Interview PLUS, Petr Šimčák - 24.5. v 14:42
Investování by mělo být běžnou součástí finančního chování každého člověka. V pořadu Interview Plus to prohlásil Petr Šimčák, CIO společnosti Amundi, který v rozhovoru popsal základní chyby, jakých se investoři na trzích dopouštějí. Všem pochybením podle něj kraluje jeden faktor – netrpělivost.
Poslechněte si celý rozhovor formou podcastu
Vysoká inflace motivuje Čechy k investování. Je ale investování úplně pro každého?
„Každý, kdo utratí méně, než vydělá, by měl investovat. Investice je jen jiný název pro odložení spotřeby či spoření. Peníze pod polštářem nebo stavební spoření – to všechno je investiční rozhodnutí. Pokud si budete odkládat pět procent měsíčně do akciového penzijního fondu, je to také investiční rozhodnutí, které může být pro každého. Pokud chcete spekulovat na burzách, tak je to rovněž investiční rozhodnutí. Ale to už pro každého není,“ prohlásil v Interview Plus Petr Šimčák, CIO společnosti Amundi.
Hlavní chyby investora
- absence investičního plánu
- propadnutí iluzi snadného zisku
- nervozita vykoupená ztrátou
Začátečník při investování často dělá chyby. A jeho pochybení ho později mohou odrazovat od další možnosti zhodnocovat úspory.
Byznys: Akciové indexy rostou. Nálada na trhu je ale tragická, říká specialista Amundi
Další díl pořadu Byznys se věnuje akciovým indexům, kterým se v letošním roce relativně daří. Petr Zajíc, senior portfolio manager společnosti Amundi, ale upozornil, že nálada investorské veřejnosti je přesto extrémně skeptická. Podle něj navíc přišel vhodný čas na diverzifikaci aktiv.
„Nejčastější chybou investora je, že nemá dlouhodobý finanční plán, ani strategii. Dnes se také stává, že v době vysokých úrokových sazeb se investor namlsá vysokých výnosů na fondech peněžního trhu, pak ale zkusí něco rizikovějšího a přichází deziluze. Třetí chybou je ‚kup draze, prodej levně‘. Koupím něco, co hodně vydělalo a nejsem připraven na to, že to může klesnout dolů a v panice prodávám,“ vypočítal specialista Amundi hlavní investiční minely.
Podle něj začátečník na trzích často očekává nekonečný růst portfolia. Z vlastních chyb pak může vyvozovat špatné důsledky.
„Přirovnal bych to k tomu, když si v zimě obkléknete tričko s krátkým rukávem a vyběhnete na ulici. Odstonáte to a pak nebudete chtít s tričkem na ulici ani v červnu. Spojíte si to s tričkem. Ne s tím, že tehdy byl leden. Na burzách je také někdy dobrá doba a někdy špatná doba,“ vysvětlil Šimčák.
Inflace ukrajuje z vašich peněz. Kam je před ní schovat?
Spotřebitelská inflace je nepřítelem peněz, kvůli kterému ztrácí na hodnotě. V loňském roce jsme se kvůli zvyšujícím se cenám energií a válce na Ukrajině potýkali s druhou nejvyšší inflací od vzniku samostatné České republiky, když tento ukazatel vystoupal na neuvěřitelných 15,1 %. V letošním roce se sice očekává zpomalení inflace, odhady se ale stále pohybují kolem 10 %. K jednociferné inflaci bychom se podle České národní banky měli vrátit až v roce 2024. Co tedy dělat, pokud jste v práci obdrželi odměny a rádi byste jejich hodnotu uchovali nebo ji ideálně postupně navýšili? Řešením mohou být promyšlené a dlouhodobé investice.
Typy investorů
Úspěšného investora definuje především trpělivost. „Já znám jen jeden typ investora, a to je konzervativní investor. Jeho zadáním je porazit inflaci a získat něco navíc, nechce spekulovat. Někdo je odvážnější a snese kolísaní hodnoty, někdo je úzkostnější a citlivější na krátkodobé výkyvy. Netrpěliví jsou skoro všichni. Ideální investor je ten, který má dlouhodobý plán, má stanovené cíle,“ zmínil Šimčák, ředitel úseku investic společnosti Amundi.
Ten v Interview Plus také vymezil hlavní rozdíly mezi dlouhodobým investorem a spekulantem, nebo profesionálním traderem.
„Trader potřebuje schopnost časovat trh, potřebuje disciplínu, štěstí a znalosti. Běžnému investorovi - normálnímu člověku - stačí trpělivost, plán a dlouhý čas na trhu. Nepotřebuje ani moc velké znalosti, pokud neinvestuje do konkrétních akcií, ale využívá podílové fondy nebo ETF, což jsou fondy obchodovatelné na burze. Nejsou řízeny aktivními manažery (jako podílové fondy), ale řídí se pasivně vývojem cen aktiv a kopíruje jejich pohyb.“ uzavřel specialista.