Svérázný vtip: Laudovo ucho se po letech našlo na místě jeho nehody

Sedmdesátá léta patřila ve formuli k jedné z nejdramatičtějších epoch. Slovy klasika šlo o dobu, kdy sex byl bezpečný, ale závodění nikoliv. Mezi řadou dramat vyčnívá to, které se odehrálo před pětačtyřiceti lety na záludném okruhu pod hradem Nürburg.

Mžení, krátké přeháňky, chlad jako na podzim, zkrátka podmínky tolik typické pro klání na pověstné Severní smyčce Nürburgringu. Blíží se start Velké ceny Německa 1976. V první řadě stojí na prvním místě McLaren Jamese Hunta, hned za ním rudé Ferrari s číslem 1, což neznačí nic jiného, než že jeho volant svírá úřadující světový šampion. Jmenuje se Niki Lauda a ještě netuší, že dnešní den navždy změní jeho život.

Mraky nad okruhem se nedají odradit od svého záměru a aspoň tu a tam spustí trochu deště. Odkládání startu provázejí různé zvěsti o stavu trati. Jisté je, že dráha bude převážně mokrá. Lauda se rozjíždí na dvojku, ale dává příliš mnoho plynu. Obrovská zadní kola se notně protáčí, což je u druhého převodového stupně ještě nepříjemnější nežli na jedničku. Normální první kolo, pořádně kluzké, Niki se propadá až na desáté místo. Trať ale rychle osychá, a tak hned po prvním voze míří rudé Ferrari č. 1 do depa. Dobrá rychlá výměna na suché gumy a rychle zpátky na dráhu.

Ohnivé drama na kilometru 10,55

U kilometru 10,55 trať mírně uhýbá vlevo a jezdci se dostávají do místa zvaného Bergwerk (důl). Laudovo Ferrari vybírá levou zatáčku, na jejímž vrcholu se však dotýká kamenného obrubníku. Zhruba ve dvousetpadesátikilometrové rychlosti se vůz náhle prudce stáčí doprava, proráží ochranné ploty a je vržen zpět, přičemž při nárazu uletí nádrž a dřevěné sloupky strhávají jezdci z hlavy ochrannou přilbu.

Ve stejné chvíli exploduje utržená nádrž a k nebi stoupá mrak hustého štiplavého dýmu. Ztrátou přilby se přerušuje přívod životadárného kyslíku. Hoří všechno ­– benzin, laminát, guma, polyester i slitiny hořčíku. Ohnivé peklo o teplotě 900 °C, které se rozpoutává, je nepředstavitelné a amatérské záběry pořízené náhodným divákem dodnes vzbuzují nepříjemné pocity. Později se ukáže, že tyto hrůzné vzpomínky zahalila v paměti jezdce milosrdná tma.

Drama však zdaleka nekončí. K osudnému místu se řítí Hesketh Guye Edwardse, který se protahuje mezi vrakem a svodidlem a opodál zastavuje. Podobné štěstí už ale nemá Surtees Bretta Lungera, který zachytává hořící vrak Ferrari a vytváří na trati zátaras, do kterého vzápětí vlétá další Hesketh Haralda Ertla. Uprostřed této bizarní pohřební hranice leží v troskách svého vozu zhroucený Lauda a řve bolestí. Duchapřítomní jezdci včas přiskakují a vyrvávají nebohého mistra světa z plamenů. Nejvelkolepější je čin italského závodníka Artura Merzaria, který prošel plameny jako pánbůh a odepnul Nikiho pásy. Je skutečně nezištným zachráncem, protože ani před havárií, ani po ní nenašel na Laudovi nitku čistou a vytrvale jej hanil na stránkách italského tisku.

Zachránci pokládají bezvládné tělo vedle tratě, zatímco doráží první pomoc. Přes Laudův obličej se táhne červená skvrna, závodník dýchá trhaně a přes zápěstí má silný krvavý pruh. Chvíle, než dorazí sanitka, působí jako věčnost. Když místní rozhlas oznamuje, že Niki Lauda těžce havaroval a že závod bude znovu odstartován, propukají někteří diváci v jódlování a radostný pokřik. Není totiž tajemstvím, že Lauda, ač na Ringu v závodech velmi úspěšný, se před startem ostře stavěl proti konání závodu na této záludné, bezmála třiadvacetikilometrové trati.

