reklama

Jediný Čech, který byl v F1: Schumacher mi přál hodně štěstí. Snad budu mít brzy nástupce

Celý svět se 16. září 2001 ještě vzpamatovával z teroristických útoků v USA. Jakékoliv sportovní události byly pochopitelně upozaděné, přesto přesně před 20 lety nastal velký den pro Českou republiku. Tomáš Enge se stal prvním – a stále posledním – Čechem, který závodil ve slavné formuli 1. O nezapomenutelné zkušenosti vyprávěl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

reklama

Poprvé do vozu formule 1 usedl Enge už v roce 1999, to však bylo „jen“ na testech v Barceloně. O dva roky později to ale bylo něco úplně jiného. Ostrý závod, navíc v opěvovaném chrámu rychlosti – na italském okruhu Monza.

Premiéru mu dopřál legendární Alain Prost, čtyřnásobný mistr světa, který provozoval stáj pojmenovanou podle svého příjmení. „V té sezoně jsem bojoval o titul ve formuli 3000,“ uvedl Enge v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS k seriálu, který byl kdysi vstupní branou do nejprestižnějšího šampionátu, jakou je dnes formule 2. „Ale ve druhé části ročníku jsem měl pár závodů, ve kterých jsem nedojel, a titul už jsem před posledním závodem získat nemohl. V tu chvíli se ozval Alain Prost, protože se jim zranil jezdec v přechozí Grand Prix v belgickém Spa.“

Nabídka obnášela místenku do formule 1 na poslední tři závody ročníku 2001. „Absolvoval jsem testy, vyzkoušel si zastávky v boxech a tak dále. Pak se rozhodlo o tom, že budu v Monze startovat.“ A to po boku Michaela Schumachera, Miky Häkkinena, Davida Coultharda nebo mladíčka Kimiho Räikkönena.

„Tenkrát jsem se v paddocku pohyboval už delší dobu. Formule 3000 se jezdila na stejných místech jako formule 1, takže jsem se s těmito osobnostmi potkával už dříve. Ale stejně to bylo něco neuvěřitelného – skočil jsem do toho zničehonic jako benjamínek,“ uvedl.

Lituju více věcí

Debut napřed neprobíhal úplně podle představ, v trénincích i kvalifikacích Engeho provázely technické komplikace. „Nečekal jsem, že v ostrém závodě odjedu více než 10 kol. A nakonec jsem to zvládl celé bez jakýchkoliv problémů se ztrátou jednoho kola na vítěze Juana Pabla Montoyu,“ podotkl Enge, který skončil na 12. místě před Fernandem Alonsem, který stejně jako Räikkönen jezdí v F1 dodnes.

Přitom česká premiéra v královně motorsportu mohla být odložena. „Původně se ani nevědělo, jestli se závod pojede, protože bylo krátce po 11. září. Pamatuju si, že Schumacher obcházel všechny jezdce, přál jim štěstí, a aby byli v první zatáčce opatrní, aby se něco nestalo i s ohledem na situaci v New Yorku.“

Nemělo zůstat pouze u tří Grand Prix – kromě Itálie jel Enge také v americkém Indianapolisu a japonské Suzuce. Mluvilo se o něm jako o potenciální hvězdě formule 1. Jenže vše zhatil pozitivní dopingový nález z roku 2002, kdy mu ve vzorku moči našli marihuanu. „Lituju více věcí, v kariéře prostě uděláte něco dobře, něco jiného špatně. Ale ohledně této skutečnosti si bude nejlepší počkat do prosince na knihu, kterou chystám. Tento incident popíšu. Stejně jako celou závodní kariéru včetně působení v Americe nebo závodů Le Mans,“ láká Enge.

Formule 1? Dnes potřebujete budget 20 milionů eur

I po dvou dekádách od nezapomenutelného dne mu přísluší titul „jediný Čech, který se kdy představil ve formuli 1“. Nevypadá to, že by se blýskalo na změnu.

„Motorsport je hodně o penězích. Není to jen o talentu, trénování, není to jako ve fotbale, kdy si koupíte kopačky a míč. Cestování s vozem po světě je ohromně nákladné. Těch položek je opravdu hodně,“ řekl 45letý rodák z Liberce. „Na to, abyste se mohli dostat do formule 1, potřebujete třeba 10 až 20 milionů eur. Jsme malá země, nemáme takovou kupní sílu jako jiné státy, které jsou pro sponzory a automobilky atraktivní. Momentálně nemáme v motorsportu pevné základy. Doufám, že se to do budoucna zlepší a uvidíme dalšího Tomáše Engeho.“

Od doby, kdy se představil v F1, prošly monoposty celkem značnou proměnou. „Dnes jsou vozy formule 1 oproti dřívějšku velice tiché, už nevydávají takový zvuk, jako když jsem jezdil já s desetiválcovými motory, které točily 20 000 otáček za minutu. Ale ty souboje jsou pořád stejné, i teď máme různé rivality – vidíme to, jak si Lewis Hamilton s Maxem Verstappenem nedají na trati ani metr.“

Enge zmínil, že nefandí ani jednomu ze dvou hlavních mužů letošního šampionátu. „Nemám svého favorita, hlavně chci, aby to bylo napínavé do posledního závodu. Letošní sezona je zatím na trati i mimo ni kontroverzní, což je to, co fanoušci chtějí. Sleduju to s napětím, ale nerozčiluju se, protože mě to baví,“ uzavřel český průkopník, který 10. října na mosteckém autodromu představí fanouškům originální vůz týmu Prost, s nímž se před 20 lety zapsal do historie.

