reklama

Jaká práva má zaměstnanec a jak se postavit k výpovědi?

Kvůli koronaviru krachuje spousta firem, a tak se spousta lidí bojí o práci. Expert na pracovní právo Jaroslav Škubal z advokátní kanceláře PRK Partners zaměstnance v Novém dni hlavně varuje, aby bez řádného pročtení a náležitého rozmyšlení nic nepodepisovali.

reklama

„Lidé často něco podepíší, protože se pro ně jedná o jedinou možnou reakci. Většinou se to týká propouštění nebo třeba snižování mezd,“ vysvětluje Škubal. Tyto situace se odehrávají bez předchozího upozornění, kdy zaměstnanec přijde na schůzku nepřipraven a netuší, o co se jedná. „Zaměstnanci je předložen například dokument k podpisu, ten však nemá sílu ho na místě číst a pochopit všechny detaily. V takové chvíli bych doporučil nic na místě nepodepisovat,“ pokračuje Škubal.

Zaměstnanec může být přeřazen, má-li to ve smlouvě

V nadcházející době mohou zaměstnanci kvůli komplikacím vzhledem ke koronaviru očekávat nepříjemné nabídky ze strany svých zaměstnavatelů. Jednou z nich je nabídka na snížení úvazku. „Snížení úvazku jednoznačně závisí na dohodě se zaměstnancem. Pokud tedy zaměstnanec nechce mít snížený úvazek, s čímž je spojena i nižší mzda, tak může odmítnout. Zde nemá zaměstnavatel žádnou možnost, jak by svůj záměr prosadil,“ konstatuje Škubal.

Podobné je to i se změnou pracovního zařazení. „Hodně však záleží na druhu práce, v praxi na pozici sjednané v pracovní smlouvě. Pokud je šířeji vymezena, tak zaměstnavatel samozřejmě může zařadit zaměstnance podle mantinelů vymezených v pracovní smlouvě do jiných pracovišť,“ varuje Škubal.

Pokud se ale jedná o úzce zaměřenou pozici, která je specifická, tak musí zaměstnanec se změnou souhlasit a podepsat písemný dodatek pracovní smlouvy. Bez souhlasu zaměstnance její změna není možná.

Zákoník práce podle Škubala pamatuje i na to, že by měl zaměstnavatel seznámit zaměstnance s podmínkami, které nová pozice obnáší. „Především se jedná o mzdové podmínky. Myslím si, že klíčové je, aby si tyto věci pohlídal zaměstnanec již na začátku pracovního poměru,“ míní Škubal.

Odstupné závisí na délce trvání pracovního poměru

Noční můrou mnoha zaměstnanců je to, že by byli ze své práce vyhozeni. Nejčastěji se však při ukončení pracovního poměru podepisuje dohoda. „Pokud zaměstnanec nechce odejít, tak samozřejmě nemusí. Měl by si mimo jiné uvědomit, že když uzavře dohodu o rozvázání pracovního poměru bez vážného důvodu, může se to projevit i na nižší podpoře v nezaměstnanosti. Zde opravdu záleží na vážení situace,“ pokračuje Škubal.

Nicméně se dá v dnešní době očekávat, že by zaměstnavatel posléze postupoval výpovědí z organizačních důvodů, byť zde je alespoň odstupné pro zaměstnance. „Odstupné závisí na délce trvání pracovního poměru. u zaměstnanců, kteří jsou v práci déle než dva roky, je odstupné nejvyšší ze zákona, a to jsou tři průměrné měsíční výdělky,“ vysvětluje expert. Do té doby může být odstupné nižší.

Škubal dodává, že v předchozích letech byla nezaměstnanost v České republice poměrně nízká a tolik se nepropouštělo, nicméně se nyní karta trochu obrací: „Záleží především na sektoru, ze kterého náš klient, zaměstnavatel, pochází. Například v hotelech a podobných typech služeb, které byly dotčeny krizí, už propouštění bohužel probíhá a dá se očekávat, že ke konci roku bude propuštěných mnohem víc.“

Nezaměstnanost se nyní drží na nízkých číslech, podle expertů za to mohou především podpůrné státní programy. Situace se už za pár týdnů ale může změnit a bez práce by mohl být až dvojnásobek lidí než dnes.

