reklama

Jdi do důchodu, vzkázali Zaorálkovi hudebníci demonstrující na Staroměstském náměstí

V pondělí se na pražském Staroměstském náměstí konala demonstrace několika stovek hudebníků, kteří nejsou spokojení s postupem vlády. Tvrdí, že bez okamžité finanční podpory od státu hrozí kolaps celého hudebního průmyslu. Ministr kultury Lubomír Zaorálek si od nich vyslechl, že by měl jít do důchodu.

reklama

Demonstrace na Staroměstském náměstí probíhala dramaticky. „Lidé nejsou spokojeni s projevem ministra Lubomíra Zaorálka. Vadí jim, že straší druhou vlnou a pořvávají na něj, ať jde do důchodu,“ popisuje reportérka CNN Prima NEWS Karolina Hošek. Ministr se podle demonstrujících pořádně nevyjádřil k jednotlivým požadavkům. „Dočkal se převážně negativních reakcí, protože nepřinesl prakticky žádné odpovědi, ani plán podpory,“ říká hudebník Jan Drábek, který sám demonstraci navštívil.

Přestože na sociálních sítích avizovalo účast na demonstraci přes 5 000 lidí, velká část z nich na Staroměstské náměstí nedorazila. „Nižší účast připisuji především tomu, že mnoho potenciálních účastníků demonstrace je z regionů, tudíž se neměli možnost do Prahy dostat. Navíc mnoho z nich bylo nuceno si najít jinou práci a nemají tak ve všední den prostor demonstrovat,“ doplňuje Jan Drábek. Podle policejních odhadů dorazilo na místo asi tisíc lidí.

Činnost ukončí až 250 hudebních klubů

„Stále se na mě obracejí, abychom od září povolili shromáždění pěti až deseti tisíc osob, to je prostě nerealistické,“ tvrdí Zaorálek. Podle něj má umělcům pomoci program Covid Kultura, ve kterém je připraveno 900 milionů korun. O dotaci budou moci požádat pořadatelé kulturních akcí, kteří je museli kvůli epidemii neplánovaně přesouvat nebo rušit. Stát jim vyplatí až polovinu ušlých výdajů, maximálně pět milionů.

„Potřebujeme znát pravidla, za kterých se můžeme vrátit do koncertních sálů a divadel. Teď je to snazší, protože provozujeme letní scény, ale už v září se vracíme do budov a potřebujeme vědět, jaká pravidla budou platit,“ podotýká producent a podporovatel výzvy Janis Sidovský.

Česká obec hudební sepsala otevřený dopis vládě, ve kterém uvádí, že až 20 tisíc hudebníků a dalších přidružených profesí, jako jsou zvukaři a technici, je zcela bez příjmů. Na 250 hudebních klubů prý pravděpodobně ukončí činnost a v ohrožení jsou i velké festivaly. Lidem z hudební branže zároveň komplikuje situaci, že neví kdy a jak se jim kvůli koronavirovým opatřením příjmy vrátí.

Hudebníci proto požadují, aby vláda prodloužila takzvanou pětadvacítku pro OSVČ a zahrnula do ní i lidi pracující na dohodu. To je podle ministra reálné, musí se však vymezit, kdo na peníze bude mít nárok. Dalším požadavkem muzikantů je i zřízení záchranného fondu, který by kompenzoval náklady pořadatelů kulturních akcí, jenž se zrušily v souvislosti s opatřeními proti koronaviru. Chtějí také úlevu na nájemném ve státem vlastněných budovách nebo snížení DPH na vstupenkách.Tagy:

Hlavní zprávy

Piráti vypoví koaliční smlouvu v Plzeňském kraji. Stěžují si na chování ODS a TOP 09
Politika

Piráti vypoví koaliční smlouvu v Plzeňském kraji. Stěžují si na chování ODS a TOP 09

Piráti v Plzeňském kraji vypoví koaliční smlouvu. Koalici tvoří uskupení STAN + Piráti a ODS + TOP 09. Rozhodli o tom v sobotu členové Pirátské strany. Vadí jim mimo jiné Roman Jurečko v představenstvu Klatovské nemocnice. Řekl to náměstek hejtmanky pro sociální věci Rudolf Špoták (Piráti). O rozhodnutí členské základny budou Piráti informovat koaliční partnery ještě v sobotu, dodal. Náměstek hejtmanky pro ekonomiku, investice a majetek Pavel Karpíšek (ODS) v reakci na prohlášení Pirátů řekl, o nastalé situaci budou strany jednat. ODS a TOP 09 ale podle něj koaliční smlouvu neporušily.

