Praha je v roce 2021 sedmým nejlepším městem k životu na světě. Vyplývá to z velkého průzkumu britského magazínu Time Out, ve kterém odpovídalo 27 tisíc respondentů po celém světě. Podle dotázaných si hlavní město České republiky udrželo své kouzlo i v dobách pandemie koronaviru. Na prvním místě skončilo San Francisco.
V průzkumu přispělo zhruba 27 tisíc respondentů z celého světa. Mezi nimi i redaktoři magazínu Time Out. Žebříček pak autoři sestavili na základě vizuálního dojmu z měst, místní kuchyně či kulturních zajímavostí. Pořadí zohledňuje i vyspělost a udržitelnost regionů města.
Dálnice z Prahy měla vést až do Moskvy, před 50 lety byl otevřen první úsek D1
Před půlstoletím 12. července 1971 byla otevřena první česká dálnice, dvacetikilometrový úsek z Prahy do Mirošovic. „Jsme na začátku výstavy naší dálniční sítě,“ uvítalo přestřihnutí pásky Rudé právo. Soudruzi předpokládali, že do roku 2000 se dálnice dostaví až na hranice se Sovětským svazem. A Rusové následně celé dílo protáhnou až do Moskvy.
Titul nejlepšího města na světě získalo americké San Francisco. Kromě vizuální krásy města si respondenti chválili i kreativní výmysly podnikatelů během lockdownu. Ten byl v San Franciscu na začátku pandemie poměrně přísný, městu to však v budoucnu pomohlo. Stát Kalifornie, jehož je San Francisco součástí, přesto eviduje nejvíce nakažených koronavirem z celých Spojených států.
Na druhém místě skončil Amsterdam. Když se město zavázalo, že se zbaví části proslulých coffe shopů (obchody, ve kterých se prodává marihuana) a ikonických nevěstinců ve skleněných výlohách, trochu tím podle autorů průzkumu ztratilo své kulturní kouzlo. Historickému centru to však jen prospělo. Amsterdam je nyní čistější a klidnější. Město také mnohé fascinuje svou vyspělostí a zeleností. Díky rovinatému povrchu je cyklistická doprava prakticky běžnější než jízda autem.
Bronzovou příčku obsadil Manchester, a to především z důvodu, jak zvládal koronavirovou pandemii. V anglickém městě panovala během krize vysoká solidarita. Některé firmy nabízely bezplatné podpory duševního zdraví, mnoho restaurací rozdávalo jídlo potřebným zadarmo. Potěšily i okázalé kulturní akce.
Praha v žebříčku obsadila sedmé místo. Když už se nějaký turista během pandemie do české metropole dostal, spatřil něco, co v době předkoronavirové nebylo možné – čisté a prakticky vylidněné centrum města. Praha respondenty nadchla kulturními památkami, jídlem i poměrně vysokou životní úrovní. Pandemii hlavní město po většinu času zvládalo z pohledu nakažených na celkový počet obyvatel lépe než většina ostatních krajských měst v ČR.
Celý žebříček:
1. San Francisco (USA)
2. Amsterdam (Nizozemsko)
3. Manchester (Velká Británie)
4. Kodaň (Dánsko)
5. New York (USA)
6. Montréal (Kanada)
7. Praha (Česko)
8. Tel Aviv (Izrael)
9. Porto (Portugalsko)
10. Tokio (Japonsko)
11. Los Angeles (USA)
12. Chicago (USA)
13. Londýn (Velká Británie)
14. Barcelona (Španělsko)
15. Melbourne (Austrálie)
16. Sydney (Austrálie)
17. Šanghaj (Čína)
18. Madrid (Španělsko)
19. Mexiko City (Mexiko)
20. Hongkong (Čína)
21. Lisabon (Portugalsko)
22. Boston (USA)
23. Milán (Itálie)
24. Singapur (Singapur)
25. Miami (USA)