CNN Prima News Jan Palach

Jan Palach

Výpis příspěvků ke štítku „Jan Palach“

Vzdor proti okupaci a normalizaci. Na pohřeb upáleného Evžena Plocka přišly tisíce lidí

Ten pohřební průvod byl dlouhý až tři kilometry. Československo se 12. dubna 1969 loučilo s Evženem Plockem. Po Janu Palachovi a Janu Zajícovi to byla další oběť sovětské okupace z 21. srpna 1968. Sebeoběť, neboť Plocek se na jihlavském náměstí upálil na protest proti invazi a také stupňující se normalizaci. I mnozí reformní komunisté, kteří sovětskou agresi dříve odsuzovali, totiž začali přítomnost okupační armády označovat jako bratrskou pomoc. „Vzpomínám, že moje maminka tehdy osudy upálených obětí hodně prožívala,“ říká pro CNN Prima NEWS ústavní soudce a jihlavský rodák Jan Svatoň. V době upálení Evžena Plocka mu bylo 16 let.

Známý umělec roky schovával Palachovu medaili, po které šli estébáci. Teď si ji můžete koupit

Od smrti Jana Palacha uplynulo přesně 55 let. A i po tak dlouhé době se dá objevit neznámý příběh, který je spjat s jeho nesmírnou obětí. Přesně tím je osud zapomenuté Palachovy medaile od umělce Jiřího Harcuby, kterou před komunisty po desetiletí schovával sklářský výtvarník Aleš Vašíček. Právě Vašíček teď pro CNN Prima NEWS vypráví, jak to s unikátním artefaktem bylo.

Vraždu Jana Palacha připravili zavilí antikomunisti a hochštapleři, lhalo 20 let Rudé právo

Dvacetiletý student Jan Palach podlehl těžkým popáleninám 19. ledna 1969. Sebevražda upálením, kterou spáchal o tři dny dříve na Václavském náměstí, měla český národ vyburcovat z letargie, s jakou se pozvolna podvoloval sovětské okupaci. A zatímco v lednu před 55 lety i ústřední deník KSČ Rudé právo o živé pochodni referoval do jisté míry objektivně, záhy se v normalizačních médiích o celé události začalo masivně lhát. „Byl to právě on, který tuto hroznou vraždu inspiroval, organizoval a připravoval,“ neváhalo Rudé právo v roce 1979 označit za spoluviníka Palachova úmrtí třeba šachového velmistra Luďka Pachmana. Nenávistná kampaň trvala 20 let a ukončila ji až sametová revoluce v roce 1989.

Výsledky prověřování zásahu policie na filozofické fakultě? Až na jaře, řekl Rakušan

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) bude mít výsledky prověřování policejního zásahu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) nejdříve na jaře. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) to v neděli řekl v diskusním pořadu České televize (ČT) Otázky Václava Moravce. Připomněl, že vnitřní kontrola policejního prezidia odhalila nedostatky v krizové komunikaci a ve využívání analytických nástrojů.

Studenti nechápou, proč policisté opustili budovu fakulty před střelbou, říká Zaorálek

Studenti Filozofické fakulty Univerzity Karlovy si nedokážou vysvětlit, že hlavní budova zůstala ponechána úplně bez dozoru, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS bývalý ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek, který na fakultě vyučuje a v době útoku měl v budově přednášku. Podle něj studenti dění pečlivě sledují a mají pocit, že by na jejich otázky měl někdo konečně začít odpovídat.

Po střelbě na fakultě lidé darovali přes 70 milionů. Jsme zaskočeni, říká vedení univerzity

Vedení Univerzity Karlovy je zaskočené vlnou solidarity a sounáležitosti. Na středeční tiskové konferenci to řekla rektora univerzity Milena Králíčková. Podle ní bude potřebovat pomoc celá řada zaměstnanců a studentů školy. Zároveň se také ustanovila pracovní skupina, která se bude věnovat prevenci a ochraně zdraví měkkých cílů. Vedení také uvedlo, že při zásahu byla zničena více než stovka dveří. Jejich oprava bude stát miliony.

