Tvrdá jednání o koalici v Praze: Wolf je náš kandidát, ne Pirátů, zlobil se Pospíšil

Ani několik týdnu od komunálních voleb není jasno o podobě pražské rady. Podle europoslance Jiřího Pospíšila (TOP 09) zůstává prioritou koalice Spolu spolupráce na vládním půdorysu, tedy s Piráty a Starosty. Jenže Pirátům se nezamlouvá prosazovaná účast trestně stíhaného lidoveckého poslance Jana Wolfa. „Je to náš kandidát, ne jejich. Jde nám o obecný princip,“ řekl v pořadu K věci Pospíšil.

Dohoda koalice Spolu s Piráty a Starosty je zatím v nedohlednu. „To, že jednání bude dlouhé a na cestě k nějakému výsledku se objeví šrámy, jsem tušil od začátku,“ pronesl Pospíšil, který byl dvojkou společné kandidátky ODS, TOP 09 a KDU-ČSL.

Společnou řeč těžko nacházejí zejména lídr Spolu Bohuslav Svoboda (ODS) a šéf pražských Pirátů a úřadující primátor Zdeněk Hřib, což podle Pospíšila jednání prodlužuje. „Jsou to rozdílné politické styly. Kdo si myslel, že se Piráti s pražskou ODS potkají a bude vše za hodinu vyřešené, musel být hodně naivní,“ uvedl na CNN Prima NEWS.

Sám však odmítá spekulace o tom, že kdyby jednání s Piráty nedopadla, má Spolu v záloze ANO s Patrikem Nacherem. „Chceme se domluvit na pražské vládě, která bude podobná té centrální. V batohu žádnou tajnou dohodu s ANO nemáme, jak nás podezříval třeba pan Čižinský,“ vysvětlil.

Nejsilnější třecí plochou mezi vítězem voleb a Piráty je možné působení Jana Wolfa, kandidáta KDU-ČSL, v radě hlavního města. „Je to náš kandidát, ne Pirátů. Nás by vůbec nenapadlo bavit se o tom, koho budou Piráti stavět do rady a klást si nějaké podmínky,“ popsal ideový spor Pospíšil. „Nejde jen o pana Wolfa, jde o obecný princip.“

Další sankce jsou otázkou pár dní

V pořadu přišla řeč i na rusko-ukrajinskou válku. Evropská unie v reakci na zvyšující se agresivitu okupantů přijímá další balík sankcí. „Situace je naprosto nepřijatelná a Západ na ni musí reagovat ještě větší pomocí Ukrajině. Ta tuto válku nesmí prohrát,“ pravil Pospíšil, jeden ze 705 členů Evropského parlamentu.

Bývalý ministr spravedlnosti je pyšný na to, že Evropa v otázkách sankcí a podpory Ukrajiny táhne za jeden provaz. „Prokazuje nebývalou jednotu. Situace mohla být mnohem horší, což by obrovsky nahrávalo Rusko. Je pro překvapení, jak Evropa a Amerika reaguje. Ruský prezident si myslel, že se sesypeme, že nebudeme jednotní a že to bude podobné jako v roce 2014, kdy ty reakce byly pouze diplomatické,“ dodal.

Tagy:
Evropa Ukrajina ODS volby Česká pirátská strana koalice Jiří Pospíšil Praha hlavní město Jan Wolf