Izraelský gymnasta narozený na Ukrajině Artem Dolgopyat si splnil sen: zúčastnil se olympijských her a navíc pro svou zemi získat druhou zlatou mediali v historii. V Izraeli je nyní za hrdinu, přesto mu tradice jiný zlatý sen upírá. Ve své domovině si nemůže vyměnit zlaté snubní prsteny se svou přítelkyni.
Žádost o ruku a následná svatba ve své vlasti je pro většinu lidí běžnou záležitostí, pro Dolgopyata se však jedná o takřka nesplnitlný sen. V Tokiu ukázal, jaký talent ve sportovní gymnastice Izrael má. Získal historicky druhou zlatou medaili z olympijských her a historicky první ze sportovní gymnastiky.
Reprezentuje Izrael, není však právoplatný Žid
Doma propukly oslavy, ty však Dolgopyatovi kazí smutný fakt. Podle ortodoxního práva není nově zlatý gymnasta považován za Žida a nemůže si tak v Izraeli vzít svou partnerku. „Stát mu nedovoluje uzavřít zde sňatek,“ sdělila matka olympionika Angela. Podle „Zákona o návratu“ může izraelské občanství získaz každý, kdo má židovské prarodiče. Jenže konečné slova má „halacha“, čili židovské náboženské právo, píše agentura AP. To říká, že za Žida je považován ten, kdo má židovskou matku. Dolgopyat má sice židovské předky, jeho otec je taktéž Žid, ale matka nikoliv.
Ti, kteří nesplňují ortodoxní standardy stanovené rabinátem – včetně párů stejného pohlaví, párů mezi náboženstvími a Izraelců, kteří nejsou podle halachy považováni za Židy – nemohou v Izraeli uzavřít manželství. Místo toho musí za sňatkem vycestovat do zahraničí. To má za důsledek to, že desítky tisíc lidí, kteří v zemi žijí, nemohou uspořádat židovské rituály spojené se svatbami a pohřby.
Problém? Ultraortodoxní strany
Izrael nemá systém civilních sňatků. Izraelské zákony doslova nařizují, že židovské sňatky musí uzavírat rabín pověřený vrchním rabinátem. Stejně tak mohou sňatky uzavřít páry v rámci své víry – tedy křesťané s křesťany či muslimové s muslimy. Pokusy o legalizaci občanských sňatků však opakovaně ztroskotávají. Především pak kvůli odporu politicky silných ultraortodoxních stran.
Jedinou možností pro zlatého Dolgopyata je vycestováni do zahraničí. Jenže i to podle jeho matky skrývá úskalí. „S přítelkyní žijí již tři roky, ale nemohou se vzít. Potřebují tak odjet do zahraničí, ale ani tam ho nepustí. Pořád potřebuje sportovat,“ postěžovala si jeho matka. V Tokiu se sám sportovec odmítl k této informaci vyjadřovat: „Jsou to věci, které mám v srdci, a není správné o nich teď mluvit,“ sdělil novinářům.
Židovské zákony dlouho hýří diskuze. Průzkum Izraelského demokratického institutu z roku 2019 ukázal, že téměř 60 procent izraelských Židů podporuje občanské sňatky. „Nejde o to, že by měl Dolgopyat nárok na manželství v Izraeli kvůli sportovnímu úspěchu, ale spíše proto, že je občanem demokratické země,“ reagovala Ynet Katya Kupchiková, aktivistka izraelské organizace Hofsheet, která prosazuje občanské sňatky.
„Stejně jako statisíce dalších lidí by neměl dostávat souhlasy či zamítnutí od vrchního rabinátu, aby mohl uplatnit své základní právo,“ doplnila. Jair Lapid, izraelský ministr zahraničí, pak na zasedání frakce své strany Ješ Atid prohlásil, že „bude všemi možnými způsoby bojovat za to, aby existoval občanský sňatek“.
„V mých očích je nesnesitelné, že někdo může stát na stupních vítězů, slyšet Hatikvu a získat zlatou medaili ve jménu Izraele, a pak se doma nemůže oženit,“ řekl. „To je situace, která nemůže pokračovat. Budeme bojovat za změnu,“ dodal Lapid.