Filozofická fakulta až do konce semestru ruší výuku. Zkoušky budou dobrovolné

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy (FF UK) zrušila výuku do konce zimního semestru. Zkouškové období se uskuteční podle harmonogramu akademického roku, atestace ale budou dobrovolné, stejně jako skládání státních závěrečných zkoušek. Vyplývá to z informací pro studenty fakulty. O detailech budou studenty vedoucí kateder informovat v příštím týdnu. Budova fakulty na náměstí Jana Palacha, v níž student školy minulý týden zastřelil 14 lidí, zůstane uzavřena minimálně do konce ledna.

Moravčík: Policisté s dlouhými zbraněmi vyrazí do ulic. Vyšlou signál i klávesnicovým hrdinům

Až do 1. ledna budou v ulicích dohlížet na bezpečnost policisté s dlouhými zbraněmi. Signál je jasný: „Jsme tady, jsme připraveni zasáhnout,“ řekl mluvčí Policejního prezidia ČR Ondřej Moravčík ve vysílání CNN Prima NEWS. Podle něj se policie zaměří také na příspěvky na sociálních sítích, které naznačují opakování útoku či jej schvalují. „Vyšleme signál klávesnicovým hrdinům, že si nemohou psát, co chtějí,“ podotkl Moravčík.

Zmatek, strach a bezmoc, popisují svědci z blízkého okolí fakulty. Chválí jednání policie

Na místě čtvrteční tragédie bylo mnoho potenciálních obětí vražedného střelce. Vedle hlavní budovy Filozofické fakulty UK vede Kaprova ulice, z jedné strany ji lemuje několik obchůdků, za jejich sklem jsou vidět prodavači. Vrah by je proto měl snadno na mušce. Policisté proto začali všechny lidi z ulice zahánět do budov nebo do blízké stanice metra Staroměstská. „Lidi se ptali, co se děje. Dozvěděl jsem se od policie, že je tam aktivní střelec a ať nikdo nevychází ven,“ uvedl pro CNN Prima NEWS jeden ze svědků.

Vztek nad ztrátou tolika mladých, řekl Pavel ke střelbě. Fiala oznámil státní smutek

Bezpečnostní složky ujistily Petra Fialu (ODS), že mají situaci po střelbě na Filozofické fakultě UK plně pod kontrolou a občanům nehrozí žádné nebezpečí, řekl premiér. Při střelbě zemřelo 15 lidí včetně útočníka, uvedla policie. Záchranná služba ošetřila 11 vážně, osm středně a pět lehce zraněných, všechny převezla do nemocnic. Střelec je po smrti. Podle informací CNN Prima NEWS byl pachatel studentem fakulty a před incidentem na škole zavraždil svého otce. Policie už evakuovala celou budovu Filozofické fakulty a provádí tam pyrotechnickou prohlídku. V Česku bude kvůli tragickému incidentu vyhlášen na sobotu 23. prosince státní smutek. Státní vlajky budou spuštěny na půl žerdi.

Sehrál roli lidového tribuna. Expert zhodnotil Babiše u korunovačních klenotů

Z hlediska politické marketingu to byl velmi dobrý krok. Tak hodnotil politolog Lukáš Valeš kandidáta na prezidenta Andreje Babiše (ANO), který si vystál více než tříhodinovou frontu na korunovační klenoty. Jeho protikandidát Petr Pavel naopak uspořádal tiskovou konferenci s Danuší Nerudovou, která jej znovu veřejně podpořila. Následně zamířil do Ústí nad Labem, kde na něj čekalo více než tisíc lidí.

Česko si připomíná památku Jana Palacha. Upálil se na protest proti nastupující normalizaci

Česko si v pondělí na několika místech připomíná památku Jana Palacha, který se před 54 lety upálil na pražském Václavském náměstí. Svým činem chtěl vyburcovat společnost z letargie, do níž upadala po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v čele se SSSR v srpnu 1968. Dvacetiletý vysokoškolský student zemřel na následky těžkých popálenin tři dny po svém činu, 19. ledna 1969.