Závodění zde se mu zdálo nesmyslně riskantní. V knize Mé roky s Ferrari o tom napsal: „Když jsem závodil v nižších kategoriích, o bezpečnost jsem se příliš nestaral a vedle ‚normální‘ nebezpečnosti automobilového sportu jsem akceptoval také zbytečná nebezpečí. Přirozeně, že jsem byl konfrontován se smrtelnými haváriemi, ale ty se mě přímo nedotkly, protože vždy zůstávala otevřená otázka, zda si to jezdec nezavinil vlastní chybou. Třeba večer před závodem příliš pil nebo zkrátka nebyl dost dobrý.

Změnilo se to až poté, co jsem patřil ke světové třídě a kdy jsem prožíval případy, že umírali stejní jezdci jako já. Směšnost hasícího přístroje při smrti Rogera Williamsona, svodidla v JAR, která se rozestoupila, když proti nim najel Peter Revson, nebo stětí Helmuta Koinigga ve Velké ceně USA. Když je člověk s tím vším konfrontován a nechá vše při starém, je prostě idiot.“ Před závodem na Nürbugringu v roce 1976 se však Lauda podvolil přání většiny jezdců a rozhodl se na této předválečné dráze ještě jednou naposledy startovat.

Blažené bezvědomí

Laudova paměť se znovu upomíná až na okamžik, kdy je vrtulníkem transportován do nemocnice v Manheimu specializované na popáleniny. V tu dobu sice neměl vlivem sedativ žádné bolesti, cítil však, jak mu otékají oči. Ukazuje se, že spáleniny na obličeji, na hlavě a rukou nejsou životu nebezpečné, na rozdíl od škod způsobených na plicích a v krvi při vdechování výparů hořícího benzinu.

S Nikim to nevypadá růžově, jeho pověstný počítač v hlavě to však přes veškerou intenzivní bolest vidí jasně, jak později popsal ve své knize: „Buď bude moje tělo silnější než otrava a přežije, v opačném případě zemře. Ale co bude s očima? Jsem připoután, slepý a němý. Přichází nějaký muž, rozumím, že je to kněz. Neříká vůbec nic laskavého, na takové poslední pomazání lze zemřít jako na šok!“

Čtvrtého dne se nicméně krevní obraz i plíce natolik zlepšují, že je jasné, že Niki Lauda bude žít. Nastává martyrium plastických operací spojených s palčivým svěděním a bolestí způsobenou adaptací kožních implantátů na hlavě pocházejících původně ze stehna pacienta. Díky Laudově racionální povaze se však rozhodujícím kritériem pro návrat do společnosti nestává estetické hledisko, ale čistě zdravotní stav.

Už za šest neděl po nehodě sedí k nepoznání spálený Lauda znovu v kokpitu Ferrari 312 T2 na startovním roštu v italské Monze a čtvrtým místem v závodě vysílá do světa, mezitím naplněného různými pochybovači, jasný vzkaz: „Ještě jsem tady!“ V konečném účtování ročníku však nakonec o jeden bod vítězí Angličan James Hunt, který se umísťuje jako třetí v šílených podmínkách závodu konaného na okruhu v japonském Fuji.

Okolnosti dramatické sezony 1976 i Laudovy nehody jsou poměrně věrně vykresleny ve filmu Rush, který už mnohem méně pravdivě vypovídá o vztahu obou velkých jezdců, který byl ve skutečnosti velmi vřelý. Niki Lauda si spravil chuť v roce 1977, kdy se stal podruhé mistrem světa. V roce 1979 se závodění vzdal, aby se na scéně znovu vynořil o tři roky později v kokpitu McLarenu. Na konci sezony 1984 jej statistici opět zaznamenávají na prvním místě, závodění definitivně zanechává o rok později v největším rozpuku turboéry. Po osudném prvním srpnu 1976 se formule 1 na starý Ring už nikdy nevrátily.

