reklama

Nikdo nenaučil mladé lidi jak se správně učit, varuje zakladatel Školy paměti

„Člověk může být i v důchodu v perfektní kondici, klíčová věc pro dobrou paměť je fyzická činnost a paměť používat, stále se něco učit. Stres je největší zabiják dokonalé paměti,“ uvedl v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS zakladatel Školy paměti Jakub Pok. Podle něj nikdo nenaučil mladé, jak se správně učit, technologie brzdí lidskou paměť a odvádí od koncentrace, která je nedílnou součástí dobré paměti.

reklama

Podle Jakuba Poka lidem dělá největší problém zapamatovat si jména a obličeje, pak jsou čísla nebo cizí slovíčka. „Je velmi zajímavé, že až 98 procent jmen, které slyšíme, zapomeneme v prvních pěti vteřinách. Ty tři oblasti mají jedno společné, a to fakt, že jsou abstraktní pro naši paměť a špatně se nám tam ukládají,“ vysvětlil zakladatel Školy paměti.

Jedna z chyb, které lidi dělají, podle něj je, že například jména ani neposlouchají. „Od začátku jsme přesvědčeni o tom, že si je do paměti neuložíme. Kdybychom se na ně možná zadívali a pokusili se najít nějaký specifický rys v obličeji, šlo by to snáz,“ navrhl Pok v pořadu Nový den. Na čísla podle něj lidé moc technik nemají, ale funguje například takzvaný Master system, díky kterému si lidé zapamatují až 39místné číslo do pěti minut.

Podle Poka si čísla ale lze zapamatovat například i pomocí podoby nějakému symbolu. „Jednička vypadá trošku jako svíčka, dvojka jako labuť, nula jako vajíčko… Pro základních devět čísel máme nějaké symboly, a pak si z toho uděláme krátký příběh,“ popsal a v Novém dni představil, jak takový příběh může vypadat.

Mentální obraz se podle Poka ale dělá pouze na počátku tréninku paměti, mentální obrázky po chvíli odejdou pryč a zůstávají už jen čísla. „Abychom v paměti u každého kódu museli mít příběh by bylo příliš náročné,“ podotkl zakladatel Školy paměti.

Číselnou paměťovou techniku podle něj lidé pochopí za patnáct minut. „Dokonalejší Master system je otázkou třeba čtyř hodin a potom je nutné třeba týden techniku trénovat,“ vysvětlil Pok s tím, že lidé si pak pamatují nejen třeba pin, ale i paragraf, SPZ nebo číslo občanského průkazu. Zásadní je pak pravidelné používání naučené techniky v praxi.

Neukládejme si vše do telefonu

Lidé však stále častěji spoléhají na moderní technologie místo trénování paměti, diáře nahradil mobil a chytrá upozornění. Podle Poka jsou technologie perfektní věc, ale na druhou stranu trošku brzdí paměť a lidi odvádí od koncentrace, která je nedílnou součástí dobré paměti. „Vyzkoušel bych si nějaké věci prostě neukládat do telefonu. Mám nákupní seznam, tak si ho uložím do paměti, mám krátkou prezentaci, zkusím to bez pomocného materiálu, mám pár termínů, tak si je zkusím nezadat do telefonu,“ popsal klíč k trénování paměti.

Zásadní je ale i fyzická a psychická kondice. „Molekulární biolog Medina hovoří o tom, že čtyřikrát nebo pětkrát týdně by se člověk měl půl hodiny hýbat. Okysličování mozku je naprosto zásadní, profesor tvrdí, že i pro předcházení Alzheimerovy choroby a tak dále. Takže na jedné straně je klíčová fyzická činnost a potom paměť používat, učit se stále něco. Stres je největší zabiják dokonalé paměti,“ podotkl Pok s tím, že výborná věc je i čtení.

V perfektní paměťové kondici i v důchodu

Zároveň si myslí, že paměť věkem neupadá a člověk může být ve skvělé kondici i v důchodu. „Možná trošku zpomalíme. Srovnáváme někoho, kdo se intenzivně učil na vysoké škole, pak měl nějakou práci, a pak už se tak intenzivně neučí, paměť je vlastně tak trošku náhle ladem. A když se v padesáti nebo šedesáti začne zase trošku učit, pořád si něco dávat do paměti, tak si myslím, že může být i v perfektní kondici,“ uvedl a zdůraznil, že nejstarší účastnice jeho kurzu byla 92letá Miluška, která se chtěla naučit techniky na Španělštinu, na učení slovíček.

Podle Poka je v současnosti největší problém, že nikdo nenaučil mladé lidi, jak se správně učit, což jim chybí. Proto založil Školu paměti. „Vyzkoušel jsem si paměťové techniky, když jsem byl student na právnické fakultě a připadalo mi to tak perfektní, že to bylo rychlé a dokonalé, že jsem si říkal, že to musím lidem předat na kurzech. A když vidím jejich výsledky, třeba jazykové, tak mě to motivuje dál pokračovat,“ vysvětlil Jakub Pok.

