Jak se nenechat odbýt v práci
Kvůli koronaviru krachuje spousta firem, a tak se spousta lidí bojí o práci. Expert na pracovní právo Jaroslav Škubal z advokátní kanceláře PRK Partners zaměstnance v Novém dni hlavně varuje, aby bez řádného pročtení a náležitého rozmyšlení nic nepodepisovali.
„Lidé často něco podepíší, protože se pro ně jedná o jedinou možnou reakci. Většinou se to týká propouštění nebo třeba snižování mezd,“ vysvětluje Škubal. Tyto situace se odehrávají bez předchozího upozornění, kdy zaměstnanec přijde na schůzku nepřipraven a netuší, o co se jedná. „Zaměstnanci je předložen například dokument k podpisu, ten však nemá sílu ho na místě číst a pochopit všechny detaily. V takové chvíli bych doporučil nic na místě nepodepisovat,“ pokračuje Škubal.
Zaměstnanec může být přeřazen, má-li to ve smlouvě
V nadcházející době mohou zaměstnanci kvůli komplikacím vzhledem ke koronaviru očekávat nepříjemné nabídky ze strany svých zaměstnavatelů. Jednou z nich je nabídka na snížení úvazku. „Snížení úvazku jednoznačně závisí na dohodě se zaměstnancem. Pokud tedy zaměstnanec nechce mít snížený úvazek, s čímž je spojena i nižší mzda, tak může odmítnout. Zde nemá zaměstnavatel žádnou možnost, jak by svůj záměr prosadil,“ konstatuje Škubal.
Podobné je to i se změnou pracovního zařazení. „Hodně však záleží na druhu práce, v praxi na pozici sjednané v pracovní smlouvě. Pokud je šířeji vymezena, tak zaměstnavatel samozřejmě může zařadit zaměstnance podle mantinelů vymezených v pracovní smlouvě do jiných pracovišť,“ varuje Škubal.
Pokud se ale jedná o úzce zaměřenou pozici, která je specifická, tak musí zaměstnanec se změnou souhlasit a podepsat písemný dodatek pracovní smlouvy. Bez souhlasu zaměstnance její změna není možná.
Zákoník práce podle Škubala pamatuje i na to, že by měl zaměstnavatel seznámit zaměstnance s podmínkami, které nová pozice obnáší. „Především se jedná o mzdové podmínky. Myslím si, že klíčové je, aby si tyto věci pohlídal zaměstnanec již na začátku pracovního poměru,“ míní Škubal.
Odstupné závisí na délce trvání pracovního poměru
Noční můrou mnoha zaměstnanců je to, že by byli ze své práce vyhozeni. Nejčastěji se však při ukončení pracovního poměru podepisuje dohoda. „Pokud zaměstnanec nechce odejít, tak samozřejmě nemusí. Měl by si mimo jiné uvědomit, že když uzavře dohodu o rozvázání pracovního poměru bez vážného důvodu, může se to projevit i na nižší podpoře v nezaměstnanosti. Zde opravdu záleží na vážení situace,“ pokračuje Škubal.
Nicméně se dá v dnešní době očekávat, že by zaměstnavatel posléze postupoval výpovědí z organizačních důvodů, byť zde je alespoň odstupné pro zaměstnance. „Odstupné závisí na délce trvání pracovního poměru. u zaměstnanců, kteří jsou v práci déle než dva roky, je odstupné nejvyšší ze zákona, a to jsou tři průměrné měsíční výdělky,“ vysvětluje expert. Do té doby může být odstupné nižší.
Škubal dodává, že v předchozích letech byla nezaměstnanost v České republice poměrně nízká a tolik se nepropouštělo, nicméně se nyní karta trochu obrací: „Záleží především na sektoru, ze kterého náš klient, zaměstnavatel, pochází. Například v hotelech a podobných typech služeb, které byly dotčeny krizí, už propouštění bohužel probíhá a dá se očekávat, že ke konci roku bude propuštěných mnohem víc.“
Nezaměstnanost se nyní drží na nízkých číslech, podle expertů za to mohou především podpůrné státní programy. Situace se už za pár týdnů ale může změnit a bez práce by mohl být až dvojnásobek lidí než dnes.