Vypadá to, že když je potřeba, vláda je schopná se s opozicí domluvit bez vzájemného ostřelování a výpadů. Premiér Andrej Babiš (ANO) i vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) vyslyšeli některé podmínky opozičních Pirátů a STAN, jež mají zmírnit dopady koronavirové krize. Na oplátku chce vláda pomoct při prodloužení nouzového stavu. Komunisté, kteří až doposud kabinetu pomáhali, už totiž nouzový stav nepodpoří.
Piráti a STAN s Babišem a Hamáčkem jednali už v neděli večer. Dali si pět podmínek, které jsou stěžejní pro to, aby mohli vládě pomoct prodloužit nouzový stav. Podmínky má i koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09).
„My už toho máme dost. I proto jsme s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem jeli na schůzku s premiérem Babišem, byl přítomen i vicepremiér Hamáček. Představili jsme pětici názorů, které by mohly pomoct. Nebudou fungovat nové a nové restrikce. Bude fungovat to, že budeme lidi motivovat,“ řekl na úterní tiskové konferenci šéf STAN Vít Rakušan.
Zdůraznil, že nouzový stav nechtějí prodlužit o 30 dnů do 16. března, jak žádá vláda. O kratší variantě jsou ale připraveni ještě jednat.
Hamáček už dříve varoval, že pokud by nouzový stav přestal 15. února platit, mohly by se otevřít hospody, restaurace, obchody, služby i školy. Podle Hamáčka by došlo ke kolapsu českého zdravotnictví. Vláda ví, že jde do tuhého, proto opoziční návrhy z velké části vyslyšela.
Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová ale v úterý upozornila, že když něco zazní na tiskové konferenci vlády, neznamená to, že v reálu bude opatření fungovat. Podobně to vidí lídr KDU-ČSL Marian Jurečka.
„Tohle nestačí, protože jsou tady další kroky, které je třeba udělat. To, že vláda něco schválila, neznamená, že to bude od zítřka v účinnosti,“ prohlásil Jurečka.
Mezi požadavky, které část opozice předložila a vláda je v pondělí přijala nebo přislíbila, že se jimi bude zabývat, patří těchto pět položek:
- Nemocenská pro pacienty s covidem a příplatek za karanténu či izolaci
Vláda v pondělí schválila, že lidé v nařízené karanténě by měli k náhradě mzdy dostat bonus až 370 korun za den. Peníze by vyplácel zaměstnavatel po dobu deseti dnů, o výdaje by si pak snížil sociální odvody. Zaměstnanci v karanténě nyní dostávají 60 procent průměrného výdělku.
- Kompenzace pro podnikatele
Vláda schválila, že se zvýší kompenzační bonus. Podnikatelé, které zasáhla epidemie koronaviru, dostanou místo 500 korun denně 1 000 korun. Zaměstnavatelé navíc získají 500 korun denně na každého zaměstnance. Aby podnikatelé na kompenzace dosáhli, musejí prokázat, že jim tržby poklesly nejméně o 50 procent.
- Otevření škol
Opozice chce, aby ředitelé mohli za jasných podmínek otevřít školy. Vláda v pondělí sice jasný plán nepředstavila, počítá ale s návratem části školáků a studentů do lavic od března.
„První by měli být studenti maturitních ročníků. Budeme hledat řešení, které nám umožní otevřít školy. Ruku v ruce bude muset jít systém testování. Dohodli jsme se, že Ústřední krizový štáb velmi rychle připraví strategii tak, abychom byli připraveni, a pokud to situace umožní, abychom mohli naše školy od března otevírat,“ prohlásil po pondělním jednání vlády Hamáček.
O tom, že by se studenti mohli do škol postupně začít vracet už v březnu, informoval už před jednáním. „Pokud se mluví o termínu 1. března pro návrat maturantů, pak by ti další mohli následovat s týdenním odstupem. Třeťáci by se tedy mohli vrátit 8. března,“ řekl Hamáček.
- Pandemický zákon
Piráti a STAN, ale i koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) chtějí, aby v Česku skončil nouzový stav. Vláda by měla opatření vyhlašovat na základě pandemického zákona nebo změnou krizových zákonů. Opozice o tom má jednat v úterý ve Sněmovně s Hamáčkem.
- Testování ve firmách
Opozice chce, aby stát pomohl s testováním ve firmách. Pravidelné testování zaměstnanců na koronavirus by mohlo začít ještě v únoru. Antigenní testy v podnicích by proplácely zdravotní pojišťovny. Minulý týden se na tom dohodli zaměstnavatelé se zástupci ministerstev. Začátek testování v podnicích bude záviset na tom, kdy ministerstvo zdravotnictví dokončí nastavení podmínek vyšetření.
Podle Pirátů i přesto, že se vláda k věcem postavila pozitivně, jsou v návrzích velké nedostatky. Navýšení nemocenské podle nich vůbec nemyslí na OSVČ, ale je pouze pro zaměstnance. Kompenzační bonus je pouze ve formě nápadu a nikoliv jasně předloženého a vládou schváleného návrhu.
Pokud by tedy měli podpořit nouzový stav, budou apelovat na dopracování těchto změn. Navíc chtějí i projednání exekučního zákona.
Odškodňovací zákon zatím podporu nemá
Zatímco po splnění těchto podmínek by pro prodloužení nouzového stavu zřejmě zvedli ruku Piráti se STAN, koalice Spolu nikoliv. Ta požaduje navíc například debatu o tzv. odškodňovacím zákoně, podle kterého by měl stát platit podnikatelům plnou výši fixních nákladů, pokud kvůli vládním opatřením museli činnost zcela zastavit. V případě omezení činnosti by šlo o náhradu poloviny fixních nákladů. Obnovit by opozice chtěla též odpuštění odvodů pro živnostníky a malé firmy.
To by chtěla koalice ODS, TOP 09 a lidovců projednat už ve středu, tedy den před jednáním o nouzovém stavu. Odškodňovací zákon totiž vládní poslanci na posledním jednání Sněmovny odmítli na plénum zařadit.