokové sazby by mohly teoreticky vést k tomu, že by zase klesala směrem k nule,“ řekl Peterka.
Základní sazby České národní banky určují, jak vysoké úroky dávají banky klientům u spotřebitelských úvěrů – třeba hypoték. S vyššími úroky se přitom zpravidla zvyšují i splátky a celková cena půjčky.