Jdi do důchodu, vzkázali Zaorálkovi hudebníci demonstrující na Staroměstském náměstí

Demonstrace Za živou hudbu

V pondělí se na pražském Staroměstském náměstí konala demonstrace několika stovek hudebníků, kteří nejsou spokojení s postupem vlády. Tvrdí, že bez okamžité finanční podpory od státu hrozí kolaps celého hudebního průmyslu. Ministr kultury Lubomír Zaorálek si od nich vyslechl, že by měl jít do důchodu.

Demonstrace na Staroměstském náměstí probíhala dramaticky. „Lidé nejsou spokojeni s projevem ministra Lubomíra Zaorálka. Vadí jim, že straší druhou vlnou a pořvávají na něj, ať jde do důchodu,“ popisuje reportérka CNN Prima NEWS Karolina Hošek. Ministr se podle demonstrujících pořádně nevyjádřil k jednotlivým požadavkům. „Dočkal se převážně negativních reakcí, protože nepřinesl prakticky žádné odpovědi, ani plán podpory,“ říká hudebník Jan Drábek, který sám demonstraci navštívil.

Přestože na sociálních sítích avizovalo účast na demonstraci přes 5 000 lidí, velká část z nich na Staroměstské náměstí nedorazila. „Nižší účast připisuji především tomu, že mnoho potenciálních účastníků demonstrace je z regionů, tudíž se neměli možnost do Prahy dostat. Navíc mnoho z nich bylo nuceno si najít jinou práci a nemají tak ve všední den prostor demonstrovat,“ doplňuje Jan Drábek. Podle policejních odhadů dorazilo na místo asi tisíc lidí.

Činnost ukončí až 250 hudebních klubů

„Stále se na mě obracejí, abychom od září povolili shromáždění pěti až deseti tisíc osob, to je prostě nerealistické,“ tvrdí Zaorálek. Podle něj má umělcům pomoci program Covid Kultura, ve kterém je připraveno 900 milionů korun. O dotaci budou moci požádat pořadatelé kulturních akcí, kteří je museli kvůli epidemii neplánovaně přesouvat nebo rušit. Stát jim vyplatí až polovinu ušlých výdajů, maximálně pět milionů.

„Potřebujeme znát pravidla, za kterých se můžeme vrátit do koncertních sálů a divadel. Teď je to snazší, protože provozujeme letní scény, ale už v září se vracíme do budov a potřebujeme vědět, jaká pravidla budou platit,“ podotýká producent a podporovatel výzvy Janis Sidovský.

Česká obec hudební sepsala otevřený dopis vládě, ve kterém uvádí, že až 20 tisíc hudebníků a dalších přidružených profesí, jako jsou zvukaři a technici, je zcela bez příjmů. Na 250 hudebních klubů prý pravděpodobně ukončí činnost a v ohrožení jsou i velké festivaly. Lidem z hudební branže zároveň komplikuje situaci, že neví kdy a jak se jim kvůli koronavirovým opatřením příjmy vrátí.

Hudebníci proto požadují, aby vláda prodloužila takzvanou pětadvacítku pro OSVČ a zahrnula do ní i lidi pracující na dohodu. To je podle ministra reálné, musí se však vymezit, kdo na peníze bude mít nárok. Dalším požadavkem muzikantů je i zřízení záchranného fondu, který by kompenzoval náklady pořadatelů kulturních akcí, jenž se zrušily v souvislosti s opatřeními proti koronaviru. Chtějí také úlevu na nájemném ve státem vlastněných budovách nebo snížení DPH na vstupenkách.


Tagy: