reklama

Jdi do důchodu, vzkázali Zaorálkovi hudebníci demonstrující na Staroměstském náměstí

V pondělí se na pražském Staroměstském náměstí konala demonstrace několika stovek hudebníků, kteří nejsou spokojení s postupem vlády. Tvrdí, že bez okamžité finanční podpory od státu hrozí kolaps celého hudebního průmyslu. Ministr kultury Lubomír Zaorálek si od nich vyslechl, že by měl jít do důchodu.

reklama

Demonstrace na Staroměstském náměstí probíhala dramaticky. „Lidé nejsou spokojeni s projevem ministra Lubomíra Zaorálka. Vadí jim, že straší druhou vlnou a pořvávají na něj, ať jde do důchodu,“ popisuje reportérka CNN Prima NEWS Karolina Hošek. Ministr se podle demonstrujících pořádně nevyjádřil k jednotlivým požadavkům. „Dočkal se převážně negativních reakcí, protože nepřinesl prakticky žádné odpovědi, ani plán podpory,“ říká hudebník Jan Drábek, který sám demonstraci navštívil.

Přestože na sociálních sítích avizovalo účast na demonstraci přes 5 000 lidí, velká část z nich na Staroměstské náměstí nedorazila. „Nižší účast připisuji především tomu, že mnoho potenciálních účastníků demonstrace je z regionů, tudíž se neměli možnost do Prahy dostat. Navíc mnoho z nich bylo nuceno si najít jinou práci a nemají tak ve všední den prostor demonstrovat,“ doplňuje Jan Drábek. Podle policejních odhadů dorazilo na místo asi tisíc lidí.

Činnost ukončí až 250 hudebních klubů

„Stále se na mě obracejí, abychom od září povolili shromáždění pěti až deseti tisíc osob, to je prostě nerealistické,“ tvrdí Zaorálek. Podle něj má umělcům pomoci program Covid Kultura, ve kterém je připraveno 900 milionů korun. O dotaci budou moci požádat pořadatelé kulturních akcí, kteří je museli kvůli epidemii neplánovaně přesouvat nebo rušit. Stát jim vyplatí až polovinu ušlých výdajů, maximálně pět milionů.

K tématu

„Potřebujeme znát pravidla, za kterých se můžeme vrátit do koncertních sálů a divadel. Teď je to snazší, protože provozujeme letní scény, ale už v září se vracíme do budov a potřebujeme vědět, jaká pravidla budou platit,“ podotýká producent a podporovatel výzvy Janis Sidovský.

Česká obec hudební sepsala otevřený dopis vládě, ve kterém uvádí, že až 20 tisíc hudebníků a dalších přidružených profesí, jako jsou zvukaři a technici, je zcela bez příjmů. Na 250 hudebních klubů prý pravděpodobně ukončí činnost a v ohrožení jsou i velké festivaly. Lidem z hudební branže zároveň komplikuje situaci, že neví kdy a jak se jim kvůli koronavirovým opatřením příjmy vrátí.

Hudebníci proto požadují, aby vláda prodloužila takzvanou pětadvacítku pro OSVČ a zahrnula do ní i lidi pracující na dohodu. To je podle ministra reálné, musí se však vymezit, kdo na peníze bude mít nárok. Dalším požadavkem muzikantů je i zřízení záchranného fondu, který by kompenzoval náklady pořadatelů kulturních akcí, jenž se zrušily v souvislosti s opatřeními proti koronaviru. Chtějí také úlevu na nájemném ve státem vlastněných budovách nebo snížení DPH na vstupenkách.


    

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Zaplatíme péči o české pacienty s covidem, nabízí Německo. Pokud o to ČR požádá
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama