Když Izrael válčí za podpory USA s Hamásem, Írán má pocit, že se musí projevit. Proto zaútočil na cíle v Pákistánu. Myslí si to vysloužilý americký generál Wesley Clark, který v minulosti vedl armády NATO v Evropě. Islámábád útok Teheránu okamžitě vrátil, v regionu tak dál roste napětí.
Írán v posledních dnech zaútočil na cíle v Sýrii, Iráku a Pakistánu. A to údajně s využitím nových raket dlouhého doletu, který mají Izraeli a dalším hráčům v regionu ilustrovat sílu Teheránu.
V úterý měl v Pákistánu útočit na militantní organizaci Džajš al-Adl, zabil ale dvě děti. Islamabád navíc úder pobouřil možná více, než v sousední zemi čekali, a v noci na čtvrtek provedl zjevný odvetný útok na Írán. Třebaže stejně jako jeho soused mířil na povstalce skupiny Džajš al-Adl.
VIDEO: Útok íránských revolučních gard
Teď si pro změnu stěžuje Írán, podle kterého při pákistánském úderu zemřely tři ženy a čtyři děti. Pákistán je navíc jaderná velmoc, která má podporu USA, a tak se Blízký východ obává další eskalace.
Blízký východ na prahu obří války. Írán pálil na tři země, povstalce se nedaří zastrašit
Írán v uplynulých dvou dnech provedl útoky na cíle v Sýrii, Iráku a v Pákistánu. Teherán tvrdí, že v posledním případě cílil na objekty militantní organizace Jaish al-Adl, napadená země to ale odmítá a zlobí se, protože při úderu měly zemřít dvě děti. Blízký východ se otřásá i na řadě dalších míst.
Co za přestřelkami stojí?
Že si Írán nebo Pákistán vyřizují účty s rebely, není nic nového. Nevšední ale je, že oba státy provedly útok na cizím území a ještě k tomu před tím svého souseda nevarovaly.
Podle expertů se Írán zjevně snaží v době války mezi Hamásem a Izraelem sám ilustrovat svoji sílu.
„Írán zjevně usiluje o upevnění své vedoucí role v regionu,“ řekl pro CNN Wesley Clark, někdejší velitel armád NATO v Evropě. Vrchním mocenským konkurentem Íránu je na Blízkém východě Saúdská Arábie.
„Írán se pídí po regionální hegemonii. Když jsou v akci Spojené státy a Izrael, který vede tažení proti Hamásu, tak má najednou Írán pocit, že musí vrátit úder a také se prosadit,“ doplnil Clark.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Blízký východ na prahu obří války. Írán pálil na tři země, povstalce se nedaří zastrašit
Napínání svalu Teheránu ale svět pozoruje s obavami. Čína vyzvala Írán i Pákistán, aby se vyhnuly další eskalaci. Indie dala najevo, že současný konflikt je jen mezi dvěma státy a nikdo další by do něj neměl zasahovat.
Svět je má za „lůzry z pouště“. Hútíové jsou však tvrdým protivníkem s moderním arzenálem
Moderní drony, střely s plochou dráhou letu, balistické i protilodní střely – to není arzenál moderní armády některého z vyspělých států, ale rebelské skupiny Ansar Alláh, známější pod názvem Hútíové. Po úderech USA a Velké Británie na pozice jemenských povstalců začíná být zřejmé, že „čepel Arábie“ ukrývá více, než si svět myslel.
„Írán obvykle nejde dál. Nemá početnou armádu, která by byla schopna velkých operací, a doma se potýká s mnoha problémy. Rád se předvádí a pak zase zmizí,“ komentoval izraelský list Jerusalem Post.
O co usilují povstalci?
Ve středu aktuálního sporu mezi dvěma zeměmi stojí provincie Balúčistán, která se nachází na kraji Pákistánu v místě, kde se sbíhají také hranice Afghánistánu a Íránu. Tamní povstalci usilují v tomto rozbouřeném kraji o nezávislost a provádějí sabotáže hlavně v Íránu a Pákistánu. Právě v Balúčistánu byly v roce 2013 unesené dvě Češky.
Skupina Džajš al-Adl na sebe upozornila i krátce po úterním úderu Íránu. Ve středu měli povstalci provést útok v íránské provincii Sístán a Balúčistán.
Ke stupňování napětí dochází v době, kdy Izrael pokračuje ve válce s Hamásem a jemenští povstalci Hútíové ohrožují svými raketami a drony mezinárodní obchod v Rudém moři. Západní armády už na pozice rebelů zaútočily čtyřikrát, ke snížení napětí ale nedošlo. V neposlední řadě pak mělo Jordánsko útočit na cíle v Sýrii.