reklama

Klimatická změna může mít vliv i na domácí mazlíčky. Jaký?

Hladiny řek klesají, ledovce tají a bláznivé počasí typické pro máj se stalo celoročním standardem. Přírodní zdroje těžíme na hranici možného, ale naše domácí mazlíčky úzkostlivě opečováváme a dopřáváme jim to nejlepší. Měli bychom si však uvědomit, že klimatická změna, kterou svým jednáním působíme, se významně odrazí i na jejich životech, nejvíce pak na zdravotním stavu.

reklama

Pojďme si nejdřív vymezit, co změnami klimatu rozumíme: Jde o soubor změn v charakteru počasí a z toho vyplývajících proměn ledovců, oceánů i povrchu Země. Změny se dále projevují tornády, lesními požáry, suchem nebo záplavami, ale také velkými teplotními výkyvy a postupným zvyšování průměrné teploty.

Příroda na to reaguje po svém. A nejenom ona. Změny se zamlouvají hlavně parazitům. „Změny klimatu můžou mít na distribuci zvířat velký vliv. Nejen, že se klíšťata šíří až k nám a jejich domácí druhy pronikají až do vyšších nadmořských výšek; klimatická změna nám také přinesla teplejší zimy. A právě díky nim jsou klíšťata aktivnější delší dobu, sezóna se tak prodlužuje. Probouzejí se dříve, nebo dokonce zůstávají aktivní po celý rok. To se samozřejmě významně odráží v šíření chorob přenášených klíšťaty a v konečném důsledku zasahuje naše mazlíčky,“ dokládá specialistka na výzkum parazitů doktorka Christina Strube.

Změny klimatu mají totiž 4 hlavní důsledky:

1. Rozšiřování parazitů

Neustálý nárůst teplot svědčí organismům, které mají schopnost přenášet původce nemocí.

2. Přibývání nemocí

Původci nemocí mohou domácím zvířatům způsobit velké zdravotní problémy.

3. Změny chování

Extrémy v počasí (bouřky, vedra, …) mazlíčkům, kterým nejlépe prospívá rutina, způsobují stres.

4. Jsme v tom s nimi

Ale nejenom naši chlupáči jsou v ohrožení. Proti nemocem a parazitům lidstvo není imunní.

Teplé počasí příznivě ovlivňuje reprodukci přenašečů (množí se mnohem rychleji), jejich biotopy, distribuci i hojnost druhů. Některé exotické druhy tak zvládnou přežít i tam, kde by na ně dřív byla zima. Přibývá také nových druhů. Migrující ptáci k nám mohou zavléci nepůvodní druhy klíšťat. Ty zdejší krajinu ještě nemohou osídlit a rozmnožovat se, ale pokud bude teplota dále stoupat, podaří se jim to. „Výskyt leishmaniózy je ukázkovým příkladem působení klimatické změny. Dnes zní neuvěřitelně, že před dvaceti lety byla pokládána za exotickou mimoevropskou nemoc,“ dokládá Ezio Ferroglio, profesor parazitologie z Turínské univerzity.

Kdo chytá v žitě a kdo ve vysoké trávě?

Za období, která jsou pro parazity hotové žně, pokládáme jaro a podzim. Jenomže se změnami klimatu mají sezónu praktický celý rok. Nejznámějšími parazity jsou blechy, klíšťata, komáři a kotoule. Ale tím výčet záškodníků nekončí. Patří k nim i široká paleta z třídy pavoukovců řádu roztočů, tedy členovci. Nemůžeme zapomenout ani na blechy, vši, všenky a komáry, což je hmyz. Každý z nich číhá na naše miláčky někde jinde a každý má svůj vlastní způsob parazitování. Jakmile se přichytí na kůži své kořisti, začíná sát krev. Čím déle to dělá, tím spíš se může hostitel nakazit některou z nemocí.

Nejlepší ochranou je samozřejmě prevence. Na klíšťata buďte připravení v hustých lesech. Blechám se líbí na zahradách. Tady si počkají na vaši kočku nebo psa a nakladou na ně vajíčka, která si mazlíčci donesou domů. Po vylíhnutí najdou blechy útočiště v pelíšku, kobercích nábytku a dalších. Spousta lidí se mylně domnívá, že blechy žijí na svém hostiteli, ale to je omyl –⁠ drží se v jeho prostředí. Proto jakmile máte doma blechy, počítejte s dezinfikováním celého domova, popřípadě deratizací. Komáři mají rádi vlhko, takže se zdržují u menších vodních ploch, jako jsou bažiny nebo močály, ale také v loužích. Doporučujeme tedy udržovat okolí domu suché, trávu posekanou a domov uklizený –⁠ pravidelným úklidem totiž předcházíte vývoji parazitů v každém stádiu.

Zakousnutí takového tvora není pochopitelně nic příjemného –⁠ kůže našich mazlíčků reaguje neodbytným svěděním. Zvíře se drbe tak, že je schopné si klidně i ublížit. Ale to by nebylo to nejhorší. Největší průšvih je, že paraziti na zvíře přenesou nemoc, kterou si pak zvířata předávají mezi sebou, nebo ji přenesou na samotného člověka. K těmto nemocem patří zmiňovaná lymeská borelióza, babesióza, ehrlichióza, leishmanióza a dirofilarióza. To všechno jsou nemoci, jejichž následky nepatří zrovna k zanedbatelným a zvířátko dokáží pěkně potrápit.

