CNN Prima News měnová politika

měnová politika

Výpis příspěvků ke štítku „měnová politika“

ČNB snížila sazbu na 6,25 procenta. Zvítězil názor, že inflace rychle slábne, míní ekonom

Bankovní rada České národní banky snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 6,25 procenta. Rozhodnutí znamená, že centrální banka zrychlila uvolňování měnové politiky, se kterým začala v prosinci snížením sazeb o čtvrt procentního bodu. Nynější sazba je na nejnižší úrovni od června 2022. Analytici snížení sazeb očekávali, rozcházeli se ale v odhadu, jak výrazný pokles bude.

Na euro nejsme připravení. Platit jím budeme moci nejdříve za deset let, tvrdí experti

Nevýhody urychleného přijetí eura převažují nad pozitivy, řekl v pořadu Co na to vaše peněženka hlavní ekonom společnosti Roklen Pavel Peterka. Kdy nastane ideální doba, závisí podle něj na mnoha faktorech, Česko by prý mohlo být připravené za deset let. Stejný názor zastává také odborník na finanční plánování Jakub Sika. Připomněl, že Česká republika nesplňuje ani jedno z maastrichtských kritérií pro přijetí eura.

Benda z ČNB: Že nám Babiš vyčítá růst sazeb? Každý má právo věřit, že Země je placatá

V bankovní radě České národní banky strávil Vojtěch Benda šest let. Miloš Zeman jej však už na druhý mandát nejmenoval, přestože mohl. Za zvyšováním úrokových sazeb coby protiinflačním nástroji si stojí a nevidí jinou možnost, jak by centrální banka proti dvoucifernému růstu cen mohla bojovat. Jasně tak odmítá názor jak prezidenta Zemana nebo ekonoma Jana Švejnara, podle něhož zvyšování úroků inflaci naopak podněcuje. „Fascinuje mě, že tak vzdělaný ekonom může říkat takový nesmysl, který přivedl kdysi prosperující tureckou ekonomiku k hrozivě pádivé inflaci,“ říká bývalý radní ČNB v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Sedm statečných, kteří nově bdí nad kupní silou našich úspor. Kdo jsou lidé ve vedení ČNB?

Od 1. července došlo k nejvýraznější obměně bankovní rady za několik posledních let. Její čelo opustil dosavadní guvernér Jiří Rusnok a změna nastala také na pozici jednoho ze dvou jeho zástupců. V bankovní radě nyní zasedají tři noví lidé, byť dva z nich již svou zkušenost s rozhodováním o měnové politice mají. Redakce CNN Prima NEWS vám nabízí profil sedmičky vyvolených, kteří mají zásadní vliv na vývoj cen v Česku a kupní síly našich peněz.

Nerudová: Michl udělal velký názorový obrat. Ještě loni nebylo zadlužení země problém

Jmenování nového guvernéra České národní banky (ČNB) provází ostrá kritika i blahopřání. Ekonom a bývalý poradce expremiéra Andreje Babiše (ANO) Aleš Michl by však měl podle ekonomky Danuše Nerudové dostat prostor na to, aby ukázal, jakým guvernérem nakonec bude. Ve vysílání CNN Prima NEWS připomněla i názorový obrat, kterým šéf centrální banky prošel.

Inflace v Turecku překonala 36 procent. Slabá lira vábí i Čechy, zájezdů přibývá

Meziroční inflace v Turecku se vyšplhala už na 36,1 procenta, za pouhý měsíc se ceny v zemi v průměru zvedly o 14 procent. Jenže tamní prezident Recep Tayyip Erdogan nadále pokračuje ve svéhlavé kariéře centrálního bankéře a odmítá razantní zvyšování úrokových sazeb. Slabé turecké měny využívají i Češi, pro které je nyní Turecko lákavou cestovatelskou destinací.

PŘEHLEDNĚ: Dražší úvěry i silnější koruna. Jak zásah ČNB ovlivní peněženky Čechů

Bankovní rada České národní banky (ČNB) překvapila svým čtvrtečním rozhodnutím trhy i odborníky. Namísto očekávaného zvýšení své základní úrokové sazby o 0,25 či 0,5 procentního bodu ji nakonec zvedla z dosavadních 0,75 na 1,5 procenta. Zareagovala tak na zrychlující se tempo růstu cen v Česku. Jak nečekaný krok ovlivní finance českých domácností? Kdo na tom vydělá a kdo naopak prodělá?

Konec laciných hypoték. Česká národní banka zdvojnásobila svou základní úrokovou sazbu

Většina členů bankovní rady České národní banky na svém středečním měnověpolitickém zasedání hlasovala pro zvýšení dvoutýdenní repo sazby z dosavadních 0,25 na 0,5 procenta. Naplnila se tak očekávání analytiků. Centrální bankéři zřejmě reagovali na inflaci, která řadu měsíců setrvává na samé horní hranici cílového pásma České národní banky.

Česká národní banka sazby nezměnila. Časem může dojít na zásah proti koruně

Ani inflace, která se už několikátý měsíc drží nad třemi procenty, nepřesvědčila centrální bankéře ke změně měnové politiky České národní banky. Podle odborníků to však není žádné překvapení a vzhledem k nástupu druhé vlny koronavirové pandemie bude časem na místě se bavit o použití nestandardních měnověpolitických nástrojů. Ve hře může být i obnovení intervencí proti koruně.