Tagy:
důchod paměť pohyb telefon technologie Nový den mladí Jakub Pok Škola paměti

Výstraha meteorologů před velmi silnými bouřemi trvá. Na Plzeňsku hrozí povodně

Aktualizováno

Sobotní výstraha, kterou v neděli dopoledne upřesnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), varuje před velmi silnými bouřkami, krupobitím a povodněmi. V neděli se bouře mohou na území celé České republiky vyskytnout především od 15 hodin do večera. Teploty budou letní, od 23 do 28 stupňů Celsia, místy vyšplhají až k třicítce. Pro Plzeňsko platí povodňová pohotovost.

Farář světil auta, aby řidiče nepotkalo neštěstí. Sám zázrakem přežil havárku

Boha ale i patrona šoférů svatého Kryštofa poprosil v neděli o přímluvu ostravský farář Krzysztof Szewczyk, když požehnal cestovním vozům, nadupaným motorkám, dodávkám i bicyklům. „Ať nikoho nepotká neštěstí, nezastaví žádná překážka a ve zdraví se dostanou tam, kam směřují,“ modlil se za řidiče. Sám zažil na dálnici zázrak. „Chytil mě mikrospánek, auto úplně zničené, nic se mi přitom nestalo.“

V San Franciscu se už krade za bílého dne. Obchody jsou bezmocné a zavírají

Obchodníci v San Franciscu čelí v poslední době doslova nájezdům organizovaných lupičů. V tlupách naběhnou do obchodu a odnesou si z něho, co chtějí. Nevadí jim ani to, že už jejich řádění několikrát natočili svědci na mobilní telefon. Nárůst loupeží ve městě je tak velký, že řetězce své obchody už raději zavírají. Vedle maloobchodních krádeží město sužuje i rekordní počet vloupání do automobilů.

Třetí den olympiády: Stoprocentní český tenis a vítězství basketbalistů

Nedělní soutěže už znají své první vítěze. Vstup do turnaje slaví čeští basketbalisté výhrou nad Íránem, ač ne tak výrazným, jak se v první polovině zápasu zdálo. O fenomenální úspěchy se postaraly české tenistky, které své čtyři nedělní zápasy ve výhry a všechny v singlu i deblu postupují do dalšího kola. Jejich úspěch ve večerním duelu postupem do druhého kola podtrhl Tomáš Macháč. Kanoista Lukáš Rohan i kajakářka Kateřina Minařík Kudějová bez problémů postoupili do semifinále.

Poslanec Špičák (ANO): Epidemie nás může přinutit k povinnému očkování

Kauza s neočkovaným lékařem Vladimírem Voráčkem, kterému v Tokiu vyšel pozitivní test na koronavirus, otevřela debatu o povinném očkování zdravotníků. Ve Zprávách PLUS se poslanci Karla Maříková (SPD) a Julius Špičák (ANO) shodli, že jej v současnosti nelze vynucovat. „Na povinnost nemáme zákony a asi ani dlouho mít nebudeme. Vývoj epidemie však neurčujeme my, ale pandemie. Pokud v následujících měsících exploduje, tak zde nastane diskuze o povinném očkování,“ varoval Špičák.

Třicet let se sériový „vrah ze seznamky“ obával popravy. Vykonání rozsudku se nedožil

V osmdesátých letech byl Rodney James Alcala za celebritu. Roku 1978 se účastnil „The Dating Game,“ seznamkové hry, ve které si žena podle odpovědí mužů vybírala toho pravého, a kde vystupoval jako úspěšný fotograf. V té době měl již za sebou 34měsíční pobyt ve vězení za znásilnění osmileté dívky, později vyšlo najevo, že byl i několikanásobným vrahem. Odkládaného trestu smrti se ale nedožil, v sobotu zemřel.

reklama

Domácí zpravodajství

Prymula: Kdo nakazil olympioniky zjistit lze. Zas tak moc kontaktů v letadle nebylo

Česká republika se ještě před začátkem letní olympiády v Tokiu „proslavila“ několika nakaženými sportovci, z nichž někteří už jistě do průběhu her nezasáhnou. Za zdroj nákazy bývá označován lékař výpravy Vlastimil Voráček, který to ale odmítá. Podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly však „pacienta nula“ vystopovat lze. Uvedl to v nedělních Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS.

Bitka kvůli dítěti? V Sokolově se střetli místní a vodáci, situaci uklidnila až policie

Aktualizováno

V pátek odpoledne v Sokolově létaly urážky i pěsti. Potyčka se strhla mezi místními Romy a vodáky, kteří do města přijeli. Web Romea.cz tvrdí, že konflikt vyvolali agresivní mladíci, kteří zaútočili na romské dítě, následně měli napadnout i další Romy. Situaci uklidnili až policisté, kteří nyní celou věc vyšetřují. V neděli policie informovala, že se během potyčky lehce zranilo třináct lidí.

Měli je utlouct čepicemi. V krvavé řeži u Hradce Králové ale Rakušané ztratili vše

Byla to největší a nejkrvavější bitva, k níž v českých zemích kdy došlo. V rozhodujícím boji prusko-rakouské války v červenci 1866 proti sobě stálo přes 430 tisíc mužů. Na území kolem 70 kilometrů čtverečních mezi Hradcem Králové a Hořicemi krvavou řež dodnes připomíná na 400 památníků, pomníčků, křížů nebo hrobů. A také muzeum války, které stojí za návštěvu.

Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

reklama