Referendum v Rusku: Putin bude prezidentem do roku 2036, míní experti

V Rusku hlasují o tom, zda bude Putin jejich prezidentem až do roku 2036

V Rusku ve čtvrtek započalo referendum, ve kterém mají občané hlasovat o ústavních změnách. Tou nejzásadnější je časová anulace dosavadního mandátu ruského prezidenta, díky čemuž by mohl Vladimir Putin potenciálně vládnout zemi až do roku 2036. O referendu v pořadu 360⁰ Pavlíny Wolfové diskutovali spolupracovník CNN Prima NEWS Jiří Just a rusista Libor Dvořák.

První den všelidového hlasování poznamenala nízká volební účast. Rusové mají ovšem na návštěvu volebních místností rovných sedm dní. „Když jsem seděl v jedné volební místnosti 15 minut, tak během toho přišlo pouhých pět lidí. Davy se zatím nehrnou,“ popsal situaci ruský zpravodaj Just.

V pozadí voleb ale podle expertů probíhá silný vládní apel, který tlačí na vlivné lidi i společnosti, aby motivovali ostatní ke hlasování. „Moje známá dostala nařízeno, aby se povinně zaregistrovala do elektronického hlasování. Pokud by to neudělala, tak by přišla minimálně o prémie v práci,“ řekl dále Just.

„Už od sovětské epochy se objevují takové tlaky,“ přitakal v diskuzi Dvořák. „Některé velké soukromé společnosti jsou například nuceny k tomu, aby pořádaly soutěže a kvízy vedle volebních místností. Hlavními cenami navíc bývají auta nebo dokonce byty,“ doplnil rusista, podle kterého má být „kýžená“ volební účast zhruba 65 procent. Ústavní změny podle odhadů podpoří dvě třetiny voličů.

V referendu Rusové hlasují také o tom, zda se do ústavy zakotví definice manželství jako svazku muže a ženy. Mimoto se má do nejvyšší právní normy vepsat zmínka o Bohu. Podle Dvořáka mají ale ostatní návrhy jen rozptylující charakter. „Je to obrovský balík změn, normální člověk se v tom nevyzná. Podle mého soudu jde čistě o to, aby bylo schváleno zrušení dosavadních prezidentských období, aby mohl být Putin znovu zvolen,“ myslí si Dvořák.

Adorovaný vůdce? Ne pro všechny

Podle Justa není pochyb o tom, že referendum skončí pro Putina pozitivně a prezidentské křeslo udrží až do roku 2036. Celková popularita ruského vůdce ale podle průzkumů pozvolna klesá. „Samozřejmě, postarší lidé zbožňují Putina, ale rozhodně to neplatí pro Moskvu nebo Petrohrad. Ten kult Putina spíš vypadá jako parodie. Mladí lidé souhlasí se silným prezidentem, ale Putin je tu podle nich příliš dlouho. Chtějí mít moderní velmoc, něco jako Spojené státy 2.0,“ řekl spolupracovník CNN Prima NEWS.

„Pro mládež je Putin politický mastodont,“ potvrdil Dvořák. „Starší lidé ale vnímají, že Michail Gorbačov a Boris Jelcin se v jistém smyslu zasloužili o rozpad ruské říše a Putin je někdo, kdo ji dává dohromady,“ myslí si rusista.

Tagy: