Omikron je nepředvídatelný. Úmyslná nákaza není řešení, varují experti a vysvětlují proč

Někteří lidé zvažují, že se omikronem, který zřejmě není tak smrtonosný, nakazí úmyslně. Podle expertů z USA to však není dobrý nápad. I nová varianta koronaviru totiž může mít závažné následky nebo skončit dokonce i smrtí.

Nemoc COVID-19 je velmi závažná a platí to i v případě varianty omikron. Experti pro web The Guardian vysvětlili, proč by se lidé měli snažit onemocnění vyhnout, zejména v následujících týdnech a měsících, kdy nemocnicím opět hrozí velký nápor nových pacientů.

Záměrně se nakazit není řešením

  • Dostanu covid, ať udělám cokoliv...

Přestože je omikron dosud nejinfekčnější variantou, dodržování osvědčených preventivních opatření může jeho nákaze stále zabránit. Řeč je o očkování, posilující dávce vakcíny, nošení kvalitní ochrany úst a nosu, dostatečné větrání v místnosti a vyhýbaní se davům v uzavřených prostorech. „Jsem očkovaný. Nosím respirátor, kdykoliv jsem na veřejnosti a ve vnitřních prostorách mezi lidmi, které neznám. Nemám v úmyslu se virem nakazit,“ říká pediatr Paul Offit z oddělení infekčních nemocí v Dětské nemocnici ve Filadelfii.

  • Je lepší se nakazit omikronem, budu pak imunní...

„Plánovat nákazu omikronem, abyste získali imunitu a měli vše za sebou, je špatný nápad,“ zdůrazňuje profesor molekulární medicíny Eric Topol. Virus je totiž nepředvídatelný. Stále může u některých lidí vyvolat těžký průběh, někteří mohou následně trpět takzvaným dlouhým covidem. „Jiní pak mohou nevědomky nakazit lidi s oslabenou imunitou, kteří nakonec nemoci podlehnou,“ vysvětluje.

Navíc podle něj není jasné, zda je člověk po prodělání omikronu chráněn před možnými budoucími variantami, které mohou být klidně i závaznější než ty, které jsme dosud zažili. „Pokud jste omikron prodělali, možná vám dal pěknou dávku neutralizačních protilátek. Nemůžeme ale tvrdit, že nás ochrání i v budoucnosti,“ připomíná Topol.

  • Neměl by mít omikron mírný průběh?

Experti připomínají, že informaci o méně závažném průběhu onemocnění nelze zaručit. „Stále se jedná o smrtelnou nemoc,“ varuje Topol. „Pojem ‚mírnější‘, ve vztahu k omikronu, se ujalo velmi brzy a je to nešťastné. Lidé stále umírají a končí na jednotkách intenzivní péče,“ pokračuje. Podle studií omikron méně často způsobuje těžký zápal plic a průběh nemoci je kratší a lehčí. „Snížené riziko však neznamená žádná riziko,“ připomíná Offit.

  • I s omikronem mohu být hospitalizován?

Přesně tak. USA v současné době řeší rekordní počet hospitalizací. Je třikrát vyšší než před rokem. Důvodem jsou další vlastnosti omikronu – jeho imunitní invazivita a infekčnost. Právě ty převažují nad relativně „méně závažnými“ příznaky. Bývalý americký generální lékař Jerome Adams situaci s omikronem vyložil matematicky. „Pokud váš nepřítel používá zbraň, která vás s třetinovou pravděpodobností zabije, ale střílí po čtyřnásobném množství lidí, máte 1,3krát větší pravděpodobnost, že zemřete,“ spočítal.

  • Jaký je rozdíl mezi hospitalizací „kvůli“ a „s“ covidem?

Topol připomíná, že mezi těmito definicemi panují mezi lidmi hrubě nepřesné informace. Jako příklad uvedl, že se staral o pacienta s chronickým onemocněním plic. Ten byl hospitalizován s covidem. Důvodem pobytu v nemocnici byla nemoc plic. Covid ji ale zhoršil. Nebo jde o případy, kdy pacienti podstupují operaci nebo se do nemocnice dostanou kvůli nehodě a zároveň mají náhodně pozitivní test na covid. Podle odborníků to však není příliš časté.

Mnohem pravděpodobnější je scénář, kdy jsou lidé hospitalizování kvůli tomu, že jim covid zhorší jejich zdravotní stav nebo že virus podpoří jinou nemoc či komplikaci. Příkladem jsou: cukrovka, selhání ledvin, mrtvice, zánět nebo selhání srdce, astma, rozedma plic či plicní embolie.

Očkování stále pomáhá

  • Mění omikron zdravotní komplikace způsobené covidem?

Samotný covid podle Offita způsobuje komplikace, které jiný respirační virus nedělá. „Můžete dostat mrtvici, infarkt, onemocnění ledvin, jater či to, co se nazývá dlouhý covid,“ vypočetl. Rozdíl u omikronu spočívá v tom, že zřejmě nebudete potřebovat plicní ventilátor, protože napadá spíše horní cesty dýchací.

Přesto však mohou lidé skončit i na JIP. „Možná způsobuje mírnější plicní problémy, ale rozhodně může způsobit jiné,“ doplňuje Moreno. Jednou z hlavních komplikací je diabetická ketoacidóza. „Zvyšuje lidem hladinu cukru v krvi – vytváří tak stavy, které jsou pro lidi s cukrovkou více ohrožující,“ připomíná a dodává, že se jedná o život ohrožující stavy.

  • Pomáhájí vakcíny proti omikronu?

