reklama

Jdi do důchodu, vzkázali Zaorálkovi hudebníci demonstrující na Staroměstském náměstí

V pondělí se na pražském Staroměstském náměstí konala demonstrace několika stovek hudebníků, kteří nejsou spokojení s postupem vlády. Tvrdí, že bez okamžité finanční podpory od státu hrozí kolaps celého hudebního průmyslu. Ministr kultury Lubomír Zaorálek si od nich vyslechl, že by měl jít do důchodu.

reklama

Demonstrace na Staroměstském náměstí probíhala dramaticky. „Lidé nejsou spokojeni s projevem ministra Lubomíra Zaorálka. Vadí jim, že straší druhou vlnou a pořvávají na něj, ať jde do důchodu,“ popisuje reportérka CNN Prima NEWS Karolina Hošek. Ministr se podle demonstrujících pořádně nevyjádřil k jednotlivým požadavkům. „Dočkal se převážně negativních reakcí, protože nepřinesl prakticky žádné odpovědi, ani plán podpory,“ říká hudebník Jan Drábek, který sám demonstraci navštívil.

Přestože na sociálních sítích avizovalo účast na demonstraci přes 5 000 lidí, velká část z nich na Staroměstské náměstí nedorazila. „Nižší účast připisuji především tomu, že mnoho potenciálních účastníků demonstrace je z regionů, tudíž se neměli možnost do Prahy dostat. Navíc mnoho z nich bylo nuceno si najít jinou práci a nemají tak ve všední den prostor demonstrovat,“ doplňuje Jan Drábek. Podle policejních odhadů dorazilo na místo asi tisíc lidí.

Činnost ukončí až 250 hudebních klubů

„Stále se na mě obracejí, abychom od září povolili shromáždění pěti až deseti tisíc osob, to je prostě nerealistické,“ tvrdí Zaorálek. Podle něj má umělcům pomoci program Covid Kultura, ve kterém je připraveno 900 milionů korun. O dotaci budou moci požádat pořadatelé kulturních akcí, kteří je museli kvůli epidemii neplánovaně přesouvat nebo rušit. Stát jim vyplatí až polovinu ušlých výdajů, maximálně pět milionů.

K tématu

„Potřebujeme znát pravidla, za kterých se můžeme vrátit do koncertních sálů a divadel. Teď je to snazší, protože provozujeme letní scény, ale už v září se vracíme do budov a potřebujeme vědět, jaká pravidla budou platit,“ podotýká producent a podporovatel výzvy Janis Sidovský.

Česká obec hudební sepsala otevřený dopis vládě, ve kterém uvádí, že až 20 tisíc hudebníků a dalších přidružených profesí, jako jsou zvukaři a technici, je zcela bez příjmů. Na 250 hudebních klubů prý pravděpodobně ukončí činnost a v ohrožení jsou i velké festivaly. Lidem z hudební branže zároveň komplikuje situaci, že neví kdy a jak se jim kvůli koronavirovým opatřením příjmy vrátí.

Hudebníci proto požadují, aby vláda prodloužila takzvanou pětadvacítku pro OSVČ a zahrnula do ní i lidi pracující na dohodu. To je podle ministra reálné, musí se však vymezit, kdo na peníze bude mít nárok. Dalším požadavkem muzikantů je i zřízení záchranného fondu, který by kompenzoval náklady pořadatelů kulturních akcí, jenž se zrušily v souvislosti s opatřeními proti koronaviru. Chtějí také úlevu na nájemném ve státem vlastněných budovách nebo snížení DPH na vstupenkách.


    

K tématu

Další hlavní zprávy

Politika

Hamáčkova pomsta? Vicepremiér odvolal Netolického z dozorčí rady České pošty

Hamáčkova pomsta? Vicepremiér odvolal Netolického z dozorčí rady České pošty

Předseda ČSSD Jan Hamáček si zřejmě vyřizuje účty s pardubickým hejtmanem Martinem Netolickým (ČSSD). Odvolal jej z dozorčí rady České pošty a údajně s ním ani nekomunikuje. Na jeho místo navrhlo vnitro Martina Kubu (ODS). Informoval o tom web info.cz Netolický pro Seznam Zprávy prozradil, že Hamáček plánoval cestu do Moskvy, aby nákupem vakcín Sputnik V zachránil sociální demokracii před volebním debaklem.

Vláda

Slibujeme si od toho větší porodnost, obhajuje Maláčová kratší pracovní týden

Slibujeme si od toho větší porodnost, obhajuje Maláčová kratší pracovní týden

Ministryně práce a sociální věcí Jana Maláčová (ČSSD) trvá na prosazení čtyřdenního pracovního týdne, aniž by se lidem snížily mzdy. Podle ní by zkrácení pracovního týdne ze 40 na 35 hodin týdně vedlo ke zvýšení produktivity zaměstnanců. Řekla to na čtvrteční Předvolební superdebatě Politického klubu FSV UK s tím, že by to mimo jiné zvýšilo porodnost.

Komentátoři: Další příšerný omyl Janka Kroupy. Hamáček se do toho ale uvrtal trochu sám
Kellnerová se po smrti otce vrací k závodění. Čeká ji důležitá generálka před OH
reklama
reklama
Desetikoruna se vydražila za 230 tisíc. Jak vzácnou minci poznáte od ostatních?

Aukce

Domácí zpravodajství

Pirk: Chci operovat, dokud budu moct. Na kliniku dohlédnu i z nebe nebo pekla
Další články
reklama
reklama