Aktuální covidová statistika
Koronavirová varianta omikron začíná převládat v české populaci a vytlačuje předešlou variantu delta. Příznaky onemocnění jednotlivých variant se přitom v některých aspektech liší. Jaké se nejčastěji spojují s omikronem a jak je pravděpodobné, že se s nimi po nákaze setkáte?
Varianta omikron se podle dostupných dat rychle šíří Českem. V atributu šiřitelnosti totiž předčí ustupující variantu delta. Po onemocnění omikronem ale člověk méně často končí na nemocničním lůžku. Většina lidí se tak s tímto covidem může léčit doma.
Jenže jak člověk může v počátku nemoci vůbec poznat, že se omikronem nakazil? Nejčastějším příznakem je rýma, tento symptom ohlásilo až 73 procent infikovaných, čímž se varianta odlišuje od původního koronaviru, po kterém člověk většinu rýmu neměl. Data o příznacích shromažďuje britská aplikace COVID Symptom Study.
Nejčastější příznaky omikronu Zdroj: CNN Prima NEWS
Dalšími častými příznaky omikronu jsou bolest hlavy, únava či bolest v krku. Naopak úpěnlivý kašel – který byl doposud nejvíce signifikantním symptomem předchozích variant včetně delty – v případě omikronu není tak častý.
Mezi méně časté příznaky, se kterými se potýká méně než třetina nakažených, patří závratě, malátnost, bolest svalů či bolest na hrudi.
Oproti prvním variantám viru je u omikronu také málo častá ztráta čichu. Pouhá voňavka tak už k diagnóze nákazy omikronem nestačí.
Web Business Insider upozornil, že vědci úplně nechápou, proč se příznaky jednotlivých variant vcelku značně odlišují. I vysoká horečka, která provázela nákazu původním koronavirem, se totiž v případě omikronu vyskytuje spíše výjimečně.