
Hlasy penzistů mohou zásadně zamíchat výsledkem voleb
Hlasy penzistů mohou zásadně zamíchat výsledkem voleb, ukazuje exkluzivní výzkum analytického ústavu STEM pro CNN Prima NEWS. Důchodci nejčastěji volí opoziční hnutí ANO, ale silnou základnu tvoří také u mimoparlamentního uskupení Stačilo!. Vládní tábor pak vede hlavně u studentů. Podle politologů je to proto, že se koaličním stranám daří prosazovat téma bezpečnosti a zahraniční politiky.
Parlamentní volby se blíží a díky analytickému ústavu STEM víme, jaké politické síly u které společenské skupiny bodují. Například hnutí ANO má nejsilnější voličskou základnu u důchodců, stejně jako uskupení Stačilo!.
ČTĚTE TAKÉ: Jsem karlovarská balistická střela, říká Kuchař ze STAN. Nebudeme si kupovat za buřta důchodce
„Oslovují je dvojím způsobem – tématy spojenými se životním stylem, jako jsou životní náklady, ale zároveň i obavami o budoucnost, bezpečnost nebo rodinu,“ popsal pro CNN Prima NEWS politolog Jan Kubáček.
Politolog Ladislav Cabada upozorňuje, že se strany s postupem času mění. To jde ruku v ruce se složením jejich podporovatelů. „Hnutí ANO se od roku 2011 velmi změnilo – posunulo se výrazně vlevo a oslovuje hlavně nízkopříjmové voliče,“ řekl Cabada.
U studentů vedou hlavně současné vládní strany. Skoro 30 procent jich volí koalici Spolu pod vedením Petra Fialy. Dalších 17 procent vhodí svůj hlas hnutí STAN. „U této generace je vidět, že jsou poměrně konzervativní, pokud jde o jejich politické preference. Není to však pouze český trend,“ míní politolog Lukáš Valeš.
Koho volí nezaměstnaní?
Ze současných voličů Pirátů je 18 procent nezaměstnaných. U SPD to dělá 12 procent a totožnou 12procentní podporu má i u pracujících Čechů. „Fakt, že Piráty podporují nezaměstnaní, je zřejmě dán tím, že je mají za rebely, vládce počítačů a internetových sítí. A spousta nezaměstnaných tam tráví hodně času a žije alternativní život,“ řekl Kubáček.
Podle politického marketéra Tomáše Buzka má na výběr politických stran v vliv skutečnost, zda jde o voliče vysokopříjmové, nebo nízkopříjmové. „Nízkopříjmové skupiny jsou například skeptické k Evropské unii a kladou důraz na národní suverenitu,“ uvedl Buzek.
Motoristé mají nejsilnější voličskou základnu mezi pracujícími. „Je u nich vidět fenomén Filipa Turka jako youtubového guru, s nímž se spojuje skupina mladých mužů,“ dodal Cabada.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Volíme podle vzdělání, u dvou stran to ale neplatí. Komu věří vysokoškoláci i lidé bez maturity?