Maminky v Česku se stále častěji snaží hledat cesty, jak skloubit pracovní život a péči o své děti. Ve chvíli, kdy si chtějí přivydělat a jejich děti jsou mladší tří let, musí si buď najmout chůvu, nebo dát dítě do dětské skupiny. Státní školky totiž tak malé děti nepřijímají. Matky se v takových případech dostávají do situací, že často jim výdělek nepokryje ani zmíněnou péči o dítě. Obě varianty jsou totiž velmi drahé, a to i přesto, že na chod dětských skupin přispívá stát. Ten nově slíbil, že uvolní právě na dětské skupiny další dotace.
„Mám sedmiměsíčního syna a ozvala se mi známá, že by potřebovala pomoct jednorázově s projektem. Řekla jsem si, že ráda pomohu, a navíc každá koruna do rodinného rozpočtu se v této době opravdu hodí. Začala jsem hledat chůvu vždy na hodinu nebo dvě dopoledne. Když jsem si ale pak spočítala, kolik za ni dám, tak si na ni sotva vydělám. Představa, že bych si platila dětskou skupinu, tak vůbec nevím z čeho,“ popsala CNN Prima NEWS svou zkušenost Vilma z Prahy.
Ve velmi podobné situaci je i Katka. „Platím 5 900 korun na měsíc včetně bezlepkového jídla za 2 dny školky v týdnu. Státní školku jsem vzhledem k tomu, že syn nastupoval ve 2,5 roku, ani nezkoušela, protože jsou kolem nás plné. Miluji svou práci, ale v podstatě ekonomicky se mi do ní vůbec chodit nevyplatí, mám zkrácený úvazek. Firemní by byla trochu levnější, ale vzhledem k neprůjezdnosti Prahy je nereálné dát dítě jinam, než mimo bydliště,“ vysvětlila redakci s tím, že výdaje naštěstí pokryjí z výplaty manžela.
Nejsme kariéristky, co se chtějí zbavit dětí
A právě to, jak skloubit práci a výchovu dítěte je něco, co maminky nejpozději kolem roku věku svých dětí začínají řešit.
„Nejsme žádné kariéristky, co se chtějí zbavit dětí. Jednoduše nemáme peníze na to, abychom utáhli chod domácnosti a do práce se vrátit musíme a často i chceme. Hlava si odpočine a péče o dítě je pak mnohem smysluplnější,“ pokračuje Linda ze Středočeského kraje.
Svou téměř tříletou dceru dává do dětské skupiny na okraji Prahy, kde platí měsíčně 4 000 korun. K tomu ale ještě připlácí cca 1 500 korun na stravu a program. Celkem tak musí v rodinném rozpočtu najít 5 500 korun.
Co s žáky z Bíliny? Do každé školy Igor Hnízdo. Vlídné slovo vždy neplatí, říká advokátka
Jak zamezit agresivnímu chování žáků, kterého jsme svědky na základní škole v Bílině? Advokátka Jana Zwyrtek Hamplová v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS s nadsázkou prohlásila, že do každé školy je potřeba někdo jako Igor Hnízdo.
Pokud by si přivydělávala třeba na dohodu o provedení práce 10 tisíc korun, zbyde jí po odvodech na daních 7 500 korun, což je skutečně pouze na školku a na jeden větší rodinný nákup. Stejně jsou na tom maminky i ve chvíli, kdy pracují na zkrácené úvazky.
Velmi podobně je na tom i Edita z Prahy. „Mám dvouletého kluka, chodí do soukromých jeslí dotovaných projektem evropského sociálního fondu. Platíme za tři dopoledne v týdnu kolem čtyř až pěti tisíc,“ líčí svou situaci.
Podobou částku platí i Alexandr v dětské skupině zřízené jeho firmou. „Platíme za soukromou školku s podmínkami od firmy cca 3 až 4 tisíce měsíčně, většinou chodí dvakrát týdně na dopoledne,“ svěřil se tatínek.
Nechci platit 10 tisíc za školku
Pokud se rodiče rozhodnou nehledat chůvu, v současné době už jim skutečně zbývá pouze alternativa dětské skupiny. Ty jsou v podstatě náhradou klasických školek. V těch je ale povinnost vzít dítě pouze do předškolního ročníku a děti ve věku 3 nebo 4 roky vám především ve větším městech vezmou jen velmi obtížně. Mladší už neberou vůbec. A právě na ty se dětské skupiny zaměřují.
Systém je nastavený tak, že stát dnes na dítě do 3 let věku přispívá 10 500 korun na měsíc. Rodič za takové dítě může měsíčně platit pouze 4 000 korun, cena je zákonem zastropovaná. U dítěte nad 3 roky je státní příspěvek cca 5 500 korun, ale už není zastropovaná cena ze strany rodičů. A právě tady bývá velký kámen úrazu. Mnohdy se totiž ceny šplhají i k 10 tisícům korun a výše.
Pokud neseženete pro dítě starší tří let místo ve školce, dětská skupina je bohužel pro rodiče často hodně drahá, ale nemají na vybranou.
„Bydlíme v Úvalech a syn měl 3 roky loni v září. Dostat se do úvalské školky nedalo. Chodil do nově otevřené školky v Květnici a nebyl tam nejmladší, školkovné i se stravou vyšlo na 2 200 korun. Za rok budu potřebovat umístit dceru, které budou 3, ale až v říjnu. A já budu muset do práce nastoupit od září. Květnice i ostatní školky jsou prý plné a já odmítám platit 10 tisíc za soukromou školku, ale asi budu muset,“ popisuje redakci CNN Prima NEWS maminka Alena ze Středočeského kraje.
Nevzali mi dítě ve 12 školkách
Podobnou zkušenost s umístěním dítěte do státních školek má téměř každá maminka. I proto se jich čím dál více odhodlává k tomu jít cestou té soukromé. Kvalita péče bývá stejná, ne-li vyšší, a často jsou i na něco zaměřené.
„Umístit dítko před čtvrtým rokem na Říčansku a Kolínsku byl nadlidský výkon. Nevzali mi 3 roky a 9 měsíců starého kluka do žádné z 12 školek v okolí. Nakonec chodili oba ve dnech mojí práce do školky v Sadské a pomáhala babička,“ uvedla maminka Veronika.
Se státní školkou má naopak dobré zkušenosti Kateřina z Prahy 8. Jak sama ale přiznává, do školky chtěla umístit až předškolní dceru, kterou ze zákona vzít školka musí. „Neměnila bych a celkově za soukromou bych neplatila, vydělávat jen na školku bych nechtěla,“ řekla Katka.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL začátkem května slíbil, že právě na podporu dětských skupin jeho resort dá speciální dotace. Celkem by mělo jít o téměř 10 miliard korun. Jak přesně se ale nakonec tyto peníze promítnou do konečné ceny za placení dětské skupiny, není jasné. Jediné, co vláda zatím směrem k rodinám schválila je velmi kritizovaný příspěvek 5 000 korun na dítě. To školkovým dětem vystačí na jeden měsíc v dětské skupině.