Nikdo nenaučil mladé lidi jak se správně učit, varuje zakladatel Školy paměti

„Člověk může být i v důchodu v perfektní kondici, klíčová věc pro dobrou paměť je fyzická činnost a paměť používat, stále se něco učit. Stres je největší zabiják dokonalé paměti,“ uvedl v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS zakladatel Školy paměti Jakub Pok. Podle něj nikdo nenaučil mladé, jak se správně učit, technologie brzdí lidskou paměť a odvádí od koncentrace, která je nedílnou součástí dobré paměti.

Podle Jakuba Poka lidem dělá největší problém zapamatovat si jména a obličeje, pak jsou čísla nebo cizí slovíčka. „Je velmi zajímavé, že až 98 procent jmen, které slyšíme, zapomeneme v prvních pěti vteřinách. Ty tři oblasti mají jedno společné, a to fakt, že jsou abstraktní pro naši paměť a špatně se nám tam ukládají,“ vysvětlil zakladatel Školy paměti.

Jedna z chyb, které lidi dělají, podle něj je, že například jména ani neposlouchají. „Od začátku jsme přesvědčeni o tom, že si je do paměti neuložíme. Kdybychom se na ně možná zadívali a pokusili se najít nějaký specifický rys v obličeji, šlo by to snáz,“ navrhl Pok v pořadu Nový den. Na čísla podle něj lidé moc technik nemají, ale funguje například takzvaný Master system, díky kterému si lidé zapamatují až 39místné číslo do pěti minut.

Podle Poka si čísla ale lze zapamatovat například i pomocí podoby nějakému symbolu. „Jednička vypadá trošku jako svíčka, dvojka jako labuť, nula jako vajíčko… Pro základních devět čísel máme nějaké symboly, a pak si z toho uděláme krátký příběh,“ popsal a v Novém dni představil, jak takový příběh může vypadat.

Mentální obraz se podle Poka ale dělá pouze na počátku tréninku paměti, mentální obrázky po chvíli odejdou pryč a zůstávají už jen čísla. „Abychom v paměti u každého kódu museli mít příběh by bylo příliš náročné,“ podotkl zakladatel Školy paměti.

Číselnou paměťovou techniku podle něj lidé pochopí za patnáct minut. „Dokonalejší Master system je otázkou třeba čtyř hodin a potom je nutné třeba týden techniku trénovat,“ vysvětlil Pok s tím, že lidé si pak pamatují nejen třeba pin, ale i paragraf, SPZ nebo číslo občanského průkazu. Zásadní je pak pravidelné používání naučené techniky v praxi.

Neukládejme si vše do telefonu

Lidé však stále častěji spoléhají na moderní technologie místo trénování paměti, diáře nahradil mobil a chytrá upozornění. Podle Poka jsou technologie perfektní věc, ale na druhou stranu trošku brzdí paměť a lidi odvádí od koncentrace, která je nedílnou součástí dobré paměti. „Vyzkoušel bych si nějaké věci prostě neukládat do telefonu. Mám nákupní seznam, tak si ho uložím do paměti, mám krátkou prezentaci, zkusím to bez pomocného materiálu, mám pár termínů, tak si je zkusím nezadat do telefonu,“ popsal klíč k trénování paměti.

Zásadní je ale i fyzická a psychická kondice. „Molekulární biolog Medina hovoří o tom, že čtyřikrát nebo pětkrát týdně by se člověk měl půl hodiny hýbat. Okysličování mozku je naprosto zásadní, profesor tvrdí, že i pro předcházení Alzheimerovy choroby a tak dále. Takže na jedné straně je klíčová fyzická činnost a potom paměť používat, učit se stále něco. Stres je největší zabiják dokonalé paměti,“ podotkl Pok s tím, že výborná věc je i čtení.

V perfektní paměťové kondici i v důchodu

Zároveň si myslí, že paměť věkem neupadá a člověk může být ve skvělé kondici i v důchodu. „Možná trošku zpomalíme. Srovnáváme někoho, kdo se intenzivně učil na vysoké škole, pak měl nějakou práci, a pak už se tak intenzivně neučí, paměť je vlastně tak trošku náhle ladem. A když se v padesáti nebo šedesáti začne zase trošku učit, pořád si něco dávat do paměti, tak si myslím, že může být i v perfektní kondici,“ uvedl a zdůraznil, že nejstarší účastnice jeho kurzu byla 92letá Miluška, která se chtěla naučit techniky na Španělštinu, na učení slovíček.

Podle Poka je v současnosti největší problém, že nikdo nenaučil mladé lidi, jak se správně učit, což jim chybí. Proto založil Školu paměti. „Vyzkoušel jsem si paměťové techniky, když jsem byl student na právnické fakultě a připadalo mi to tak perfektní, že to bylo rychlé a dokonalé, že jsem si říkal, že to musím lidem předat na kurzech. A když vidím jejich výsledky, třeba jazykové, tak mě to motivuje dál pokračovat,“ vysvětlil Jakub Pok.