Humorný návrat po třiceti letech

Na závěr ještě jedna, pro Laudův život tolik příznačná historka. Když jej přátelé v čele s někdejším všemocným bossem formule 1 Berniem Ecclestonem a závodníkem Arturem Merzariem („prošel jako pánbůh plameny a odepl hořícímu Nikimu pásy“) po třiceti letech vzali na místo, kde v roce 1976 málem uhořel, jeden z členů družiny Laudu přivolal k sobě s tím, že v trávě cosi našel. Bylo to prasečí ucho.

Jak známo, Niki si se svým ohněm znetvořeným zjevem hlavu nikdy moc nelámal a netrápilo ho, že mu jeden ze sluchových orgánů prakticky chybí. Nad nálezem „svého“ uhořelého ucha, které vypečený kamarád do trávy předem narafičil, se smál, až se za břicho popadal, zatímco přítomní novináři střídali stavy zděšení se znechucením. Takový byl Niki Lauda, muž, jehož nevšední osobnost dalece přesáhla hranice automobilového sportu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Následky sesuvu italského ledovce z vrtulníku: V záchranu pohřešovaných už nikdo nedoufá
Itálie

Následky sesuvu italského ledovce z vrtulníku: V záchranu pohřešovaných už nikdo nedoufá

Záchranářům s pátráním po nezvěstných turistech v italských Dolomitech budou pomáhat i vojenští policisté a hasiči, popsala z místa reportérka CNN Prima NEWS Darja Stomatová. Ta se společně se záchranáři vydala i na průzkumný let vrtulníkem nad místo neštěstí. Bezpečnost by měly pomoci zajistit i speciální radary. Z nedalekého parkoviště zároveň zmizelo auto s českou registrační značkou, policisté ho odtáhli. Zřejmě jde o vůz dvojice Čechů, která při nedělním sesuvu přišla spolu s dalšími o život.

Tisíce Čechů trápí postcovidový syndrom. Do práce nemohou, na podporu často nemají nárok
Koronavirus

Tisíce Čechů trápí postcovidový syndrom. Do práce nemohou, na podporu často nemají nárok

Neprodloužená neschopenka, bez nároku na invalidní důchod. To jsou verdikty, se kterými si setkávají lidé s postcovidovým syndromem. Tuto diagnózu si od začátku pandemie vyslechly desetitisíce Čechů. Tisíce z nich i dlouho po prodělání covidu trápí dušnost, nepřekonatelná únava, nespavost nebo porucha paměti. Do práce se vrátit nemohou a dostat nějakou podporu od státu je náročné nebo zcela nemožné.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:46

Vypnutí plynu by bylo jako covid, ohromný šok, míní ekonom. Co čeká premiér Fiala?

21:03

Radiační situace na Ukrajině zůstává normální

20:33

Dalším cílem Rusů je Slavjansk, tvrdí britské a ukrajinské bezpečnostní složky a situace na ukrajinské frontě jim dává za pravdu

20:00

V okupovaném Doněcku hořel sklad ropy

Vládní krize na Slovensku: Koalice se bortí, Matovič podle kritiků ničí celou zemi

Čtyřčlenná vládní koalice na Slovensku čelí po více než roce nové krizi. Menší vládní strana Svoboda a solidarita (SaS) oznámila, že vypovídá koaliční smlouvu. Nechce dál spolupracovat s ministrem financí Igorem Matovičem jako členem vlády. Pokud do konce srpna nebude dohodnuto nové uspořádání poměrů v koalici, čtyři ministři za SaS podají demisi, řekl novinářům předseda strany Richard Sulík.

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Postavte koridory a ropa i plyn jsou vaše. EU našla nečekaného spojence v boji s drahotou

Státy Evropské unie, Česka nevyjímaje, mají kvůli ruské invazi na Ukrajině velké problémy s nedostatkem plynu i ropy, což vede k čím dál citelnějším nárůstům cen. Pomocnou ruku EU nyní nabízí na první pohled nepravděpodobný hráč. Kazachstán byl doposud spojencem putinovského Ruska, ale nyní se od něj zjevně odvrací. Prezident Kasym-Žomart Tokajev napřed odmítl uznat nezávislost separatistů na Donbase a nyní EU nabídl zajímavý obchod – postavte nám koridory přes Kaspické moře a my k vám dostaneme ropu i plyn.

