První generace vakcín proti covidu byla sice podle velké části expertů vysoce účinná, ale má svá omezení. Účinnosti může bez přeočkování slábnout, vakcíny navíc ne vždy reagují na nové varianty viru. Vědci z Wistar Institute v americké Filadelfii ale vyvinuli vakcínu, která ve studiích na zvířatech vykazuje silnější, širší a trvanlivější ochranu v jediné dávce.
Vakcína poprvé spojuje tři technologie do jediné platformy – imunitní zaostřování, samosestavující se nanočástice a dodávání DNA. Kromě toho by mohla být vakcína skladována při pokojové teplotě, což by umožnilo snazší transport do odlehlých částí světa.
„Jedná se o jednu z prvních vakcín nové generace, která bude mít pokročilejší funkce a širší ochranu všech skupin populace,“ říká Daniel Kulp, autor studie publikované v prestižním vědeckém časopise Cell Reports.
Stávající vakcíny zahrnují nemodifikovanou receptorovou vazebnou doménu spike proteinu SARS-CoV-2. Nová vakcína však zahrnuje doménu, která pod napětím blokuje „imunitní rušivá“ místa, a proto může vyvolat silnější hladinu ochranných a neutralizačních protilátek.
Vakcíny by měly mít zvýšenou účinnost už při podání jedné dávky, látka může dobře sloužit i jako posilovací dávka a zejména u starších a rizikových osob má také zlepšit imunitní odpověď.
Myši chráněné před smrtí
„Potíž se současnými vakcínami spočívá v tom, že neutralizační protilátky časem klesají,“ cituje Kulpa web The Jerusalem Post. Výzkumníci píchali vakcíny myším. Po šesti měsících pak zaznamenali prodlouženou ochranu v porovnání s vakcínami první generace.
„Současné účinky vakcíny by mohly dokonce zamezit šíření nakažlivých variant, jako jsou delta nebo omikron, věří spoluautor studie David B. Weiner.
Důležité je, že 100 procent myší, které dostaly nanočásticovou vakcínu zaměřenou na imunitu, bylo chráněno před smrtí jedinou dávkou. Naopak většina myší, které dostaly standardní, neimunitně zaměřenou vakcínu, zemřela do 10 dnů po expozici.