Páteční letecký útok na vojenské letiště Dimas v Sýrii zničil nástroje na výrobu íránských bezpilotních dronů. Informovala o tom Syrská observatoř pro lidská práva (SOHR), podle které je za útok zodpovědný Izrael. Oběti na životech nebyly hlášeny.
Aktivisté ze Syrské observatoře pro lidská práva v pátek uvedli, že izraelské rakety zasáhly vojenské zařízení na jih od hlavního města Damašku. Jednalo se o první útok po více než měsíci, SOHR ale připomněla, že v letošním roce jde celkově už o 26. zásah Izraele na syrském území.
Vojenské letiště poblíž libanonských hranic sloužilo k výrobě íránských dronů a také jako skladiště zbraní. Íránem podporované síly a Hizballáh využívaly vojenské letiště Dimas jako operační základnu po většinu syrské občanské války.
Podle SOHR dorazily v lednu 2022 na vojenské letiště Dimas na západním předměstí Damašku zásilky zbraní, munice a dílů pro výrobu dronů. Írán a jím podporované milice v nedávné době téměř zcela ovládly vojenské letiště Dimas.
Izrael na syrské teritorium podnikl vzdušné útoky mj. v únoru letošního roku, kdy se pokusil zasáhnout sklady a vojenské pozice milicí, které podporuje Írán. Režim Bašára al-Asada se rakety pokusil zastavit, přičemž v některých případech byla obrana úspěšná.
Íránské drony se ale také objevily na sebevražedných misích na Ukrajině. A přestože se Izrael významněji ve válce s Ruskem angažovat nechce, právě využití dronů svého odvěkého rivala může znamenat změnu izraelské politiky. Sbližování Putina s nečitelným íránským režimem si totiž židovský stát rozhodně nepřeje.
Syrská observatoř pro lidská práva je exilová organizace působící ve Velké Británii. Jejím zakladatelem je Rami Abdel Rahman, který se zaměřuje na porušování lidských práv ze strany prezidenta Bašára al-Asada. Od roku 2011 navíc monitoruje průběh občanské války a zveřejňuje údaje o civilních i vojenských obětech bojů.