Kyji kosti roztloukali, aby se obrátily v popel. Z popisu upálení Husa mrazí i po staletích

Ani dva vozy dříví nestačily, aby se mistr Jan Hus 6. července 1415 proměnil v popel. Přesně tak popisují Husovo upálení v Kostnici doboví svědci. I 607 let po vykonání rozsudku nad českým „kacířem“ jsou historické kroniky mrazivým čtením. Když totiž shořelo nachystané klestí, seno a polena, na místě hranice se znovu objevilo Husovo tělo. Byť ohořelé a pokroucené, stále se opíralo uvázané řetězem o sloup.

Živě
ON-LINE: Rusové v Mariupolu obsadili dvě komerční lodě. Ukrajinci hlásí úspěch u Chersonu

Rusové se soustředí na vytvoření plné kontroly nad Luhanskou oblastí, Ukrajinci hlásí pokrok v Chersonské oblasti. Náčelník ukrajinských ozbrojených sil poděkoval Česku a Polsku za tanky. Rusové v Mariupolu obsadili dvě komerční lodě. Volodymyr Zelenskyj zkritizoval úterní rozhodnutí ukrajinské armády, která zakázala mužům v branném věku pohyb mimo trvalé bydliště bez zvláštního povolení. Bude žádat vysvětlení.

Domácí zpravodajství

Gregorová: Češi mrznout nebudou, máme plné zásobníky. Jen na dva měsíce, varuje Konečná

Čeští občané se nemusí obávat, že by neměli v zimě čím topit. Už jen proto, že se Česku daří plnit plynové zásobníky. Myslí si to pirátská europoslankyně Markéta Gregorová. Podle ní je však nutné, aby Evropská unie jednala solidárně, pokud chce minimalizovat dopady energetické krize na své občany. Uvedla to ve speciální debatě Česko v čele EU na CNN Prima NEWS.

Policisté nevěřili svým očím. Lidé otvírali dveře za jízdy, pak jich v autě našli devět

Devět cestujících napočítala policejní hlídka v osobním vozidle, které zastavila v úterý večer u Nového Malína na Šumpersku. Kontrolovaný osobní automobil může přitom pojmout maximálně pět cestujících. Jeho početná osádka na sebe upozornila otevíráním dveří za jízdy, čímž ohrožovala bezpečnost silničního provozu. Jeden cestující se pokusil z automobilu utéct, policisté ho ale zadrželi.

PŘEHLEDNĚ: Covidu na dovolené neutečete. Jaká opatření platí v nejoblíbenějších destinacích?

Subvarianty omikronu nastartovaly další vlnu nákaz nejen v Česku, ale také v oblíbených turistických destinacích. Prudký nárůst pozitivních případů se dotkl například Itálie či Řecka, v Portugalsku je zase počet pozitivit na ústupu. V některých zemích stále platí koronavirová opatření, jako je povinnost nosit respirátory v hromadné dopravě či nutnost předkládat doklad o prodělaném očkování či negativní test. Kde by si měli čeští turisté dávat pozor? Redakce CNN Prima NEWS připravila přehled covidové situace ve vybraných zemích.

Vězení, návrat do Česka a hned nový vztah. Tereza H. randí se známým MMA zápasníkem

V pákistánském vězení strávila Tereza Hlůšková téměř čtyři roky. Po návratu do Česka byla obvinění z pašování drog zproštěna a začala si užívat života na svobodě. Změnila image, našla si práci a nyní i partnera. 26letá dívka se stýká se známým zápasníkem MMA Michalem Kotalíkem. Svedla je dohromady podobná minulost. I sportovec byl nedávno propuštěn z vězení.

Schillerová: NKÚ je odtržen od reality. Účtenkovku jsme drželi v chodu, hrozily sankce

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) odmítá, že by udržováním účtenkové loterie v chodu, přestože už losování cen neprobíhalo, plýtvala penězi daňových poplatníků. Nesouhlasí tak se závěry Nejvyššího kontrolního úřadu, který upozornil, že na účtenkovou loterii stát zbytečně vynaložil 14 milionů korun. „Rozhodla jsem o zrušení loterie, když nastoupil covid. Tím jsme ušetřili 65 milionů korun,” řekla v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.