Ceny zboží a služeb se v České republice v květnu meziročně zvýšily o 2,9 procenta. Nejvíce zdražily pohonné hmoty. Oproti minulému měsíci cenová hladina vzrostla o 0,2 procenta. Vyplývá to z aktuálních údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.
Meziroční růst spotřebitelských cen se v květnu vrátil pod tři procenta, když byl o 0,2 procentního bodu nižší než v dubnu. Ke zpomalení inflace podle statistiků přispěl pokles cen zejména v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Zde nejvíce v porovnání s dubnem zlevnila zelenina, a to o 5,4 procenta. Nižší byly také ceny cukru (o pět procent), vajec (čtyři procenta) nebo vepřového masa a másla (v obou případech o 3,2 procenta). Naopak ceny ovoce, brambor a drůbeže se meziměsíčně zvýšily.
Na špici cenového růstu
Na meziročním růstu cenové hladiny v Česku se nejvíce podepsaly pohonné hmoty. Oproti loňskému květnu byly totiž vyšší o 22 procent. „Průměrná cena benzinu Natural 95 byla 31,99 koruny za litr, což je nejvíce od října 2019. Průměrná cena motorové nafty 29,96 koruny pak byla nejvyšší od února 2020,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.
Další výrazné zdražování se dostavilo u alkoholických nápojů a tabáku (o 9,8 procenta), finančních služeb (8,8 procenta) a automobilů (6,9 procenta). Opačným směrem se v meziročním srovnání vydaly ceny energií. Elektřina zlevnila o 3,4 a zemní plyn o 4,7 procenta.
Ceny v České republice pravděpodobně i v květnu rostly jedním z nejvyšších temp v Evropské unii. Eurostat sice kompletní čísla za květen zveřejní až 17. června, z předběžného odhadu však vyplývá, že česká inflace byla čtvrtá nejvyšší v celé sedmadvacítce. Za Maďarskem, Polskem a Lucemburskem.
Podle ekonomů je mimořádně rychlý růst cen, který přetrvává už řadu měsíců, způsoben mimo jiné oživováním globální ekonomiky po pandemii koronaviru. Ve světě dochází k citelnému zdražení průmyslových komodit s tím, jak roste výroba. Některé významné kovy zaznamenaly cenový nárůst o desítky procent, zdražuje také ropa, která na světovém trhu stojí skoro 73 dolarů za barel, tedy téměř dvojnásobek než před rokem.
Benzin i nafta podraží
„Růst cen ropy není dobrou zprávou pro české řidiče, kterým dražší ropa ve výsledku zdražuje pohonné hmoty. Před letošní prázdninovou sezonou lze očekávat, že cena benzinu vystoupá až k úrovni 33 korun za litr, v případě nafty na 31 korun. Důvodem je pokračující zotavování globální ekonomiky při stále citelně tlumené těžbě kartelu OPEC a jeho spojenců v čele s Ruskem,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.
Podle hlavního ekonoma společnosti BH Securities Štěpána Křečka by přetrvávající vysoká inflace mohla vyvolat reakci České národní banky. „Rychlé tempo zdražování bude nutit centrální bankéře, aby zvýšili úrokové sazby v ekonomice. Tím skončí éra uvolněné měnové politiky v České republice,“ sdělil CNN Prima NEWS. V důsledku toho by sice mohla začít koruna posilovat vůči euru a dolaru, současně to ale urychlí zvyšování úrokových sazeb u hypotečních úvěrů.
#Inflace se mírní už před létem. V květnu nečekaně zpomalila z 3,1% na 2,9%. Je tam, kde ji květnová prognóza @CNB_cz čekala.Trh i my čekali inflaci nad horní hranicí inflačního cíle 3 %!
— Helena Horská (@HelenaHorska) June 10, 2021
Sázky už na červnové zvýšení sazeb opadnou. Srpen a s ním růst sazeb zůstává ve hře@CTK_cz
Naopak podle Heleny Horské, hlavní ekonomky Raiffeisenbank by bankovní rada ČNB mohla zůstat zatím v klidu. „Inflace se mírní už před létem. V květnu nečekaně zpomalila z 3,1 na 2,9 procenta. Je tam, kde ji květnová prognóza ČNB čekal. Sázky už na červnové zvýšení sazeb opadnou. Srpen a s ním růst sazeb zůstává ve hře,“ napsala na Twitter.