Inflace meziročně stoupla o 2,6 procenta
Inflace v Česku v září mírně zrychlila. Spotřebitelské ceny meziročně stouply o 2,6 procenta po srpnovém růstu o 2,2 procenta. Vývoj ovlivnily hlavně ceny potravin a pohonných hmot. Vyplývá to z informací na webu Českého statistického úřadu (ČSÚ). Ve srovnání se srpnem ale ceny v září meziměsíčně klesly o 0,4 procenta. Analytici podobný vývoj očekávali.
„Zářijový meziroční vývoj spotřebitelských cen byl stejně jako v srpnu výrazně ovlivněn cenami potravin a pohonných hmot. Ceny potravin poprvé od loňského listopadu meziročně vzrostly," uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá. Zmínila, že proti loňskému září bylo letos například polotučné trvanlivé mléko dražší o pětinu, máslo přibližně o 43 procent a čokoládové výrobky zdražily o 22 procent.
DÁLE ČTĚTE: Ceny mléčných výrobků letí vzhůru. Ekonom zmínil vliv veder, přidal však i dobrou zprávu
Ceny u potravin a nealkoholických nápojů se v září podle webu ČSÚ meziročně zvýšily o 0,6 procenta po srpnovém poklesu o 1,8 procenta. Zhruba o tři procenta zdražily proti loňsku ovoce a zelenina. Ceny lihovin a piva vzrostly zhruba o pět procent, tabákových výrobků o 6,6 procenta. Víno zlevnilo přibližně o čtyři procenta. Ceny pohonných hmot a olejů v září zrychlily meziroční pokles na 11,2 procenta ze srpnových 4,1 procenta.
Nájemné z bytu v září meziročně zdražilo o 6,4 procenta, vodné téměř o 11 procent a stočné o víc než 13 procent. Ceny elektřiny se zvýšily téměř o devět procent, tepla a teplé vody o skoro sedm procent. O 4,2 procenta ale proti loňsku klesly ceny zemního plynu a o necelé procento ceny tuhých paliv.
Smrskflace i šuntflace. Výrobci nasadili na Čechy účinný trik, experti popsali největší extrémy
V Česku se už zřejmě definitivně usídlila smrskflace. Jak už název napovídá, jde o zmenšování například potravin či drogistického spotřebního zboží. Výrobky se smršťují dál a dál, zatímco ceny zůstávají stejné nebo dokonce rostou. Podle odborníků si Češi raději koupí levněji menší zboží než dražší, avšak větší.
Stravovací služby zdražily meziročně o 6,9 procenta a ubytovací služby o 8,8 procenta. Ceny dovolených s komplexními službami se zvýšily o čtyři procenta. Ceny služeb úhrnem vzrostly o pět procent, u zboží se proti loňsku zvýšily o 1,2 procenta.
Ve srovnání se srpnem ceny zboží úhrnem klesly o desetinu procenta a ceny služeb o 0,8 procenta. V končící letní sezoně klesly ceny dovolených s komplexními službami téměř o 21 procent. Pohonné hmoty zlevnily skoro o pět procent, průměrná cena benzinu Natural 95 byla nejnižší od října 2021 a průměrná cena nafty od července 2023, uvedl ČSÚ. Zdražilo ale máslo, mléko, drůbeží maso, zelenina a ovoce. Zlevnilo vepřové maso a brambory. „V souvislosti se začátkem nového školního roku se o 10,5 procenta zvýšily ceny v oddíle vzdělávání," upozornili statistici.
ČSÚ dnes zveřejnil také informace o srpnovém vývoji cen v zahraničním obchodu. Oproti červenci se snížily ceny vývozu o 0,4 procenta a ceny dovozu o 0,3 procenta. V meziročním srovnání ceny stouply, vývozní ceny o čtyři procenta a dovozní ceny o 3,1 procenta. Vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš upozornil na to, že meziměsíčně v srpnu koruna posílila vůči euru i dolaru. „Významně klesly zejména ceny koksu a rafinovaných ropných produktů," doplnil.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ceny obědů překročily 200 korun, nejdražší jsou na jihu Čech. Kde se najíme nejlevněji?