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče
Počasí

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče

 • Aktualizováno
 • Česko čeká o víkendu silný vítr dosahující 80 km/h, který se v neděli místy vyrovná síle orkánu. Obloha bude převážně zatažená a na horách může ojediněle sněžit. Podle meteorologů bude víkendové počasí způsobovat komplikace zejména v dopravě a energetice, největší riziko silného větru pak platí podle aktualizované výstrahy pro celou severovýchodní polovinu Čech, včetně části Středočeského kraje a Prahy.

  Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

  Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

  Masivní požár restaurace a chaty Na Tesáku. Zasahují desítky hasičů, konstrukce se zbortily

  V Hostýnských vrších shořela restaurace a chata Na Tesáku. Na místě zasahovalo 80 hasičů, obvodové konstrukce se částečně zbortily. Vyhlášen byl třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. V objektu byli v době požáru dva lidé, hořící budovu stihli opustit, potvrdil mluvčí zlínských hasičů Roman Žemlička. Rozsáhlý požár objekt zcela zničil.

  Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou

  Rusko podle vedení americké armády shromáždilo podél hranice s Ukrajinou útvary mnoha různých druhů a „zjevně“ je v jeho možnostech tyto síly použít. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley na pátečním brífinku hovořil o přítomnosti pozemních, vzdušných, námořních i jiných formací. Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl, že konflikt není nevyhnutelný a že ruský prezident Vladimir Putin má i jiné možnosti než je rozsáhlý útok.

  Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

  Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

  Marketingový expert: Schillerová si vypěstovala image lidové ženy, ale z daní občanů

  Je správně, že se politici snaží komunikovat přes sociální sítě. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se snažila působit jako žena z lidu, používala k tomu ale peníze daňových poplatníků, řekl marketingový expert Jakub Horák ve vysílání CNN Prima NEWS. Fotografické výstupy, které nesouvisely s její prací v čele resortu, si měla podle něj platit buď sama, nebo z účtu hnutí ANO.

  Bratři ubili muže, který jim zneužil malou sestru. Statisíce lidí pro ně žádají milost

  Obrovská vlna solidarity. Více než 300 tisíc lidí už podepsalo petici požadující propuštění dvou bratrů z Texasu. Sourozenci byli minulou sobotu obviněni z vraždy svého nevlastního otce. Ten měl údajně sexuálně zneužívat jejich devítiletou sestru. Mladíci jsou ve vazbě a hrozí jim doživotní trest odnětí svobody bez možnosti podmíněného propuštění. Počty jejich příznivců u petice každým okamžikem přibývají.

  Policie prověřuje Hrad. Mohl skartovat tajnou zprávu o Vrběticích

  Policie prověřuje, zda prezidentská kancelář skartovala tajnou zprávu o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku. S odkazem na tři nejmenované zdroje o tom v sobotu informovaly Český rozhlas Radiožurnál a web Respekt.cz. Detektivové podle nich na skartaci dokumentu narazili při prověřování, zda se s tajnou zprávou na Hradě neseznamovali lidé bez bezpečnostní prověrky. Policie informaci médií nekomentovala.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

  Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

  Zlínští lékaři provedli unikátní operaci. Pacientce pomůže na nohy nepotřebná kost

  Naprosto unikátní operaci ve středu provedli lékaři v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Zákrok podstoupila pacientka, která skončila po autonehodě upoutaná na lůžko s rozdrceným bércem. Lékaři použili zdravou část lýtkové kosti, aby nahradili chybějící kus kosti holenní, která je ve spodní části nohy hlavní. Žena by tak mohla v budoucnu znovu chodit.

  reklama