reklama

Jdi do důchodu, vzkázali Zaorálkovi hudebníci demonstrující na Staroměstském náměstí

V pondělí se na pražském Staroměstském náměstí konala demonstrace několika stovek hudebníků, kteří nejsou spokojení s postupem vlády. Tvrdí, že bez okamžité finanční podpory od státu hrozí kolaps celého hudebního průmyslu. Ministr kultury Lubomír Zaorálek si od nich vyslechl, že by měl jít do důchodu.

reklama

Demonstrace na Staroměstském náměstí probíhala dramaticky. „Lidé nejsou spokojeni s projevem ministra Lubomíra Zaorálka. Vadí jim, že straší druhou vlnou a pořvávají na něj, ať jde do důchodu,“ popisuje reportérka CNN Prima NEWS Karolina Hošek. Ministr se podle demonstrujících pořádně nevyjádřil k jednotlivým požadavkům. „Dočkal se převážně negativních reakcí, protože nepřinesl prakticky žádné odpovědi, ani plán podpory,“ říká hudebník Jan Drábek, který sám demonstraci navštívil.

Přestože na sociálních sítích avizovalo účast na demonstraci přes 5 000 lidí, velká část z nich na Staroměstské náměstí nedorazila. „Nižší účast připisuji především tomu, že mnoho potenciálních účastníků demonstrace je z regionů, tudíž se neměli možnost do Prahy dostat. Navíc mnoho z nich bylo nuceno si najít jinou práci a nemají tak ve všední den prostor demonstrovat,“ doplňuje Jan Drábek. Podle policejních odhadů dorazilo na místo asi tisíc lidí.

Činnost ukončí až 250 hudebních klubů

„Stále se na mě obracejí, abychom od září povolili shromáždění pěti až deseti tisíc osob, to je prostě nerealistické,“ tvrdí Zaorálek. Podle něj má umělcům pomoci program Covid Kultura, ve kterém je připraveno 900 milionů korun. O dotaci budou moci požádat pořadatelé kulturních akcí, kteří je museli kvůli epidemii neplánovaně přesouvat nebo rušit. Stát jim vyplatí až polovinu ušlých výdajů, maximálně pět milionů.

„Potřebujeme znát pravidla, za kterých se můžeme vrátit do koncertních sálů a divadel. Teď je to snazší, protože provozujeme letní scény, ale už v září se vracíme do budov a potřebujeme vědět, jaká pravidla budou platit,“ podotýká producent a podporovatel výzvy Janis Sidovský.

Česká obec hudební sepsala otevřený dopis vládě, ve kterém uvádí, že až 20 tisíc hudebníků a dalších přidružených profesí, jako jsou zvukaři a technici, je zcela bez příjmů. Na 250 hudebních klubů prý pravděpodobně ukončí činnost a v ohrožení jsou i velké festivaly. Lidem z hudební branže zároveň komplikuje situaci, že neví kdy a jak se jim kvůli koronavirovým opatřením příjmy vrátí.

Hudebníci proto požadují, aby vláda prodloužila takzvanou pětadvacítku pro OSVČ a zahrnula do ní i lidi pracující na dohodu. To je podle ministra reálné, musí se však vymezit, kdo na peníze bude mít nárok. Dalším požadavkem muzikantů je i zřízení záchranného fondu, který by kompenzoval náklady pořadatelů kulturních akcí, jenž se zrušily v souvislosti s opatřeními proti koronaviru. Chtějí také úlevu na nájemném ve státem vlastněných budovách nebo snížení DPH na vstupenkách.Tagy:
PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?
Cestování

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Sluková na kyslíku a s těžkým průběhem covidu? Vojtěch zveličil informaci z rozhlasu
Adam Vojtěch

Sluková na kyslíku a s těžkým průběhem covidu? Vojtěch zveličil informaci z rozhlasu

Není pravda, že by beachvolejbalistka a jedna z nakažených sportovkyň Markéta Nausch Sluková byla v nemocnici s těžkým průběhem nemoci COVID-19, jak uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sportovní agentura, která sportovkyni zastupuje, takovou informaci vyvrátila, to samé udělal Český olympijský výbor (ČOV). Zdrojem zmatku se nakonec stala nešikovně interpretovaná zpráva z rádia, ani tam ale nepadla žádná zmínka o tom, že by sportovkyni trápil těžký průběh covidu. Ministr tím nevědomky nahrál i odpůrcům vakcín.

Šéf KSČM: Tolerovat Babiše bylo správné. Jinak bychom se ztratili v poli opozice

Předseda KSČM Vojtěch Filip je přesvědčen, že komunisté udělali správně, když od července 2018 do letošního dubna podporovali druhou vládu Andreje Babiše (ANO). „Nést odpovědnost nám sice snížilo preference, protestní hlasy se totiž sbírají v opozici, ale mnoho jsme toho alespoň prosadili,“ řekl ve speciálním vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové šéf komunistů.

Z internetu před domy odborníků. Popírači covidu hrozí i useknutím hlav dětem experta

Je hlavní tváří slovenského boje proti koronaviru. Infektolog Vladimír Krčméry je u našich východních sousedů nejvyhledávanějším odborníkem, který spolupracuje se slovenskou vládou. Stal se i prvním očkovaným člověkem na Slovensku, tudíž šel od začátku vakcinace příkladem. Jak ale nyní přiznává, kvůli jeho varováním a predikcím mu pravidelně chodí výhrůžky smrtí. Ty prý míří i na jeho děti.

Delta má tisíckrát větší virovou nálož. Nakažlivější respirační nemoc neznám, říká vědkyně

„Delta varianta koronaviru je jedna z nejnakažlivějších respiračních onemocnění, se kterým jsme se kdy setkali,“ uvedla Rochelle Walenská, ředitelka amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). V současné době tvoří infekčnější kmen více než 83 procent sekvenovaných případů ve Spojených státech. Drtivá většina hospitalizovaných lidí s příznaky covidu nebyla očkována.

PŘEHLEDNĚ: Na druhou dávku očkování už po třech týdnech. Jak si posunout termín?

Ministerstvo zdravotnictví opět změnilo svá pravidla. Nově si lidé mohou posunout termín a jít na druhou dávku očkování vakcínou proti koronaviru od firem Pfizer/BioNTech už po 21 dnech od první. Stačí k tomu jeden telefonát, na některých očkovacích místech dokonce i e-mail. Redakce CNN Prima NEWS podrobně sepsala, na jaké číslo zavolat, co k tomu člověk potřebuje a jak telefonát probíhá.

reklama

Domácí zpravodajství

Gott o Krajčovi: Neměl jsem k němu ideální vztah. Párkrát jsem mu to dal najevo

„K Richardu Krajčovi jsem neměl úplně ideální vztah,“ přiznává Karel Gott ve své autobiografii Má cesta za štěstím. Ta vyšla 14. července při příležitosti zpěvákových nedožitých 82. narozenin. Gott zároveň prozradil, proč jim to neklapalo a že Krajčovi poslal provokativní telegram. Časem si ale vše vyříkali a frontman kapely Kryštof nakonec napsal duet Srdce nehasnou, který Gott pět měsíců před smrtí nazpíval se svou dcerou Charlotte.

Nejtěžší chvíle Karla Gotta: Dávali mi šest měsíců života. Měl jsem ukrutné bolesti

Rok a půl poté, co se Karel Gott vyléčil z rakoviny, měl novou diagnózu, onemocnění krvetvorby. Jeho zdravotní stav se zhoršil a lékaři mu předpovídali pouze šest měsíců života. O době před smrtí napsal nejznámější český zpěvák v autobiografii Má cesta za štěstím, která vyšla 14. července při příležitosti jeho nedožitých 82. narozenin. Přiznal, že měl ukrutné bolesti i halucinace.

Šmucler: Obličej mi stále nefunguje na 100 %. Očkování je třeba lidem lépe vysvětlovat

Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.

reklama