Všímejte si

Je jasné, že se kvůli parazitům nebudete se psem procházet jenom v centru města a kočku přestanete pouštět ven. Naštěstí jsou tady různé antiparazitní přípravky, repelentní obojky nebo tablety. Každý preferuje něco jiného. I tak se ale může stát, že vašeho mazlíčka ukořistí klíště nebo blecha a nakazí ho. Jak to poznat?

Pokud má mazlíček problém způsobený parazitem, můžeme u něj pozorovat několik náznaků. Zvíře bude letargické, unavené, bude se mu hůř vstávat a nebude chtít moc běhat ani chodit na procházku, protože ho budou trápit ztuhlé klouby. Dásně zblednou, stolice nebo moč změní barvu a nebude mít chuť žrát. Sledujte i přehnané projevy jako častější štěkání nebo mňoukání. Pokud máte jakékoliv podezření, že s vaším miláčkem není něco v pořádku, zastavte se u veterináře. Nenechte se ukolébat ani nastupující zimou –⁠ toto roční období ztrácí svou sílu, zatímco parazité ji nabývají.

Tagy:
komáři kočka blechy klíště paraziti Pes

Hlavní zprávy

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera
Finance

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), vmetl poslanci hnutí ANO Patriku Nacherovi místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Oba hosté se ve vysílání CNN Prima NEWS pohádali kvůli inflaci nebo stavu státního rozpočtu. Podle Nachera je země v dobré kondici a inflace je dovezená. Skopeček oponuje a vyčítá minulému kabinetu velké zadlužení.

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny
Koronavirus

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

Ať jde Babiš za mříže, křičeli lidé u Sněmovny. Ta ho kvůli Čapímu hnízdu zřejmě vydá
Politika

Ať jde Babiš za mříže, křičeli lidé u Sněmovny. Ta ho kvůli Čapímu hnízdu zřejmě vydá

 • Aktualizováno
 • Sněmovna pravděpodobně opět vydá bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k stíhání v případu Čapí hnízdo. Sněmovní imunitní výbor jeho vydání v úterý doporučil plénu. Stejné doporučení přišlo i v případě bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody v kauze opencard. Skupina příznivců hnutí Chcípl pes demonstrovala v době zasedání výboru na pražském Malostranském náměstí a požadovala vydání expremiéra policii. Babiš vinu dlouhodobě odmítá. Stíhání je podle něj politické a na objednávku. Sněmovní plénum by mohlo rozhodnout příští týden.

  Absolutně šílené, reagují osobnosti na smrt zpěvačky. Covidem se prý nakazila úmyslně

  Úmrtí zpěvačky Hany Horké zasáhlo nejen její fanoušky, ale také dlouholeté kolegy z folk-rockové kapely Asonance. Ti se ní loučí na sociálních sítích a sdílí fotografie z koncertů. K tragédii se vyjádřily také mnohé osobnosti. Horká zemřela v neděli ve věku 57 let poté, co prodělala koronavirovou nákazu. Podle nepotvrzených informací se měla onemocněním nakazit úmyslně.

  Z řidiče tramvaje hrdinou. David zahlédl požár, z hořícího domu zachránil dva seniory

  Pondělní pracovní ráno se pro řidiče tramvaje Davida Hrůzu v Brně-Bystrci změnilo v záchranou akci. Při cestě na kontrolu kolejí kvůli námraze si všiml hořícího domu. Nezaváhal a vyběhl lidem na pomoc. Z hořící budovy vyvedl dva seniory, zachránil i auto. „Možná se dělá haló pro nic. Takhle by se měl zachovat každý normální občan,“ hodnotí svůj čin skromný hrdina.

  Vynikám zdvořilostí, řekl Zeman při jmenování soudců. Kvůli platům zmínil „nenažranost"

  Prezident Miloš Zeman v úterý při jmenování sedmi nových soudců zkritizoval neochotu stávajících soudců nechat si zmrazit platy. Zmínil výraz „nenažranost“. Za ostudu české justice pak označil případ bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové (KDU-ČSL, TOP 09) a nákupu letounů CASA. Případ skončil téměř po deseti letech pravomocným osvobozením Parkanové.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Žena se přiznala k vraždě dcery a matky. Hrozí jí 20 let, u soudu prosila o odpuštění

  Aktualizováno

  Ženě, která loni v Českých Budějovicích zavraždila svou dvouletou dceru a vlastní matku, navrhne státní zástupkyně zřejmě 15 až 20 let. Podle obžaloby žena vraždila desítkami bodných a řezných ran. Podle soudce lze čin považovat za vražedný útok s vysokou mírou brutality. Žena ve středu u soudu prosila za odpuštění. Čin spáchala v afektu, do té doby byla bezúhonná, řekla státní zástupkyně Dagmar Šimáková.

  reklama