reklama

Je to absurdní, Charles není rasista. Popřel by tím 70 let svého života, říká historik

Královskou rodinou opět zmítají spory. Princ Charles čelí nařčení, že je rasista. Vyplývá to z nové knihy Christophera Andersena. Odborník na Velkou Británii Martin Kovář ale těmto obviněním příliš nevěří. „Jestli se někdo z královské rodiny projevoval proti rasismu, tak to byl právě Charles. Byl první z nejbližších členů rodiny, kdo měl osobní stráž, která nebyla bílé barvy pleti,“ uvedl historik v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama

Podle spisovatele Christophera Andersena to měl být právě princ Charles, kdo se před čtyřmi lety zeptal na barvu pleti tehdy ještě nenarozeného syna Archieho. Píše to ve své knize Bratři a manželky: Pohled do soukromých životů Williama, Kate, Harryho a Meghan. Jméno svého zdroje však neuvádí.

„Nejenom, že dítě ještě nebylo narozené, Archie ještě nebyl ani počat. Mluvilo se o potenciálních dětech a tak, jak jsem si četl přepis, poznámka zněla: A jakoupak barvu bude ten náš chlapeček mít? Někdo u toho rozhovoru být musel, těžko to na sebe prozradil sám Charles nebo Camilla,“ uvedl Kovář.

Podotkl také, že aféra se z toho stala až ve chvíli, kdy se vcelku nevinná otázka rozšířila mezi služebnictvem paláce. „Spoustu informací v jeho knize stojí na anonymních zdrojích. Postavit tak vážná obvinění, která dehonestují Charlese, a neuvést zdroj, mi přijde strašně nefér,“ řekl odborník na britskou královskou rodinu.

Poprvé se o „rasistické“ otázce na barvu pleti jejího syna zmínila v březnovém rozhovoru u Oprah Winfreyové vévodkyně Meghan. Tehdy to způsobilo velký poprask. Členové královské rodiny poté odmítali sdělit, kdo byl tím tajeným „rasistou“ z paláce. Prozradit to měl až Andersen ve své knize.

Je to absurdní, Charles není rasista

Podle Kováře si však toto obvinění protiřečí s povahou prince Charlese. „Dokonce i BBC říkala, že u Charlese by mohli věřit čemukoliv, ale aby byl rasista, to by popřel 70 let svého života,“ uvedl odborník.

Připomněl také nynější Charlesovu cestu na Barbados, který se stal oficiálně republikou. Karibský ostrov navštívil princ, aby se mohl zúčastnit ceremoniálu k 55. výročí získání nezávislosti této někdejší britské kolonie. Ve svém proslovu se mimo jiné omluvil za „otřesná zvěrstva otroctví“ a všechna příkoří, která Britové způsobili v historii barbadoskému lidu.

„Je to zvlášť bizarní. Jestli se někdo z královské rodiny projevoval proti rasismu či šovinismu, byl to Charles. Byl první z nejbližších členů rodiny, kdo měl osobní stráž, která nebyla bílé barvy pleti. Stál u zrodu spousty organizací a institucí, které se vymezovaly proti rasismu. Dokonce i jeho syn princ William říkal, že je toto obvinění absurdní,“ doplnil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Ve správní radě VZP nově usedne i exministr Kalousek. Piráti s návrhem nesouhlasili

Ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) nově usedne bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, senátor Roman Kraus (ODS) či náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). O obměně členů správní a dozorčí rady největší tuzemské zdravotní pojišťovny rozhodla vláda, vyplývá z výsledků zasedání zveřejněných na webu. Proti zvolení Kalouska se v minulých dnech vyslovili Piráti.

Vláda rozhodla o změnách v testování. Na koho se výjimka bude vztahovat?

Lidé v izolaci se po pozitivním PCR testu na koronavirus nebudou muset 30 dní testovat v zaměstnání či škole nebo jít do karantény, a to ani po rizikovém kontaktu. Změnu schválila vláda premiéra Petra Fialy (ODS), premiér to řekl na tiskové konferenci. V praxi se stávalo, že lidé, kteří se vraceli do práce po pětidenní izolaci, měli pozitivní antigenní test. Ten znamenal dalších pět dní karantény.

Zeman si při ceremoniálu rýpl do rektora JAMU. Kvůli hrám o Ovčáčkovi mu nepodal ruku

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenoval jedenáct nových rektorů vysokých škol. Letošní akce na Pražském hradě si však získala větší pozornost než dřívější v předešlých letech. Nový rektor Mendelovy univerzity Vojtěch Adam už nyní čelí výzvám k rezignaci. A přímo během ceremoniálu zaujal sám Zeman, když jako jedinému nepodal ruku novému rektorovi Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) Petru Michálkovi. Ten totiž napsal sérii satirických her o Zemanově mluvčím Jiřím Ovčáčkovi.

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc

Rodina českého podnikatele Michala Průši, který při nehodě v Karibiku utrpěl vážná zranění, zažívá těžké chvíle. Kromě obav o stav zraněného musí řešit i nečekané problémy s pojištěním a úhradou peněz za jeho léčbu. Už teď musela vynaložit vysoké peněžní částky a zatím netuší, jak se bude situace vyvíjet. Založila proto finanční sbírku, ve které prosí o pomoc.

Známý moderátor se ostře pustil i do Adele: Je rozmazlená primadona, stejně jako Meghan

Adele se proměnila v rozmazlenou primadonu, která jedná ve stylu Meghan Markleové: Co chce, to dostane. Těmito slovy okomentoval novinář Piers Morgan zpěvaččino rozhodnutí zrušit koncertní šňůru v Las Vegas jen několik hodin před jejím začátkem. Podle něj za tak razantním rozhodnutím nestála pandemie covidu, ale samotná zpěvačka, která se na vystoupení nepřipravila včas.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Detektiv leteckých neštěstí: Hledám důvod zkázy. 11. září si letadlo sestřelili Američané

Karlu Burgerovi se dá s mírnou nadsázkou říkat detektiv leteckých neštěstí. Inspektor z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, jak přesně před 50 lety proběhla zkáza jugoslávského letadla nad Československem –⁠ zemřelo tehdy 27 lidí, svět ohromilo přežití letušky po pádu z 10 tisíc metrů. Burger ale vypráví i o dalších velkých leteckých tragédiích. K některým podle něj došlo úplně jinak, než si myslíme.

reklama