Jako když se hroutil Sovětský svaz. Rusko už nezvládá hasit potyčky ve svém regionu

V posledních týdnech se z území, kde se po dekády rozkládal Sovětský svaz, stal sud s prachem. Rusko vyčerpané válkou na Ukrajině už totiž podle zahraničních pozorovatelů nezvládá udržovat v regionu stabilitu, a v oblasti proto narůstá napětí i počet lokálních půtek. Třaskavá může být situace v sousedních státech, v Arménii, Tádžikistánu, Gruzii nebo Čečensku.

Jednou z hlavních motivací Ruska pro vstup do války na Ukrajině byla snaha obnovit územní rozmach z dob Sovětského svazu a upevnit politický vliv u svých regionálních sousedů. Jenže paradoxně se děje úplný opak.

Kyjev odmítá pod ruskými útoky kapitulovat, a dokonce svou úspěšnou protiofenzívou donutil Rusko k vyhlášení mobilizace. Kreml tak bude muset upřít na Ukrajinu ještě větší pozornost, což vyhovuje zejména jeho blízkým sousedům. Překotný vývoj událostí připomíná napjatou atmosféru, která předcházela rozpadu Sovětského svazu.

„Kvůli marastu na Ukrajině už není Rusko tak ceněný spojenec,“ zhodnotil prestižní časopis Time. Slábnoucí vliv Moskvy se v posledních dnech projevuje hned na několika frontách.

Arménie a Ázerbájdžán

Horký konflikt doutná především mezi státy na Kavkazu. Kvůli dlouholetým potyčkám rozmístilo Rusko v regionu Arménie a Ázerbájdžánu mírové jednotky, aby předešlo sporům mezi oběma státy. Jenže kvůli válce na Ukrajině Moskva podstatnou část jednotek povolala na frontu a na Kavkazu to znovu vře. Arménci a Ázerbájdžánci se v posledních týdnech opakovaně ostřelovali.

Gruzie

Podle webu Politico rostou autonomní tendence i v zemi, která v minulosti už několikrát poznala ruskou zlost – v Gruzii. Řada politiků i občanů ve státě smýšlí prozápadně a v ulicích měst vlají ukrajinské vlajky. Kvůli strachu z Moskvy se ale Gruzie nepřidala k západním sankcím, za což Tbilisi kritizoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Gruzínský politik Irakli Kobakhidze před časem dokonce vtipkoval o tom, že se nabízí možnost otevřít druhou frontu proti Rusku právě z Gruzie. Což vcelku vykresluje náladu v maličkém státě, který si v roce 2008 zažil ruskou invazi.

Experti upozorňují, že konflikty mohou vzniknout také v některých ruských republikách v čele s Čečenskem nebo Dagestánem.

Tádžikistán a Kyrgyzstán

Napětí stoupá rovněž ve střední Asii, kde využívají nepozornosti ruského obra Tádžikistán a Kyrgyzstán k ozbrojeným potyčkám. Také z této oblasti Rusko před časem stáhlo část mírových jednotek.

Rétoricky vůči Rusku přitvrzuje i Kazachstán, kterému se dostalo v otázce územní celistvosti podpory od Číny. Peking prohlásil, že respektuje územní integritu Kazachstánu.

Moldavsko

Za další region, ve kterém narůstají protiruské tendence, považuje Politico Moldavsko. Moldavsko smýšlí prozápadně, a dokonce se v červnu stalo kandidátskou zemí Evropské unie. Rychlejšímu politickému postupu na západ ale zemi brání problematický region Podněstří, kde zůstávají proruské jednotky.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
18:53

Polsko uvalilo sankce na exportní divizi ruského Gazpromu

18:39

Ruské anexe na Ukrajině ohrožují naděje na mír v regionu, řekl šéf OSN Guterres

18:05

Při ostřelování autobusové zastávky v Mykolajivu byli zabiti dva lidé, 12 jich bylo zraněno

17:35

Západ se snaží v postsovětském prostoru vyvolat další konflikty, tvrdí Putin

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.

Živě
ON-LINE: Miliardy na kompenzaci dodávek Ukrajině i modernizaci armády. ČR získá pomoc USA

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Mluvčí kremlu Dmitrij Peskov pak vzkázal, že cílem Ruska je získat Doněckou oblast. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou další vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Hádka kvůli rozpočtu. Jste královna Instagramu, vyslechla si Schillerová od Stanjury

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se při projednávání státního rozpočtu ostře pustila do svého nástupce Zbyňka Stanjury (ODS). Během schůze dolní komory uvedla, že neodvádí poctivou práci a že avizované příjmy do státní kasy jsou jen „virtuální“. Stanjura se proti své předchůdkyni ohradil a označil ji za „královnu Instagramu“. Podotkl, že sama žongluje s čísly.

Domácí zpravodajství

Střelba na hranicích. Převaděč agresivně projel kontrolou, v autě vezl 15 migrantů

Policie zadržela od půlnoci, kdy začaly na hranicích se Slovenskem dočasné kontroly, přes 120 migrantů a sedm převaděčů. Radiožurnálu to řekl ředitel cizinecké policie Milan Majer. Jeden z převaděčů před strážci zákona nebezpečně ujížděl, zastavily ho až výstřely. Situaci pro vás na místě sleduje i štáb CNN Prima NEWS. Česko zahájilo kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes tuzemsko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici minimálně deset dnů.