CNN Prima News Jakub Seidler

Jakub Seidler

Výpis příspěvků ke štítku „Jakub Seidler“

Česká ekonomika ožije. Rizikem je státní rozpočet, varují Klaus, Hampl a Horská

Relativně brzké schválení vakcíny proti koronaviru jak ze strany amerických, tak evropských lékových agentur dává naději, že covidová epizoda by mohla v nadcházejícím roce skončit. To by znamenalo lepší vývoj globální ekonomiky, než se dosud čekalo, což by se příznivě projevilo i na tuzemském hospodářství. Odborníci ale varují před nastoleným trendem vývoje českých veřejných financí.

Epidemie si vybere krutou daň. Českou ekonomiku čeká prudký propad, věští ekonomové

Tuzemské hospodářství se v posledních třech měsících letošního roku propadne hlouběji než na jaře. Návrat na předkrizovou úroveň se odsouvá až na rok 2023. Kupní síla mezd se sníží a nezaměstnanost začne růst. Vláda bude v příštím roce hospodařit s podobně hlubokým rozpočtovým schodkem jako letos. Vyplývá to z aktualizované makroekonomické prognózy České bankovní asociace.

Zájem o hypotéky atakuje historická maxima. Letošní září překonalo rekord z roku 2018

Hlad po úvěrech na bydlení neslábne. Banky v září poskytly hypotéky v objemu přes 22 miliard korun. To je asi čtyři miliardy korun nad pětiletým průměrem a nejvíce od června 2017. Pravděpodobně také padne rekord roku 2016, kdy banky půjčily na hypotečních úvěrech celkem 225,8 miliardy korun. Za vysokým zájmem o tento typ půjček stojí také další snížení průměrné úrokové sazby u hypoték.

Řítíme se do dluhové katastrofy. Ekonomové cupují rozpočtový plán ministerstva financí

Ohrožení dlouhodobé stability veřejných financí, rozmělnění rozpočtových pravidel, nezodpovědnost vůči budoucím generacím. Tak nejčastěji hodnotí ekonomové předběžný návrh státního rozpočtu na rok 2021, který představilo ministerstvo financí. Podle něj by se měl rozpočtový schodek pohybovat kolem 320 miliard korun. Skutečnost ale bude ještě horší, neboť jak přiznala šéfka rezortu financí Alena Schillerová (za ANO), návrh nezahrnuje dopady očekávaného zrušení superhrubé mzdy.

Češi vzali obchody útokem. Červencové tržby meziročně nečekaně vzrostly

Maloobchodní tržby bez započítání prodeje motorových vozidel se v červenci oproti minulému roku zvýšily o tři procenta, a to v reálném vyjádření, tedy po zohlednění vlivu růstu cenové hladiny. Jde o pozitivní překvapení, protože očekávání trhu i analytiků počítala se stagnací. Obchodníci utržili také o dvě procenta více v porovnání s předchozím měsícem.

Analytici: Pokles HDP není tragický, problémem bude nezaměstnanost

I když česká ekonomika ve druhém čtvrtletí rekordně propadla, nejde s přihlédnutím k očekáváním trhu a vývoji v dalších zemích postižených pandemií o zcela negativní výsledek. Nejhorší má česká ekonomika za sebou a ve třetím čtvrtletí by měla již vykázat mezičtvrtletní růst. Vyplývá to z vyjádření analytiků.

Stát nám z mezd bere stále víc, aniž by hnul brvou. Daňové slevy jsou deset let stejné

Když to dobře půjde, od nového roku se změní výpočet pro daň z výdělků zaměstnanců. Namísto superhrubé mzdy se totiž základnou stane mzda hrubá. Lidé prý díky tomu ušetří pár stokorun měsíčně a erár to nezruinuje. Stát nám totiž každoročně sebere na daních stále vyšší část mzdy. Důvodem je neměnná výše slev na daních. Některé se nezvyšovaly i více než deset let.