Tagy:
Formule 1 Nový den CNN Prima NEWS motorismus Michael Schumacher sport Tomáš Enge Alain Prost Prost

Hlavní zprávy

Vojtěch: Musíme zpřísnit, hospitalizovaných přibývá. Do konfliktu s Plagou ale jít nechci
Koronavirus

Vojtěch: Musíme zpřísnit, hospitalizovaných přibývá. Do konfliktu s Plagou ale jít nechci

Vláda se zatím neshodla na protikoronavirových opatřeních ve školství, a je tak otázkou, k čemu se odborníci přikloní. Jak ale uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, se šéfem resortu školství Robertem Plagou by šel do konfliktu nerad . Chápe také, že roušky nebo testování ve školách by nemusely být komfortní. Nerad by ale opakoval černý scénář, dodal v Hlavních zprávách CNN Prima NEWS.

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor
Rádce

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor

Ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy a dalších menších alternativních dodavatelů způsobilo starosti zhruba milionu českých zákazníků. Ti mnohdy nevědí, zda přijdou o elektřinu a plyn, jak si najít dodavatele nového a kolik je vlastně budou energie nově stát. Redakce CNN Prima NEWS proto připravila stručný návod, jak při ztrátě dodavatele najít adekvátní náhradu a finančně se z toho nezhroutit.

Vašáková: Situaci v ČR určují neočkovaní. Lidé věří věcem, které nemají hlavu ani patu
360°

Vašáková: Situaci v ČR určují neočkovaní. Lidé věří věcem, které nemají hlavu ani patu

Lidé více slyší na dezinformace a mnohdy věří věcem, které racionálně nedávají hlavu ani patu. Koronavirový scénář v České republice proběhne tak, jak jej určí neočkovaní, uvedla náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. V pořadu 360°Pavlíny Wolfové upozornila, že COVID-19 je v tuto chvíli neléčitelná nemoc, proto je prevence zásadní.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Reportáž z hospod. Velká část personálu odmítá očkování, prý není třeba

Je to paradox, který nikdo neřeší. Zatímco hlavní hygienička chce neočkovaným zkomplikovat návštěvy restaurací, kaváren či klubů, personál očkován být nemusí. A jak dokazuje následující reportáž, například v Ostravě většinou ani není. „Očkovat se nenechám, vakcíně nevěřím, je moc narychlo vyvinutá,“ říká číšnice Martina Mezey z Caffe Trieste v Ostravě. Právě v tomhle městě přitom žije šéfka hygieniků Pavla Svrčinová, která vytrvale propaguje očkování.

Zemana je nám líto. Pokud bude ministrem Kolář, nebudeme se s ním bavit, zní z Moskvy

Rusku je prezidenta Miloše Zemana líto, jako „svého muže v Česku“ ho ale nevidí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to sdělil slavista a docent Ruské státní humanitní univerzity Vadim Truchačov. Podle něj na Zemanovi nestály dobré vztahy mezi Českem a Ruskem. S novou vládou, pokud ji sestaví pětikoalice, Moskva očekává prohloubení diplomatické krize. Bylo by nejlepší, pokud by se nová vláda o Rusku vůbec nezmiňovala, dodává Truchačov. Ruský expert rovněž popsal reakci Moskvy na možného kandidáta na ministra zahraničí Ondřeje Koláře (TOP 09).

Trestní stíhání, čínský dopis pro Kuberu či nepovolená zabijačka. Kdo je Vratislav Mynář?

Trestní stíhání kvůli dotaci na penzion, výhružný dopis pro Jaroslava Kuberu či chybějící bezpečnostní prověrka. To jsou jen příklady kontroverzí spojených s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. Tomu teď navíc přibylo „na účet“ také zatajování zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Ten podle lékařů z vojenské nemocnice není schopen vykonávat pracovní povinnosti a Mynář to věděl. Přesto o tom neinformoval ani nejvyšší ústavní činitele, ani veřejnost.

reklama

Domácí zpravodajství

Masivní požár v Praze: Kouř byl vidět na kilometry. Škody půjdou do stovek milionů

Aktualizováno

V pražských Malešicích hořela ve středu odpoledne spalovna, ta bude minimálně ve čtvrtek mimo provoz. Na místo dorazil i primátor města Zdeněk Hřib (Piráti). Do ulice Průmyslová vyjelo velké množství jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Kouř bylo vidět z mnoha částí hlavního města. Odhad škod se pohybuje v řádech stovek milionů korun.

reklama