CNN Prima News měnová politika

měnová politika

Výpis příspěvků ke štítku „měnová politika“

Benda z ČNB: Že nám Babiš vyčítá růst sazeb? Každý má právo věřit, že Země je placatá

11. července 2022 06:24

V bankovní radě České národní banky strávil Vojtěch Benda šest let. Miloš Zeman jej však už na druhý mandát nejmenoval, přestože mohl. Za zvyšováním úrokových sazeb coby protiinflačním nástroji si stojí a nevidí jinou možnost, jak by centrální banka proti dvoucifernému růstu cen mohla bojovat. Jasně tak odmítá názor jak prezidenta Zemana nebo ekonoma Jana Švejnara, podle něhož zvyšování úroků inflaci naopak podněcuje. „Fascinuje mě, že tak vzdělaný ekonom může říkat takový nesmysl, který přivedl kdysi prosperující tureckou ekonomiku k hrozivě pádivé inflaci,“ říká bývalý radní ČNB v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Sedm statečných, kteří nově bdí nad kupní silou našich úspor. Kdo jsou lidé ve vedení ČNB?

7. července 2022 06:35

Od 1. července došlo k nejvýraznější obměně bankovní rady za několik posledních let. Její čelo opustil dosavadní guvernér Jiří Rusnok a změna nastala také na pozici jednoho ze dvou jeho zástupců. V bankovní radě nyní zasedají tři noví lidé, byť dva z nich již svou zkušenost s rozhodováním o měnové politice mají. Redakce CNN Prima NEWS vám nabízí profil sedmičky vyvolených, kteří mají zásadní vliv na vývoj cen v Česku a kupní síly našich peněz.

Hádka guvernérů ČNB? Nezvyšovat úroky je rezignace na náš mandát, vzkázal Rusnok Michlovi

15. května 2022 06:08

Poslední řádné měnověpolitické zasedání bankovní rady České národní banky se zjevně uskutečnilo v napjaté atmosféře. Centrální bankéři řešili, jak nadále postupovat proti zrychlující inflaci a zároveň nezadusit obnovu české ekonomiky po pandemii koronaviru. Vyplývá to ze zápisu z jednání bankovní rady, který ČNB zveřejnila.

Nerudová: Michl udělal velký názorový obrat. Ještě loni nebylo zadlužení země problém

13. května 2022 00:04

Jmenování nového guvernéra České národní banky (ČNB) provází ostrá kritika i blahopřání. Ekonom a bývalý poradce expremiéra Andreje Babiše (ANO) Aleš Michl by však měl podle ekonomky Danuše Nerudové dostat prostor na to, aby ukázal, jakým guvernérem nakonec bude. Ve vysílání CNN Prima NEWS připomněla i názorový obrat, kterým šéf centrální banky prošel.

Inflace v Turecku překonala 36 procent. Slabá lira vábí i Čechy, zájezdů přibývá

4. ledna 2022 19:40

Meziroční inflace v Turecku se vyšplhala už na 36,1 procenta, za pouhý měsíc se ceny v zemi v průměru zvedly o 14 procent. Jenže tamní prezident Recep Tayyip Erdogan nadále pokračuje ve svéhlavé kariéře centrálního bankéře a odmítá razantní zvyšování úrokových sazeb. Slabé turecké měny využívají i Češi, pro které je nyní Turecko lákavou cestovatelskou destinací.

PŘEHLEDNĚ: Dražší úvěry i silnější koruna. Jak zásah ČNB ovlivní peněženky Čechů

1. října 2021 06:10

Bankovní rada České národní banky (ČNB) překvapila svým čtvrtečním rozhodnutím trhy i odborníky. Namísto očekávaného zvýšení své základní úrokové sazby o 0,25 či 0,5 procentního bodu ji nakonec zvedla z dosavadních 0,75 na 1,5 procenta. Zareagovala tak na zrychlující se tempo růstu cen v Česku. Jak nečekaný krok ovlivní finance českých domácností? Kdo na tom vydělá a kdo naopak prodělá?

Konec laciných hypoték. Česká národní banka zdvojnásobila svou základní úrokovou sazbu

23. června 2021 14:32

Většina členů bankovní rady České národní banky na svém středečním měnověpolitickém zasedání hlasovala pro zvýšení dvoutýdenní repo sazby z dosavadních 0,25 na 0,5 procenta. Naplnila se tak očekávání analytiků. Centrální bankéři zřejmě reagovali na inflaci, která řadu měsíců setrvává na samé horní hranici cílového pásma České národní banky.

Česká národní banka sazby nezměnila. Časem může dojít na zásah proti koruně

23. září 2020 15:20

Ani inflace, která se už několikátý měsíc drží nad třemi procenty, nepřesvědčila centrální bankéře ke změně měnové politiky České národní banky. Podle odborníků to však není žádné překvapení a vzhledem k nástupu druhé vlny koronavirové pandemie bude časem na místě se bavit o použití nestandardních měnověpolitických nástrojů. Ve hře může být i obnovení intervencí proti koruně.

Pod rouškou levných peněz odkládáme důležité reformy, varuje ekonom Dominik Stroukal

7. července 2020 05:07

Žijeme ve světě, který je postaven na pozitivním vnímání inflace. Pokud nám mzdy rostou, jsme šťastní, i kdyby ceny rostly ještě rychleji. To nás dovedlo do situace, kdy centrální banky nakupují ve velkém vládní a firemní dluhopisy a úrokové sazby balancují na hraně záporných hodnot. „Má to ale své náklady, které nyní nevidíme,“ varuje Dominik Stroukal, hlavní ekonom finanční skupiny Roklen. Nic vlády například nenutí reformovat veřejné finance, protože si mohou na své výdaje levně půjčit.

Řízené oslabování koruny nepřipadá v úvahu, ujistil guvernér ČNB Jiří Rusnok

15. května 2020 10:46

Pokles hrubého domácího produktu o 3,6 procenta jsme očekávali. Za celý rok může HDP propadnout o osm, ale i více procent, bude-li vývoj výrazně horší. Koruna už by dále neměla oslabovat, není k tomu důvod. Rozpočet letos pravděpodobně skončí vyšším než třísetmiliardovým schodkem. I to dnes řekl Jiří Rusnok v pořadu K věci Marie Bastlové.