Tagy:

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Kterým okresům hrozí plošné testování ve školách? Rizikových regionů přibývá
Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Kterým okresům hrozí plošné testování ve školách? Rizikových regionů přibývá

V okresech, kde incidence překročí 300 případů koronaviru na 100 tisíc obyvatel za sedm dní, dojde k plošnému testování žáků ve školách, a to v termínech 1. a 8. listopadu. Informaci novinářům potvrdil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na pondělním brífinku. Podle současných dat ministerstva zdravotnictví by se testování týkalo osmi okresů. Do listopadu by jich ale mohlo být mnohem více.

Nutit lidi k „dobrovolnému očkování“ je absurdní. Vláda cílí na špatné skupiny, říká Dostál
360°

Nutit lidi k „dobrovolnému očkování“ je absurdní. Vláda cílí na špatné skupiny, říká Dostál

Podle experta na zdravotní právo Ondřeje Dostála (Piráti) je pro nastavení opatření proti šíření koronaviru klíčové, zda neočkovaný člověk ohrožuje společnost více než očkovaný. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Reagoval tak na dotaz, zda není na čase uznávat hladinu protilátek. Zároveň podotkl, že nutit občany k dobrovolnému očkování je absurdní a opatření prý cílí na špatné skupiny obyvatel.

Expert: Snížit DPH u energií je nejhorší řešení. To vám řekne každý ekonom s diplomem

Plán vlády na dočasné snížení DPH u energií až na nulu je podle ekonoma Miroslava Zámečníka to nejhorší, co se může z hlediska rozpočtu udělat. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS mluvil podobně také poslanec Pirátů Martin Jiránek. Naopak poslanec za vládní hnutí ANO Patrik Nacher zdůrazňoval, že jde o nejrychlejší způsob, jak lidem ve finanční tísni pomoci.

Divoká klasika ve Francii: Neymara s Messim chránily štíty, Argentince naháněl fanoušek

Le Classique – nejvyhrocenější zápas ve francouzské Ligue 1. Když se loni na podzim potkal Olympique Marseille s Paris Saint-Germain, padlo pět červených a 10 žlutých karet. Nedělení střetnutí dvou nenávidějících se týmů přineslo bezgólovou remízu a „jen“ jedno vyloučení. Divoko bylo zejména na tribunách. Marseillští fanoušci rozjeli pyroshow a na trávník vrhali všechno, co měli po ruce. Kvůli tomu museli hvězdy Pařížanů Lionela Messiho i Neymara chránit pořadatelé za pomoci štítů.

reklama

Domácí zpravodajství

Nejzajímavější reality show z celého světa. Televize Prima spouští nový program

Skupina Prima rozšiřuje programovou nabídku a v pondělí 25. října odpoledne spustí jedenáctý televizní kanál! Prima SHOW se ve svém programovém schématu zaměří na reality show. Přinese druhou sérii české show LIKE HOUSE s Agátou Hanychovou v čele nové party influencerů a představí premiérový denní formát Královny butiků, který je mixem napětí, soutěžení, nákupů, stylingu a módních tipů předního českého stylisty Filipa Vaňka. Nebudou chybět ani ty nejlepší zahraniční show – Krásky a šprti, Ostrov pokušení, Výměna manželek USA nebo Slunce, sex a rodiče v patách.

Odcházející vláda se dál hašteří. Schillerová ztrhala návrh Maláčové na minimální mzdy

Odcházející vláda bude o zvýšení minimální mzdy jednat za týden, oznámila ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Růst na 18 tisíc korun, který navrhuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) označila za naprosto nereálný. Připomněla, že na minimální mzdu je v Česku navázána mzda zaručená a její navýšení by mohlo být pro některé menší a střední zaměstnavatele neúnosné.

Neočkovaní učitelé musí mít při výuce respirátor. Ruší se izolace po návratu z ciziny

Neočkovaní učitelé budou od listopadu muset nosit respirátory při výuce. Výjimku budou mít učitelé ve školkách. Po pondělním vládním zasedání to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sdělil také, že neočkovaní už nebudou muset po příjezdu z rizikových zemí na mapě cestovatele nastoupit do samoizolace. Zachována bude povinnost testu a do té doby bude muset dotyčná osoby nosit na veřejnosti respirátor.

reklama