Odborníci zde mají jasný názor: určitě. Neočkovaní lidé jsou nadále ohroženi tím, že dostanou zápal plic a další komplikace, které by vakcinace mohla výrazně snížit. „Pokud nejste očkování, budete déle nemocní. A s největší pravděpodobností budete mít horší průběh,“ zdůrazňuje Moreno. „Jakmile člověka (covid) napadne, může se chovat naprosto nepředvídatelně,“ pokračuje s tím, že očkování každopádně nákazu zmírňuje.

Tagy:

Hlavní zprávy

Šlégr po Kanadě: Takový výsledek se hází za hlavu líp. Bronz chceme více než Američané
MS v hokeji 2022

Šlégr po Kanadě: Takový výsledek se hází za hlavu líp. Bronz chceme více než Američané

Dobře rozjeté semifinále se proměnilo v zápas z kategorie „rychle zapomenout“. A přesně to je teď třeba. Národní tým čeká po prohře s Kanadou 1:6 už v neděli klání o bronz s jejím zámořským sousedem – s USA. Olympijský vítěz z Nagana Jiří Šlégr přidal pro CNN Prima NEWS svůj pohled na nášup od Kanady a nadcházející duel, který může české reprezentaci přinést první medaili ze světového šampionátu od roku 2012.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:49

Na Ukrajině na jaře oseli o pětinu menší plochu než v loňském roce

22:27

Pohraničníci neumožnili ukrajinskému exprezidentovi Porošenkovi odjet ze země

21:57

Podle ukrajinské regionální správy zemřel při ostřelování Mykolajivu nejméně jeden člověk

21:38

Ukrajina ztrácí Lyman

Soutěžte o vstupenky na ČESKOSLOVENSKÝ ROCKFEST 2022

Ve dnech 3. až. 4 června 2022 se uskuteční 2. ročník Československého Rockfestu, který bude větší, hlasitější, hudebně našlápnutější a hlavně na celé 2 dny! Festival proběhne ve venkovním areálu před pavilonem P na Brněnském výstavišti.A vy teď máte možnost vyhrát vstupenky na tuto velkolepou show. Tak neváhejte a soutěžte s námi!

Nadějný úvod, pak kanadská smršť a debakl. Češi si na MS zahrají jen o bronz

Na finále mistrovství světa bude česká hokejová reprezentace čekat minimálně 13 let. A jestli národní tým získá po dekádě aspoň bronzovou medaili, se uvidí v neděli. Semifinále s Kanadou prohrála parta Kariho Jalonena 1:6, ačkoliv v první třetině držela vedení. Jenže ve druhé přišla smršť javorových listů, která zápas zlomila. O cenný kov si Češi v neděli zahrají proti USA.

Kávu si osladím o trochu dráž. Indie omezila vývoz cukru a jeho ceny jdou nahoru

Druhá nejlidnatější země světa přitvrzuje svou exportní zemědělskou politiku. Indie krátce po zákazu vývozu pšenice přistoupila také k výraznému omezení exportu cukru. Tamní farmáři mohou do zahraničí během letošní cukrové sezóny dodat nejvýše deset milionů tun sladidla. Jeho ceny proto začaly šplhat vzhůru. Jak dopadne zákaz exportu indického cukru na Česko?

Sledujte Partii s Jurečkou a Juchelkou: Pomáhá vláda českým občanům rychle a efektivně?

Vláda rodinám slíbila pět tisíc korun na dítě, nezůstane ale jen u slibu? Pomáhá vláda efektivně a rychle? Partie Terezie Tománkové nabídne názorový duel ministra práce a sociálních věcí z KDU-ČSL Mariana Jurečky a poslance za hnutí ANO Aleše Juchelky. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuse s ministrem kultury Martinem Baxou z ODS, předsedou pirátských poslanců Jakubem Michálkem, šéfem Ústavně-právního výboru Radkem Vondráčkem z ANO a poslancem Janem Hrnčířem z SPD. Nedělní Partie startuje v 11 hodin.

Bestiální vražda Agáty, kterou rozčtvrtil manžel. Její malé dcerce pomáhají sousedi

Uběhly téměř tři měsíce od hrůzného činu, ke kterému došlo ve slovenské obci Budča na Zvolensku. Muž tam měl zavraždit a rozčtvrtit svoji ženu. I po uplynulé době však vyšetřování nepostupuje a kriminalisté nevědí, kde tělo pohřešované ženy je. Mezi místními se však zvedla vlna solidarity a sousedi Agátině malé dcerce, o kterou se nyní starají prarodiče, uspořádali sbírku.

Domácí zpravodajství

Nehoda na Pardubicku s tragickou dohrou. V autě bylo pět nezletilých, jeden zemřel

Při dopravní nehodě dodávky na silnici v Kladrubech nad Labem na Pardubicku v sobotu nad ránem zemřel na místě jeden z pěti cestujících, ostatní skončili v nemocnici. Vozidlo narazilo do stromů. Všichni v autě byli nezletilí. Řidič navíc nevlastnil řidičský průkaz, řekla mluvčí krajské policie Markéta Janovská. Nehoda se stala okolo 2:30, na místě zasahoval také vrtulník letecké záchranné služby.

Divoké počasí v Česku. Připravte se na deště i teploty přes 30 stupňů Celsia

Se slunečným počasím se musíme na nějakou dobu rozloučit. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude o víkendu a v první polovině nadcházejícího týdne převážně zataženo. Počítat také můžeme s dešťovými přeháňky a bouřkami. Teploty v noci klesnou až k 2 °C. Naopak v druhé polovině týdne se začne výrazně oteplovat. Teploty se mohou vyšplhat až k tropickým 32 °C.