Tagy:
důchod paměť pohyb telefon technologie Nový den mladí Jakub Pok Škola paměti

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
18:31

Švédsko a Finsko jednaly v Ankaře o výhradách Turecka vůči jejich vstupu do NATO

18:14

Ukrajinský šampion padl v boji. Jak mám říct dětem, že už tě neuvidí? napsala manželka

17:53

Italský mírový plan je mimo realitu. Je těžké brát ho vážně, vzkázala Zacharovová

17:32

Putin vyzval ruskou vládu, aby od června zvýšila důchody o deset procent

Živě
ON-LINE: Tři měsíce hrůzy. V Mariupolu během války zemřelo již nejméně 22 tisíc civilistů

Invaze na Ukrajinu trvá už tři měsíce. Zelenskyj chce jednat přímo s Putinem, který ale musí pochopit realitu. Slovenský premiér Heger se obává o budoucnost Slovenska v případě, že by Ukrajina prohrála. Moskva umožní odplout ukrajinským lodím s potravinami, tvrdí ruská diplomacie. Má to ale podmínky. Kuleba žádá USA o co nejrychlejší dodávky raketometů. V Mariupolu od začátku války zemřelo nejméně 22 tisíc civilistů, uvedl poradce starosty.

Plasty v mořích nebo na polích. Lepší je, když se dostanou na třídírnu

Ve městě i v menších obcích jistě nepřehlédnete řady kontejnerů na třídění odpadů. Pěkně barevných a zhusta polepených návody, co do kontejneru patří a co ne. Nás dnes budou zajímat ty žluté na plasty a modré na papír. Přesněji jejich obsah a to, co se s ním děje poté, co je kontejner vysypán do svozového auta. Podívali jsme se na třídicí linku lídra v oblasti odpadového hospodářství a zajišťování komunálních služeb, společnosti FCC v jejím areálu v Úholičkách u Prahy.

Osmiletý chlapec i matka čtyř dětí. Kdo jsou oběti šíleného střelce z texaské školy?

Rodiny a úřady postupně začínají rozkrývat identity obětí střelby v americkém Texasu. Dětem, které útok nepřežily, bylo maximálně deset let, některé z nich oslavily pár dní před svou smrtí narozeniny. Dívka jménem Eliahana Torresová dokonce ráno nechtěla do školy vůbec, ale rodiče jí to přikázali. Střelec jménem Salvador Ramos usmrtil také minimálně dvě učitelky, které na škole dlouhá léta působily. Dohromady po nich zůstalo pět dětí.

Obrana plánuje výstavbu základny v Mošnově. Mohli by se tam přesunout někteří vojáci

Ministerstvo obrany plánuje u ostravského letiště v Mošnově na Novojičínsku výstavbu nového logistického centra. Na základně by v budoucnu mohla působit část vojáků z logistické jednotky v Rakovníku. V červnu se ministerstvo chystá podepsat memorandum s Moravskoslezským krajem, které umožní bezúplatný převod pozemků poblíž letiště. Vládu o tom ve středu informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Zákaz kryptoměn v Číně? Lidem v zemi to nevadí, nadále bitcoin těží, ukazují data

I když je bitcoin v Číně oficiálně zakázaný, lidé v zemi ho nadále těží. A poslední dobou už to zjevně ani neskrývají. Z dostupných dat vyplývá, že čínští těžaři nadále obstarávají více než pětinu výkonu bitcoinové sítě. Co dalšího hýbe světem kryptoměn? To už napoví další díl pořadu Aktuality z kryptosvěta ve spolupráci se společností Cryfin.

Vláda prodloužila nouzový stav do konce června. K čemu slouží?

Vláda ve středu prodloužila nouzový stav o dalších 30 dnů, tedy do konce června. Sněmovna na prodloužení stavu nouze kývla minulý týden ve čtvrtek na mimořádné schůzi. Zásadním argumentem byl fakt, že je nutný i kvůli naplnění zásobníků s plynem. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) tehdy ujistil, že kabinet požádal o tento krok naposled.

Domácí zpravodajství

Velký obrat u lidovců. Nebudeme blokovat manželství pro všechny, řekl Jurečka

Poslanci KDU-ČSL nebudou považovat za porušení koaliční smlouvy, když někteří poslanci vládních stran předloží návrh, který by umožnil manželství pro lidi stejného pohlaví, řekl webu iDNES.cz šéf lidovců a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurčka. Ještě před volbami přitom mluvil o tom, že si neumí představit, že by něco takového případná vládní koalice prohlasovala. „V ten okamžik by skončila,“ tvrdil Deníku N.

PŘEHLEDNĚ: Vše o pětitisícovém příspěvku na pomoc rodinám. Máte na něj nárok?

Do konce srpna mají rodiny s příjmem do milionu korun hrubého ročně dostat příspěvek 5 000 korun na každé dítě. Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo detaily, jak by mohla vládní pomoc vypadat. S dokumentem půjde ve středu ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) na vládu. Některé resorty jej ještě mohou připomínkovat, po jednání kabinetu by ale mělo být jasno. Měli byste na příspěvek v této podobě nárok i vy?

Gazdík: Že se lidé bojí o místa ve škole? To je jako kdyby měli strach z chcíplého hada

Téměř polovina lidí (47 %) má obavy z nedostatku míst na základních školách kvůli tomu, že do nich od září musí nastoupit i děti z Ukrajiny, vyplývá z exkluzivního průzkumu agentury STEM MARK pro CNN Prima NEWS. Podle ministra školství Petra Gazdíka (STAN) je to stejné, jako kdyby se průzkum lidí ptal, zda mají strach z chcíplého hada. „Také by polovina řekla, že strach má a polovina ne,“ reagoval na dotaz redakce.