V Německu se objevuje nový nepřítel – invazní druh mravence Tapinoma magnum, který podle deníku Bild pustoší nejen dětská hřiště, ale způsobuje i výpadky elektřiny a internetu. S obřími koloniemi mravenců se potýkají také ve Francii. Entomolog Jiří Skuhrovec z Výzkumného ústavu rostlinné výroby (VÚRV) pro CNN Prima NEWS sdělil, že v Česku zatím tento druh zaznamenán nebyl a navíc není považován za vážnou hrozbu.
Mravenec Tapinoma magnum, známý svou schopností vytvářet obří kolonie s tisíci jedinci, se stává hrozbou pro veřejná prostranství v německých městech, napsal deník Bild. Upozornil na incidenty z Bádenska-Württemberska, kde tento mravenec zničil několik dětských hřišť. „Kolonie mravenců vytvářejí pod povrchem rozsáhlé tunely, které destabilizují zeminu. Povrch půdy se stává křehkým a hřiště, včetně pískovišť, se propadají,“ uvedl.
ČTĚTE TAKÉ: Připomíná Vetřelce a mimořádně krutě likviduje své oběti. Vědci objevili nový druh vosy
Tomuto druhu mravenců se rovněž přičítají opakované výpadky elektrické energie a internetu v této spolkové zemi. Často se totiž usazuje v technických zařízeních, jako jsou rozvodné skříně nebo kabelové kanály, což může vést k poškození izolace kabelů a následným zkratům.
Těhotnou ženu na Sumatře ušlapalo stádo slonů. Zvířata rozzuřilo tlučení do plechovek
Na indonéském ostrově Sumatra došlo k tragédii. Těhotnou ženu jménem Karsini tam ušlapalo stádo slonů, informoval deník Peoples Gazette Nigeria.
Problémy zaznamenávají také ve Francii, kde Tapinoma magnum pustoší zejména městské oblasti a venkovské zahrady, informovalo zpravodajství France3. Země se s tímto druhem potýká už několik let. Odborníci upozorňují, že s rostoucí teplotou a oteplováním klimatu se jeho populace stále rozšiřuje.
V Česku tento druh zatím nebyl zaznamenán
V Česku se Tapinoma magnum nevyskytuje, sdělil pro CNN Prima NEWS entomolog Jiří Skuhrovec z VÚRV, v.v.i. Vysvětlil, že šíření těchto mravenců zatím probíhá podél řek, jejichž povodí je mimo Českou republiku. Dostat k nám by se však mohli díky transportu ze zahraničí či turistice.
V případě, že by k nám tento druh ale přece jen pronikl, nepředstavuje podle Skuhrovce velkou hrozbu. „Nejde sice dopředu predikovat, co se může stát, nicméně většina invazního hmyzu je vázaná na kulturní krajinu a města, kde se snadno etablují,“ dodal. Poznamenal také, že například ve Švýcarsku se dokázali s tímto druhem efektivně vypořádat a žádnou kolonii tam už nenajdete.
Jak tohoto mravence poznáte?
Mravenec Tapinoma magnum původně pochází ze severní Afriky. Jedná se o drobný černý hmyz, který v průměru měří maximálně tři milimetry. Při dotyku vydává velmi silný zápach po žluklém másle, informuje zpravodajství France3.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Když je barva srsti víc než zdraví. Psi se rodí slepí, hluší i s alergiemi