CNN Prima News Jan Palach

Jan Palach

Výpis příspěvků ke štítku „Jan Palach“

Sehrál roli lidového tribuna. Expert zhodnotil Babiše u korunovačních klenotů

17. ledna 2023 07:09

Z hlediska politické marketingu to byl velmi dobrý krok. Tak hodnotil politolog Lukáš Valeš kandidáta na prezidenta Andreje Babiše (ANO), který si vystál více než tříhodinovou frontu na korunovační klenoty. Jeho protikandidát Petr Pavel naopak uspořádal tiskovou konferenci s Danuší Nerudovou, která jej znovu veřejně podpořila. Následně zamířil do Ústí nad Labem, kde na něj čekalo více než tisíc lidí.

Česko si připomíná památku Jana Palacha. Upálil se na protest proti nastupující normalizaci

16. ledna 2023 12:17

Česko si v pondělí na několika místech připomíná památku Jana Palacha, který se před 54 lety upálil na pražském Václavském náměstí. Svým činem chtěl vyburcovat společnost z letargie, do níž upadala po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v čele se SSSR v srpnu 1968. Dvacetiletý vysokoškolský student zemřel na následky těžkých popálenin tři dny po svém činu, 19. ledna 1969.

Palach měl mít až 29 následovníků, 20. ledna se upálil pivovarský dělník z Plzně

20. ledna 2022 07:35

Na plzeňském Dukelském náměstí vzplála živá pochodeň 20. ledna 1969. Následovníkem Jana Palacha se stal 25letý pivovarský dělník Josef Hlavatý, když se polil dvěma litry petroleje a škrtl sirkou. Dnes náměstí nese jméno T. G. Masaryka, upáleného mladíka tu však nepřipomíná busta ani pamětní deska. Den po Palachově pohřbu se v Chebu zapálil 16letý učeň Jan Béreš a zřejmě poslední živou pochodní byl v dubnu 39letý Evžen Plocek z Jihlavy. Od 16. ledna do konce dubna 1969 se pokusilo ve jménu Jana Palacha zemřít 29 lidí.

Vystrčil uctil památku Jana Palacha. Fiala poslal květiny, veřejnost zapálila svíčky

16. ledna 2022 11:49

Odkaz činu Jana Palacha upozorňuje, že hájit svobodu a nezávislost je velmi důležité. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) to v neděli dopoledne řekl na pietním aktu k uctění památky studenta, který se před 53 lety upálil na Václavském náměstí v Praze. Vystrčil také zdůraznil, že je třeba se o demokracii starat. Palach se v lednu 1969 zapálil, aby vyburcoval společnost z letargie, do níž upadala po zděšení z okupace země vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Těžce popálený mladík zemřel 19. ledna 1969.

Filmaři přetvořili centrum Prahy pro trhák s Goslingem. Hřib by chtěl kulisy ponechat

15. července 2021 21:19

V hlavním městě pokračuje natáčení velkofilmu The Gray Man v čele s hercem Ryanem Goslingem. Filmaři za sebou mají třináct natáčecích dnů v několika pražských lokacích. Některé se změnily k nepoznání a nový kabát se kupodivu zalíbil vedení Prahy. Pirátský primátor Zdeněk Hřib by byl rád, kdyby i po natáčení alespoň na čas kulisy zůstaly.

Palachův pohřeb byl posledním svobodným vzedmutím emocí, vzpomíná pamětník

19. ledna 2021 10:28

Příběh Jana Palacha, studenta, který se 16. ledna 1969 na protest proti srpnové invazi vojsk Varšavské smlouvy a ústupkům okupantům upálil, slyšel snad každý z nás. 25. ledna se konal Palachův pohřeb, který se stal manifestací proti měnícím se poměrům. Na poslední cestě studenta doprovodilo na 200 tisíc lidí. Mezi nimi byl i tehdejší posluchač prvního ročníku gymnázia Jiří Janovský.

Jak to muselo vypadat v době, kdy se zapálil, zavzpomínal Vystrčil na Palacha

16. ledna 2021 12:20

Obhajoba svobody a snaha vyvést národ z nesvobody byl podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila bezprecedentní čin studenta Jana Palacha, který se před 52 lety upálil na Václavském náměstí v Praze. Počátkem roku 1969 tak učinil v pokusu o vyburcování lidí z letargie, do níž společnost upadala po srpnové okupaci země vojsky Varšavské smlouvy. V den 52. výročí jeho činu Vystrčil s dalšími třemi senátory položil květiny a svíčky v místě, kde událost připomíná dřevěný kříž v chodníku pod Národním muzeem.

Jak to bylo s utajeným Palachovým pomníkem? Komunisté ho zavrhli, aniž by znali význam

16. ledna 2021 05:11

Hned vedle budovy parlamentu ČSSR měl už roku 1969 stát skrytý pomník Jana Palacha. Všem komunistickým poslancům na očích. Troufalý kousek naplánovali architekt stavby Karel Prager a sochař Miloslav Chlupáč. Normalizační cenzoři ale projekt zastavili. Po revoluci se kolegové k plánům na Palachův pomník vrátili, nakonec ho ale realizoval až sochař Antonín Kašpar v roce 2020. Historička architektury Radomíra Sedláková se s Pragerem znala, napsala o něm knihu a vysvětluje, jak to s pomníkem bylo od jeho počátků.