Otevřená válka mezi Izraelem a Libanonem je na spadnutí. Útokům nezabráníme, varují USA

Riziko otevřené války mezi Izraelem a libanonským hnutím Hizballáh v posledních dnech narůstá. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu naznačil, že část vojáků z Gazy přesune k severní hranici. USA už varovaly Libanon, že nebudou izraelským útokům bránit, uvedl list Politico.

Hizballáh je vojenským, politickým i sociálním hnutím v Libanonu a jeho skálopevným postojem je odpor k Izraeli. Organizace disponuje největší a nejlépe vycvičenou nestátní armádou světa. Navíc de facto ovládá většinu Libanonu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Utlumíme boje v Pásmu Gazy, naznačil Netanjahu změnu izraelské válečné strategie. Co dál?

Není divu, že když Izrael po teroristickém útoku Hamásu na židovskou zemi vtrhl do Pásma Gazy, začalo to na ose Tel Aviv – Bejrút znovu vřít. Obě strany se od začátku války ostřelují a vyhrožují si, že pouhé ostřelování může přerůst v rozsáhlejší konflikt.

V době, kdy Izrael pozvolna ukončuje nejintenzivnější fázi operací v Pásmu Gazy, riziko války s Hizballáhem rapidně roste.

USA nebudou brzdou

Vrchním spojencem Izraele jsou i přes všechny výhrady nadále Spojené státy, které se snaží tlumit napětí v regionu. Leckdo by tak mohl předpokládat, že budou chtít dalšímu konfliktu zabránit. Bílý dům ale vyslal do Libanonu jasný vzkaz.

„Izrael musí udělat to, co musí,“ sdělil pro Politico nejmenovaný člen amerického ministerstva obrany. Američtí představitelé pro list sdělili, že Washington nebude Izraeli bránit útočit na sousední Libanon.

„Militantní skupina musí také pochopit, že Washington pomůže Izraeli se bránit, pokud Hizballáh podnikne odvetu. Zdůraznil, že by neměla počítat s tím, že Amerika bude působit jako brzda izraelského rozhodování,“ uvedlo Politico s odkazem na zdroje z administrativy.

Američané také nevyloučili přímou vojenskou pomoc Izraeli v případě nepřiměřené eskalace. Zda by to znamenalo americké vojáky v akci, není jasné. Židovská země ale údajně může počítat s tím, že USA pomohou například s doplňováním munice do systému Iron Dome nebo se sháněním zpravodajských informací.

Americký generál Charles Brown ale Izraelce varoval, že Washington nebude schopen odrážet útoky Hizballáhu tak efektivně, jako to udělal v případě íránského útoku na židovskou zemi. A to zejména kvůli geografické blízkosti Libanonu a Izraele, která zkracuje reakční dobu. Hizballáh má navíc mnohem více raket než Hamás.

Kypr v ohrožení?

Libanonské hnutí hrozbami rovněž nešetří. Vůdce Hasan Nasralláh totiž varoval Kypr, že pokud pomůže Izraeli v útoku na Hizballáh, stihne ho odvetný útok. Upozornila na to katarská Al-Džazíra.

Kypr tradičně povoluje Izraeli využívat svůj vzdušný prostor pro letecká cvičení, ale nikdy během konfliktu. A nevypadá to, že by s tím Kypr začal zrovna teď. Po Nasralláhově hrozbě totiž oznámil, že zůstane neutrální a nezapojí se do žádné války.

Spojené království – další spojenec Izraele – má však na Kypru základny, které využívá k provádění vojenských operací v regionu.

Web Cyprus Mail upozornil, že Izraelci už vypracovali seznam citlivých cílů na Kypru. Podle nich by mohl Hizballáh zasáhnout právě leteckou základnu RAF, případně další vojenské struktury na ostrově.

Všechno se zřejmě bude odvíjet od toho, jestli Izrael skutečně svolí k plošnému útoku na Hizballáh.

VIDEO: To jsem ještě neviděl, říká expert o záchraně rukojmích v Gaze. CNN odhaluje detaily tajné akce

Tagy: